چرا خفاش‌ها منشاء بسیاری از ویروس‌های مرگبار هستند؟ خبرگزاری علم و فناوری - چرا خفاش‌ها منشاء بسیاری از ویروس‌های مرگبار هستند؟

چرا خفاش‌ها منشاء بسیاری از ویروس‌های مرگبار هستند؟

به‌منظور تکامل و گسترش موثر، ویروس نمی‌تواند میزبان خود را خیلی سریع بکشد. هرچه ویروس سریع‌تر در میزبان خود تکثیر کند، میزبان سریع‌تر خواهد مرد، بنابراین مؤثرترین ویروس‌ها، ویروس‌هایی هستند که می‌توانند تعادل را حفظ کنند. ویروس‌ها می‌توانند میزان تکثیر خود را در خفاش بدون کشتن میزبان خود افزایش دهند، ویروس تا حدی پیشرفت می‌کند که می‌تواند در سایر ارگانیسم‌ها بسیار مخرب باشد.

«ابولا»، «ماربورگ»، «سارس»، «مرس» و هم‌اکنون ویروس جدید کرونا، همه یک وجه مشترک دارند. تصور می‌شود که آن‌ها از خفاش‌ها منشا گرفته‌اند. یک مطالعه‌ی جدید، توسط دانشمندان دانشگاه «برکلی»، نشان می‌دهد که سیستم ایمنی منحصربه‌فرد پستانداران ویروس‌ها را به تولید‌مثل تشویق می‌کند و هنگامی که ویروس‌ها به حیوانات دیگر منتقل می‌شوند، می‌توانند بسیار کشنده باشند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، بیش از ۱۴۰۰ گونه خفاش وجود دارد که تقریباً در هر گوشه از دنیا پخش ‌شده‌اند و حدود ۲۰ درصد از کل گونه‌های پستانداران را تشکیل می‌دهند. خفاش‌ها تعداد بسیار کمی شکارچی طبیعی دارند و نسبت به اندازه‌ی خود بسیار طولانی زندگی می‌کنند. برخی از خفاش‌ها تا ۴۰ سال عمر می‌کنند.

چرا خفاش‌ها منشا بسیاری از بیماری‌های کشنده هستند؟

«مایک بوتس»، متخصص بیماری‌های محیط زیست از دانشگاه برکلی، می‌گوید: «خفاش‌ها میزبان خاصی برای ویروس‌ها هستند. تصادفی نیست که تعداد زیادی از ویروس‌ها از خفاش‌ها ناشی می‌شوند. خفاش‌ها حتی به ما ارتباط نزدیکی ندارند، بنابراین انتظار نداریم میزبان بسیاری از ویروس‌های انسانی باشد. اما این امر نشان می‌دهد که چگونه سیستم ایمنی بدن خفاش می‌تواند این مانع را برطرف کند.»

به‌منظور تکامل و گسترش موثر، ویروس نمی‌تواند میزبان خود را خیلی سریع بکشد. هرچه ویروس سریع‌تر در میزبان خود تکثیر کند، میزبان سریع‌تر خواهد مرد، بنابراین مؤثرترین ویروس‌ها، ویروس‌هایی هستند که می‌توانند تعادل را حفظ کنند.ویروس‌ها می‌توانند میزان تکثیر خود را در خفاش بدون کشتن میزبان خود افزایش دهند، ویروس تا حدی پیشرفت می‌کند که می‌تواند در سایر ارگانیسم‌ها بسیار مخرب باشد.

اگرچه این تحقیقات نشان‌نمی‌دهد که چگونه ویروس‌ها به‌طور مکرر از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند، اما توضیح می‌دهد که چگونه خفاش‌ها این ویروس‌ها را در بدن خود پرورش می‌دهند.

ین شیوع باعث تحریم موقت تجارت و مصرف حیوانات وحشی در چین شده‌است. با این حال، برخی محققان گفته‌اند که بازار غذاهای دریایی هوانان ممکن است منبع اصلی انتقال ویروس به انسان نباشد. با اینکه تحقیقات اخیر در چین نشان می‌دهد که خفاش می‌تواند منشأ احتمالی این ویروس باشد، مصرف سوپ خفاش چندان در این کشور متداول نیست و تحقیقات دربارهٔ منشأ دقیق این ویروس ادامه دارد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 85949

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب