خبرگزاری علم و فناوری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می‌دهد

شایعه تا واقعیت ایجاد کانال ویژه مالی انتقال دارو به کشور/ کاهش نیازمندی‌های واردات دارو نسبت به سال گذشته

وزیر بهداشت اعلام کرد اگر کانال مالی که غربی‌ها در ارتباط با انتقال دارو درباره آن بزرگ نمایی می‌کنند هم ایجاد نشود ما دارو و تجهیزات خودمان را وارد می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری رسانه‌های غربی این روزها  جو رسانه‌ای سنگینی در ارتباط با ایجاد تسهیلات واردات دارو و اقلام کشاورزی در فضای رسانه‌ای ایجاد کردند.

غربی‌ها اعلام کردند که به منظور تامین نیاز ایرانیان به دارو  اقلام کشاورزی کانال مالی ویژه‌ای را ایجاد کردند.

همچنین سفارت سوئیس در ایران اعلام کرد که مقادیر دارویی ویژه بیماران مبتلا به سرطان مورد استفاده در پیونده اعضا به طور آزمایشی به ایران ارسال شده است.

به گفته سفارت سوئیس ارزش این مبادله آزمایشی حدود دو نیم میلیون دلاره بوده است.

رئیس بانک مرکزی در واکنش به این اظهارات مقامات آمریکایی و سوئیسی اعلام کرده است که ساز و کار سوئیس و آمریکا برای واردات دارو به کشور ناکافی است.

همتی اعلام کرده که آمریکا امکان مبادلات و راسال منابع مالی به ایران را بدهد تا این کشور بتواند اقلام مورد نیاز خویش تهیه کند.

اما حقیقت ماجرا از زبان وزیر بهداشت که در جمع خبرنگاران مازندرانی اعلام شده است پرده از غیر بزرگ نمایی این اقدام آمریکا و سوئیس برداشته است.

سعید نمکی در واکنش به این سؤوال که این روزها بحث  ایجاد کانال مالی ویژه انتقال دارو به کشور، اظهار کرد: تا امروز که صحبت می‌کنیم نزدیک سه میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی وارد کردیم که هیچ کدام از این مبالغ را آمریکایی‌ها تسهیلاتی قائل نشدند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها همه راه‌ها با وجود دروغ بزرگی که گفتند نه تنها تسهیلاتی قائل نشدند حتی راه‌ها را کلا بستند و ما با آگاهی از شیوه‌های مختلف  و حمایت از بعضی از عزیزان دارو و تجهیزات پزشکی را وارد کنیم.

نمکی خاطر نشان کرد: امروز کمبودها حداکثر یک سوم سال قبل است و اگر این کانال‌ها هم نباید شما دارو و تجهیزات پزشکی خودمان را وارد می‌کنیم.

وی اضافه کرد: این کانال را نه آمریکایی‌ها و سوئیسی‌ها با نشست‌های که در مجامع بین‌المللی داشتیم باز شده و در حال تست هستیم، اگر این کانال موفق بوده ادامه می‌دهیم و اگر موفق نباشد واردات دارو و تجیهزات پزشکی کشور را قطع نمی‌کنیم.

وزیر بهداشت درباره میزان مطالبات از بیمه‌ها این طور عنوان کرد، از تامین اجتماعی 10 هزار میلیارد تومان مطالبه داریم که بخشی را وارد کردند و بخشی دیگر را به صورت اوراق پرداخت می‌کنند امیدواریم تا پایان سال این بدهی‌ها به حداقل برسد.

زمان انتشار: شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 85736

مطالب مرتبط :
۱

علم و فناوری گزارش می دهد؛

روزانه ۷۲۰ نفر در ایران جان خود را به خاطر بیماری فشار خون از دست می دهند

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت کشورمان، در مراسم گفتگوی هفته با وزارت آموزش و پرورش، آمار مرگ و میر بیماری فشار خون در کشور را بسیار نگران کننده دانست و اعلام کرد در هر دو دقیقه یک نفر جان خود را به خاطر این بیماری در کشور از دست می دهد.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت عنوان کرد:

مهار موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا در اقصی نقاط کشور

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مهار موارد ابتلا و مرگ و میر کرونا در اقصی نقاط کشور با تلاش شبانه روزی همکارانم و شهادت برخی از آنها انجام شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب