پیامدهای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه fatf خبرگزاری علم و فناوری - پیامدهای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه fatf

پیامدهای قرار گرفتن ایران در لیست سیاه fatf

طبق اخبار رسیده بار دیگر کشور ایران در لیست سیاه FATFقرار گرفته شد، بر اساس بیانیه مرتبط با این مصوبه در صورتی که ایران به کنوانسیون پالرمو و CFT بپیوندد نام ایران از این فهرست حذف خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ طبق اخبار رسیده بار دیگر کشور ایران در لیست سیاه  FATFقرار گرفته شد، بر اساس بیانیه مرتبط با این مصوبه در صورتی که ایران به کنوانسیون پالرمو و CFT بپیوندد نام ایران از این فهرست حذف خواهد شد.

در این رابطه با دکتر حمزه شیخیانی کارشناس مسائل اقتصادی، استان بوشهر به گفتگو نشستیم.

دکتر حمزه شیخیانی خاطر نشان کرد: با قرارگرفتن ایران در لیست fatf  اتفاق خاصی برای اقتصاد ایران نخوهد افتاد، چون کشور ما تا خرداد ۱۳۹۵ در لیست سیاه بود. اینجا این سوال مطرح می‌شود که  آیا تا قبل از خرداد سال ۱۳۹۵ که در لیست سیاه بودیم وضعیت اقتصاد ما بهتر بوده و یا بعد از سال ۹۵ که در لیست سیاه نبودیم؟

وی افزود: فقط ۳۶ کشور دنیا و دو گروه بین المللی و اعضای امضا کننده برجام عضو این گروه fatf هستند. این کشورها تا چه اندازه به وعده‌های خود در برجام عمل کردند که الان بخواهند در  fatfهم مشکلات ما را حل کنند؟ علاوه بر آن دو کشور عربستان و اسرائیل ناظر گروه اقدام مالی هستند. چگونه باید باور کرد که عربستان و اسرائیل با همدستی امضاکنندگان خائن برجام بتوانند و بخواهند مشکلات مالی کشور ما را حل کنند؟

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه یکی از بخشهای گروه ویژه اقدام مالی یا  fatf حمایت مالی تروریسم است گفت: با امضای این معاهده دولت متعهد می‌شود که همه گروه‌هایی که توسط غرب تحریم شده‌اند را تحریم کند. شما کدام بانک و موسسه و مرکز اقتصادی را سراغ دارید که در لیست تحریم های غرب نباشد؟

وی در ادامه افزود: با امضای این معاهده دولت قانونا مجبور است همه مراکز اقتصادی داخلی را تحریم کند و با امضای این معاهده دیگر دشمن نیازی به تحریم اقتصادی کشور ندارد و دولت عملا و قانونا مامور دشمن برای اجرای تحریم‌ها خواهد شد و همه مسیرهای دور زدن تحریم که در این چندساله پیدا شده باید توسط دولت مسدود شود. آنگاه بعد از اعمال همه جانبه مجدد تحریم ها توسط دولت علیه بخشهای اقتصادی کشور تازه باید بنشینیم و شاهد حوادث بعد از برجام و عدم اجرای تعهدات غرب باشیم. بعد دوباره غربیها شرط اجرای تعهدات  fatfرا معاهده جدیدی می‌داند که اقتصاد ایران را فلج‌تر و محصور‌تر خواهد کرد.

شیخیانی با  اشاره به راهکارهای موجود در این رابطه اظهار داشت: بهترین راهکار این است که همانند توانایی هسته‌ای و هوافضا و موشکی و ... بدون اتکا به غرب، اقتصادی کاملا متکی به توان داخلی و مرتبط با کشورهای منطقه و کشورهای بی طرف و یا مخالف غرب تعریف کرده و صنایع داخلی را از وابستگی خارج کنیم و مبادلات مالی خود را همانند بسیاری از کشورهای دیگر به جای دلار به سایر ارزها تغییر دهیم و به تعهدات دو و چندجانبه با کشورهایی بپردازیم که با ارزهای غیر از دلار کار می‌کنند.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۳:۰۰

شناسه خبر: 85989

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب