بررسی علمی ۵ باور نادرست در مورد ویروس کرونای جدید خبرگزاری علم و فناوری - بررسی علمی ۵ باور نادرست در مورد ویروس کرونای جدید (COVID۱۹)

بررسی علمی ۵ باور نادرست در مورد ویروس کرونای جدید (COVID۱۹)

ویروس کرونا تاکنون جان دست کم ۱۵۰۰ نفر را گرفته‌است. با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن نام رسمی انتخاب کرده است - کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ای دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹. این نوع کرونا ویروس قبل از این همه‌گیری در انسان دیده نشده بود. در ادامه به ۵ باور نادرست در مورد این ویروس جدید اشاره می‌کنیم.

کرونا ویروس خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا بیماری‌های بدخیمی نظیر سارس و مرس را در برمی‌گیرد. نوع جدید ویروس کرونا که حالا نام COVID۱۹ را یدک می‌کشد (پیشتر با نام 2019-nCoV مشهور بود)، مطابق آخرین گزارش‌ها بیش از ۱۶۰۰ نفر را به کام مرگ کشانده است. این ویروس برای نخستین بار در شهر ووهان کشور چین کشف شد. گفته شده که ویروس کرونای جدید که از نوع RNA ویروس است، از نوعی مورچه خوار به نام پانگولین به انسان منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نشریه فوربس، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین جدیدترین گونه از کروناویروس به نام 2019-nCoV با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد. که تاکنون جان دست کم 1500 نفر را گرفته‌است. با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن نام رسمی انتخاب کرده است - کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ای دارد به  «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹. این نوع کرونا ویروس قبل از این همه‌گیری در انسان دیده نشده بود. در ادامه به ۵ باور نادرست در مورد این ویروس جدید اشاره می‌کنیم.

بررسی علمی باورهایی نادرست در خصوص ویروس کرونای جدید

۱. ویروس کرونا ۲۰۱۹ بسیار مسری است و سریع‌تر از سایر عوامل بیماری‌زا گسترش می‌یابد: این تصور غلط است. ویروس سرخک یک نمونه‌ ویروس است که بسیار مسری‌تر از ویروس کرونا ۲۰۱۹ است. ویروس سرخک هم‌اکنون شایع نیست؛ زیرا اکثر مردم برای این ویروس واکسینه شده‌اند.

2. ویروس کرونا مرگ‌بار‌تر از سایر عوامل بیماری‌زاست: دکتر«مری پاوت»، هماهنگ‌كننده‌ی ارشد پزشکی آمادگی بیماری‌های واگیردار در وزارت بهداشت نیویورک توضیح می‌دهد: «مردم ادعا كرده‌اند كه هر شخصی كه به این بیماری مبتلا شود، جان خود را از دست می‌دهد. این تا حدی درست است. هر کسی که به این ویروس جدید مبتلا شود، سرانجام خواهد مرد. اما بیشتر اوقات به‌دلیل بیماری‌های قلبی، سرطان، پیری یا عامل دیگری به‌غیر از این ویروس.»

3. ویروس کرونا در محیط آزمایشگاهی ساخته‌شده و عمدا در حال گسترش است: هیچ مدرکی مبنی بر ساخت این ویروس برای کسب سود از طریق ساخت واکسن آن، موجود نیست. زیرا ویروس هنوز واکسنی ندارد.

4. واکسنی برای جلوگیری از این ویروس وجود دارد: می‌دانید چرا واکسن هنوز در دسترس نیست؟ زیرا تولید واکسن بسیار دشوار است و به زمان، سرمایه و دانش واقعی نیاز دارد. ابتدا باید ویروس واقعی یا باکتری‌هایی که باعث ایجاد مشکل شده‌اند را کشف کنید. سپس شما باید بفهمید که چگونه یک واکسن درست کنید. و سپس واکسن باید آزمایش‌ شود.

5. هر نوع از تب و سرفه در اثر ویروس کرونا است‌:‌ دکتر پاوت هم‌چنین می‌گوید: «مردم ادعا می‌کنند که در نیویورک موارد بسیاری از کروناویروس وجود ‌دارد، در حالی که این طور نیست. وقتی کسی تب و مشکلات تنفسی دارد، احتمال دارد که چیزی بسیار شایع‌تر مانند بیماری‌های تنفسی به‌جای ویروس کرونا منجر به این بیماری شده ‌باشد.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲:۱۹

شناسه خبر: 85802

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب