قطب جنوب گرم‌ترین دمای تاریخ خود را ثبت کرد

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده است که شبه جزیره‌ی «آنتارکتیکا» در شمالی‌ترین نقطه‌ی قطب جنوب گرمای ۱۸.۳ درجه سانتی‌گراد را ثبت کرد. سرعت گرمایش جهانی بیش از آن چیزی است که قبلا تصور می شد؛ در نتیجه این روند نامطلوب و مخرب احتمالا به همین شکل ادامه خواهد یافت. افزایش دما تنها مشکل این شبه جزیره نیست. گسترش فعالیت‌های انسانی در آن‌جا باعث به خطر افتادن زیست‌بوم حیوانات و جانوران بومی و هجوم آن‌ها به سایر مناطق زمین شده است.

مطالعات جدید نشان می‌دهند رکورد افزایش دما در قطب جنوب شکسته شده و به ۱۸.۳ درج سانتی‌گراد رسیده است.  این دما ۰.۸ درجه بالاتر از دمای ۱۷.۵ درجه‌ی ثبت‌شده در سال ۲۰۱۵ است و تا به امروز گرم‌ترین دمای ثبت‌شده در تاریخ قاره‌ی قطب جنوب است. سازمان جهانی هواشناسی گفت که دمای قاره جنوبگان در ۵۰ سال گذشته به‌دلیل گرمایش شدید جهانی ۳ درجه گرم‌تر شده و ۸۷ درصد از یخچال‌های ساحل غربی این قاره ذوب شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از گاردین، گرمایش جهانی، یخ‌های قطب جنوبی را طوری ذوب می‌کند که در نهایت این قاره نابود خواهد شد و در نتیجه در قرن‌های آتی سطح آب اقیانوس‌ها ۳ متر بالاتر خواهد آمد. اگرچه دمای ۱۸.۳ درجه سانتیگراد رکوردی برای قاره جنوبگان است، رکورد بالاترین دما برای کل منطقه که اعم از سطح قاره، جزیره‌ها و اقیانوس منطقه جنوبگان است، در سال ۱۹۸۲ برابر با ۱۹.۸ درجه ثبت شده است.

بالاترین دما در تاریخ قطب جنوب ثبت شد!

به‌گفته‌ی سازمان هواشناسی جهانی شبه‌جزیره‌ی قطب جنوب یکی از مناطقی است که دمای آن به سرعت در حال افزایش است. طی نیم قرن گذشته دمای این ناحیه ۳ درجه سلسیوس افزایش یافته است. تاثیر این تغییرات زمانی مشخص می‌شود که بفهمیم طی چهل سال گذشته میزان جدا شدن یخ‌ها از پهنه‌ی یخی قطب جنوب شش برابر بیشتر شده است.

سرعت گرمایش جهانی بیش از آن چیزی است که قبلا تصور می شد؛ در نتیجه این روند نامطلوب و مخرب احتمالا به همین شکل ادامه خواهد یافت. افزایش دما تنها مشکل این شبه جزیره نیست. گسترش فعالیت‌های انسانی در آن‌جا باعث به خطر افتادن زیست‌بوم حیوانات و جانوران بومی و هجوم آن‌ها به سایر مناطق زمین شده است.

جالب است بدانید «عبدالله امیدوار» یکی از برادران امیدوار است که نخستین جهانگردان ایرانی محسوب می‌شوند. او در سال ۱۳۴۵ شمسی به قطب جنوب سفر کرده و بر اساس اطلاعات موجود، می‌توان گفت که او اولین مسافر ایرانی قطب جنوب (اولین مسافر آسیایی) است. او برای مدت ۳۲ سال، تنها مسافر ایرانی قطب جنوب بوده‌است. از سال ۱۳۷۷ شمسی تعداد دیگری از ایرانی‌ها نیز به قطب جنوب راه یافته‌اند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۳:۱۷

شناسه خبر: 85944

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب