روانشناس کودک در گفتگو با علم و فناوری؛

استرس زمینه پذیرش بیماری را چند برابر می کند | فضای روانی کودکان را آرام نگه دارید

روانشناس کودک درباره داغ بودن مبحث ابتلا به کرونا در بین خانواده ها گفت: والدین تلاش کنند تا محیط خانه را آرام نگاه دارند چرا که استرس زمینه پذیرش بیماری را چند برابر می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، مرضیه حیدری روانشناس کودک در گفتگو با خبرنگار ما با تاکید بر اینکه آرامش روانی، از زمینه ابتلا به بیماری جلوگیری می کند گفت: خانواده ها در منزل گوشی به دست مدام در حال اعلام اخبار مربوط به کرونا به یکدیگر هستند در حالی که والدین باید سلامت روانی کودکان را در نظر بگیرند و بدانند القای استرس به کودک خطرات جبران ناپذیری برای آینده وی خواهد داشت.

وی درباره اینکه اکنون فصل آنفولانزاس و علائم کروناویروس و آنفولانزا کاملا به هم شبیهند اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه منطقی ترین راه موجود است و خانواده ها در صورت بروز علائم این بیماری در کودکان فضا را ملتهب نکنند و با القای ظن بیماری روان کودکان را به هم نریزنند.

این روانشناس کودک با تاکید بر اینکه از ترس یک بیماری جسمی نباید کودکان را دچار هیجانات روحی کرد، افزود:‌ دادن هشدار به کودکان برای رعایت بهداشت فردی و آموزش به آنان توصیه می شود اما هراساندن آنان از مرگ و بیماری قطعا پیامدهای جبران ناپذیری خواهد داشت.

حیدری با بیان اینکه ما و پدران و مادران ما نیز  در زمان های گذشته با ویروس های واگیرداری نظیر وبا، سل، طاعون و... مواجه شده ایم گفت: قطعا از دوران ابتلا به کرونا نیز عبور خواهیم کرد اما آنچه مهم است مدیریت این بحران ابتدا در سطح خانواده است.

وی با اشاره به اینکه به جای اینکه فقط با جملات سلبی کودکان را از لمس و ارتباط بترسانیم،‌به آنان آگاهی دهیم، اظهار داشت: وقتی درجمع خانواده هستیم می توانیم کودکانمان را به خوردن نوشیدنی های ویتامین دار و میوه های حاوی ویتامین cدعوت کنیم و به آنان متذکر شویم که این امور سیستم بدنی آن ها را در برابر بیماری افزایش خواهد داد.

این روانشناس افزود:‌باور کنیم فهماندن برخی مفاهیم به کودکان احتیاج به جملات عریان ندارد و با همین سبک فرهنگ سازی ها آن ها متوجه خواهند شد که بحرانی موجود است و باید در برابر آن بیمه شوند اما یقین دارند که اوضاع تحت کنترل است.

حیدری در پایان تاکید کرد:‌خانواده ها فرصت شادی، خندیدن و در کنارهم بودن را به بهانه ویروسی که هنوز به آن مبتلا نشده اند را از دست ندهند. اگر منتظر حادثه بنشینند قطعا حادثه به سراغشان خواهد آمد.

انتهای پیام

زمان انتشار: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 86021

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب