مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان خبر داد؛

آماده سازی مقدمات ثبت ۵ بنا و حمام تاریخی گیلان در فهرست آثار ملی کشور

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از آماده سازی مقدمات ثبت ۵ بنا و حمام تاریخی گیلان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در گفت‌وگو با  خبرگزاری علم و فناوری از گیلان،  حفظ و صیانت از میراث‌فرهنگی این استان را وظیه همه دانست و اظهار داشت: شناسایی، ثبت و معرفی آثار تاریخی به مردم و نسل‌های آینده از جمله موارد بسیار مهمی است که این دستگاه تأکید بسیار زیادی بر روی آن دارد.

شهرود امیرانتخابی با بیان اینکه استان گیلان در حال حاضر دارای هزار و 173 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی، کشور بوده و از حیث تراکم آثار تاریخی نیز در رتبه چهارم قرار گرفته است تصریح کرد: اخیراً نیز پرونده 5 بنا و حمام تاریخی گیلان که در شهرستان‌های مختلف استان واقع شده برای ثبت در فهرست آثار ملی ارسال شد.

وی ارسال مستندات بناهای تاریخی استان گیلان به شورای ثبت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: حمام‌های قدیمی کیاسر در لاهیجان، دهکا در آستانه‌اشرفیه، سباح کوچکی در رودسر، احمدی در پیربازار رشت و خانه تاریخی اقبال در شهر بندرانزلی از جمله این بناها محسوب می‌شوند. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان حفظ و احیاء بناهای تاریخی استان را به عنوان یک ضرورت مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: بر اساس آمارهای موجود از ابتدای امسال تاکنون 479 پروانه بهره‌برداری تأسیسات گردشگری در گیلان صادر و هزار و 42 پروانه بهره‌برداری دیگر نیز تمدید شده است.

امیرانتخابی ایجاد اشتغال را یکی از آثار مثبت صدور پروانه‌های بهره‌برداری از تأسیسات گردشگری دانست و عنوان کرد: با صدور این تعداد پروانه بهره‌برداری از هتل، هتل آپارتمان، واحد پذیرایی، مجتمع گردشگری، مرکز سرگرمی تفریحی، خانه مسافر، بوم‌گردی از ابتدای امسال برای هزار و 364 نفر شغل ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اینک 295 پروژه گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر 21 هزار میلیارد ریال در استان گیلان در دست اجرا است خاطرنشان کرد: با تکمیل، افتتاح و و بهره‌برداری از این پروژه‌های گردشگری، بستر لازم برای ایجاد اشتغال 4 هزار و 300 نفر به ‌صورت مستقیم در سطح استان گیلان فراهم می‌شود.

امیرانتخابی در مورد زیرساخت‌های فعلی گردشگری استان افزود: در حال‌ حاضر 105 هتل، 33 هتل آپارتمان، 81 مجتمع گردشگری، 49 مهمانپذیر، هزار و 688 مسافرکاشانه، 20 مجتمع سرگرمی و تفریحی، 38 اقامتگاه بومگردی، 1 اسکله مسافربری و دریایی، 28 اسکله گردشگری دریایی در گیلان فعال است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان تسریع در روند صدور موافقت‌نامه‌های اصولی برای ایجاد پروژه‌های گردشگری در استان را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: ثبت آثار طبیعی، فرهنگی، تاریخی و میراث ناملموس گیلان در فهرست آثار جهانی زمینه ورود بیشتر گردشگران را به این استان فراهم می‌کند.

وی گیلان را یکی از مراکز پیش‌ رو در ثبت میراث فرهنگی قلمداد کرد و با بیان اینکه این استان مقام چهارم کشوری را در این بخش کسب کرده است خاطرنشان کرد: مقابر چهار پادشاه شهرستان لاهیجان نخستین اثر تاریخی استان گیلان بود که 81 سال قبل یعنی در تاریخ 21 آبان سال 1317 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

زمان انتشار: شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱:۲۲

شناسه خبر: 85965

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب