دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا ۹ روز روی سطح خشک ز خبرگزاری علم و فناوری - دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا ۹ روز روی سطح خشک زنده می‌ماند

دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا ۹ روز روی سطح خشک زنده می‌ماند

در یک مطالعه جدید مشخص‌شده ‌است که به‌طور متوسط، ویروس‌های کرونا می‌توانند بین چهار تا پنج روز روی سطوح زندگی کنند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند تا نه روز در خارج از بدن و در دمای اتاق زنده بمانند. کامپف افزود: «دمای پایین و رطوبت زیاد هوا باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.» باید به این نکته توجه‌ کرد، این مطالعه‌ با توجه به اطلاعات موجود در مورد انواع دیگری از ویروس کرونا مانند سارس و مرس به نتیجه‌گیری رسیده است، و اطلاعاتی در مورد نوع جدید این ویروس در دست نیست.

تجزیه‌وتحلیل جدید با نگاهی به داده‌ها از انواع مختلف ویروس کرونا نشان داده ‌است که بسیاری از انواع آن می‌توانند تا ۹ روز روی سطحی مانند شیشه، پلاستیک یا فلز زنده بمانند. این مطالعه‌ی جدید که به‌تازگی منتشر شده‌ است، به بررسی ۲۲ مطالعه‌ی تاریخی در مورد انواع مختلف ویروس کرونا، مانند «سندرم شدید تنفسی حاد» (سارس) و «سندرم تنفسی خاورمیانه» (مرس) پرداخت. در ابتدا نویسندگان قصد داشتند این تحلیل را در کتاب درسی آینده منتشر کنند، اما با توجه به شیوع اخیر این بیماری، آن‌ها تصمیم به انتشار زودهنگام این نتایج گرفتند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نشریه فوربس، جدیدترین نوع ویروس کرونا، می‌تواند مستقیما بین افراد یا در اثر تماس با سطوح آلوده منتقل‌ شود. پروفسور «گونتر کامپف»، از موسسه‌ی بهداشت و پزشکی محیط‌زیست در بیمارستان دانشگاه «گریفسوالد» آلمان و نویسنده‌ی این مقاله، توضیح می‌دهد: «در بیمارستان‌ها، دستگیره‌ی درها، دکمه‌ها، میز تخت‌خواب، چارچوب تخت‌خواب و اشیاء دیگر در مجاورت بیماران، که اغلب از فلز یا پلاستیک ساخته می‌شوند، می‌توانند آلوده به ویروس باشند.»

دانشمندان باور دارند که ویروس کرونا تا ۹ روز روی سطح خشک زنده می‌ماند

 در این بررسی مشخص‌شده ‌است که به‌طور متوسط، ویروس‌های کرونا می‌توانند بین چهار تا پنج روز روی سطوح زندگی کنند، اما برخی از آن‌ها می‌توانند تا نه روز در خارج از بدن و در دمای اتاق زنده بمانند. کامپف افزود: «دمای پایین و رطوبت زیاد هوا باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.» باید به این نکته توجه‌ کرد، این مطالعه‌ با توجه به اطلاعات موجود در مورد انواع دیگری از ویروس کرونا مانند سارس و مرس به نتیجه‌گیری رسیده است، و اطلاعاتی در مورد نوع جدید این ویروس در دست نیست.

برای نخستین مرتبه، گزارشی از بروز یک بیماری شبیه ذات‌الریه در شهر ووهان، توسط مقامات چینی به سازمان بهداشتی جهانی ارسال شد. افرادی که به این بیماری مبتلا شده بودند، به خاطر عجیب و متفاوت به نظر رسیدن آن، در قرنطینه نگه داشته شده و خیلی سریع تحقیقات برای یافتن منشا بیمار آغاز شد. بر اساس بررسی‌های اولیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ ایالات متحده، این بیماری شبیه ذات‌الریه از یک بازار محلی ماهی‌فروشان در ووهان ریشه گرفته است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱:۳۱

شناسه خبر: 85804

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب