اتوبوس دیابت در شیراز خبرگزاری علم و فناوری - اتوبوس دیابت در شیراز

اتوبوس دیابت در شیراز

در آیینی با حضور جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سفیر خارجه دانمارک در شیراز نخستین اتوبوس دیابت در این کلانشهر افتتاح گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در شیراز؛ در آیینی با حضور جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و سفیر خارجه دانمارک در شیراز نخستین اتوبوس دیابت در این کلانشهر افتتاح گردید.
دکتر مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این مراسم با اشاره به آمار حدود 10 درصدی افراد بالای 30 سال که بیماری دیابت دارند، گفت: تشخیص به موقع دیابت می تواند هزینه های درمان را به طور قابل توجهی کاهش دهد.
وی با بیان اینکه نخستین اتوبوس دیابت در شیراز، هفتمین اتوبوس دیابت در کشور می باشد، تصریح کرد: هدف از راه اندازی اتوبوس دیابت در شیراز، پوشش مناطق کم  برخوردار و حاشیه شهر می باشد تا بتوانیم به تعداد بیشتری از بیماران و کسانی که هنوز از بیماری خود آگاهی ندارند، خدمات ارائه شود.
این مقام مسئول در خصوص این اتوبوس عنوان کرد: دو نفر از نیروهای بهداشت در این اتوبوس مستقر هستند تا آموزش‌های پیشگیری و درمان از دیابت را به شهروندان آموزش دهند.
وی داشتن تحرک کافی، عدم خوردن غذای چرب و جلوگیری از مصرف بی رویه فست فودها را از جمله راهکارهای مهم پیشگیری از دیابت اعلام کرد.
عبدالرسول همتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین آمار مبتلایان به بیماری دیابت را 225 هزار نفر عنوان کرد و افزود: از میان تعداد بیماران تخمین زده شده، 159 هزار دیابتی در استان شناخته شده و همه آن ها دارای پرونده الکترونیکی می باشند.
به گفته وی کنترل دیابت یکی از اولویت های مهم در سند پیشگیری از بیماری های غیرواگیردار می باشد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین اظهار داشت: یکی از اهداف ما در عرصه سلامت، کاهش عوامل خطرسازی است که به دیابت منجر می‌شود و علاوه بر این در تلاشیم تا پوشش درمان بیماران شناسایی‌شده مبتلابه دیابت به بالای ٨٠ درصد در فارس برسد.
دانی، سفیر خارجه دانمارک در شیراز در این مراسم به تامین دارو برای بیماران دیابتی اشاره کرد و اذعان داشت: درصدد بازگرداندن روال عادی به صادرات و واردات به این کشور هستیم و تحریم های آمریکا علیه ایران را غیرمنصفانه می دانیم.
وی با بیان اینکه در هفته گذشته کشور سوئیس تجهیزات پزشکی را برای ایران ارسال کرده، ابراز کرد: اتحادیه اروپا که شامل کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه هست نیز موافق تحریم‌ها نیستند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85648

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب