آزمایش ادرار این سرطان را ۱۰ سال زودتر تشخیص می‌دهد خبرگزاری علم و فناوری - آزمایش ادرار این سرطان را ۱۰ سال زودتر تشخیص می‌دهد

آزمایش ادرار این سرطان را ۱۰ سال زودتر تشخیص می‌دهد

آزمایش ساده ادرار می‌تواند ۱۰ سال قبل از بروز یک نوع سرطان به شناسایی افراد در خطر کمک کند و از این طریق میزان بقای پس از ابتلا را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، آزمایش ساده ادرار می‌تواند قبل از بروز علائم با شناسایی جهش‌های ژنتیکی به تشخیص سرطان مثانه کمک کند.

تشخیص سرطان مثانه معمولاً بسیار ضعیف است و موضوع منجر به شیوع آن می‌شود؛ محققان بین المللی نمونه ادرار ۱۳۱ نفر را  تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند، تقریبا نیمی از افرادی که به سرطان مثانه مبتلا شده‌اند می‌توانستند ۱۰ سال قبل از آن تشخیص داده شوند.

سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری-تناسلی است؛ سن متوسط برای تشخیص سرطان مثانه ۶۵ سالگی است. میزان بروز این سرطان در مردان بیشتر است و در سفیدپوستان بیش از سیاه‌پوستان مشاهده می‌شود.

با گذشت زمان، آزمایش ادرار حتی می‌تواند منجر به برنامه‌های غربالگری شود و آزمایش ساده ادرار می‌تواند ده سال قبل از بروز علائم با شناسایی جهش‌های ژنتیکی، سرطان مثانه را کشف کند.

تشخیص سرطان مثانه معمولاً بسیار ضعیف است؛ یک چهارم موارد مبتلا به این نوع سرطان در انگلیس پس از پیشرفت بیماری تشخیص داده می‌شوند و همین موضوع منجر به کاهش میزان بقای افراد می‌شود.

این مطالعه جدید که در مجله Lancet EBioMedicine منتشر شده، توسط سازمان بهداشت جهانی انجام شده است.

سالانه بیش از ۱۰ هزار نفر در انگلیس به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند و حدود ۵ هزار و ۴۰۰ نفر توسط این بیماری کشته می‌شوند.

زمان انتشار: شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲:۵۱

شناسه خبر: 85981

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب