یک کارشناس مسائل اقتصادی؛

پیشنهاداتی سازنده به نمایندگان راه یافته به مجلس!

حال با توجه به پایان یافتن انتخابات دوره یازدهم مجلس و مشخص شدن نمایندگان، دکتر حمزه شیخیانی، کارشناس مسائل اقتصادی با عرض تبریک به راه یافتگان مجلس یازدهم برخی راهکارها و طرح‌های پیشنهادی خود را جهت ارائه در مجلس آینده، برای بهره برداری خدمت شما نمایندگان تقدیم می‌دارد که به شرح ذیل است:

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛حال با توجه به پایان یافتن انتخابات دوره یازدهم مجلس و مشخص شدن نمایندگان، دکتر حمزه شیخیانی، کارشناس مسائل اقتصادی با عرض تبریک به راه یافتگان مجلس یازدهم برخی راهکارها و طرح‌های پیشنهادی خود را جهت ارائه در مجلس آینده، برای بهره برداری خدمت شما نمایندگان تقدیم می‌دارد که به شرح ذیل است:

۱_ اصلاح فضای کسب و کار

الان ما رتبه ۱۲۷ دنیا هستیم. باید طرحی در مجلس آینده تصویب شود که کسب و کار و فضای تولید را در کشور تسهیل نماید. مشکل فضای کسب و کار را خود ما ایجاد کرده‌ایم و ربطی به تحریم‌ها ندارد و فقط مجلس است که با قانونگذاری مناسب می‌تواند این مشکل را حل کند. دادن تسهیلات برای افزایش تولید کافی نیست باید فضای کسب و کار اصلاح شود.

۲_ اصلاح نظام بودجه ریزی

 حدود دو سوم بودجه کشور صرف شرکت‌های دولتی می‌شود که خود باید مولد و محرک اقتصاد کشور باشند. باید در زمینه بودجه این شرکت‌ها شفاف‌سازی صورت گیرد. همچنین طبقه‌ای کردن استان‌ها در دریافت بودجه و تمرکززدایی در بودجه ریزی از نکات مهمی است که باید مدنطر قرار گیرد.

۳_اصلاح نظام مالیاتی

معافیت‌های مالیاتی نیاز به اصلاح دارد. روزنه‌های فرار مالیاتی باید به وسیله قانون‌گذاری صحیح مسدود شود. سیستم مالیات‌گیری باید مکانیزه و علمی شود. به جای وضع مالیاتهای ثابت، مالیات‌های تصاعدی باید مورد توجه بیستری قرار گیرند. الان بیشتر مالیاتهای کشور همانند مالیات بر ارزش افزوده مالیات‌های ثابت هستند و همه افراد به یک نسبت مالیات می‌پردازند و این به نفع اقشار پردرآمد است. باید مالیات‌ها موجب توزیع متوازن درآمد در کشور و افزایش عدالت اقتصادی شود ولی در کشور ما متاسفانه سیستم مالیاتی فاقد این توان است.

۴_ یکی از علتهای فساد اداری و اقتصادی نقص قوانینی است که به افراد اجازه ورود در فعالیتهای فسادآور می‌شود. این دست قوانین باید شناسایی و اصلاح شود

۵_ از بین بردن رانت و فرصت‌های ایجاد رانت در کشور با اصلاح برخی قوانین

 فعالیت‌های اقتصادی که در کشور چندنرخی هستند موجب ایجاد رانت بوده و رانت موجب ایجاد فساد می‌شود. الان در بازار خودرو، بازار ارز و ...   نرخ‌های متعدد قیمتی داریم که می‌تواند زمینه‌ساز رانت و فساد باشد. مجلس باید مستقیما ورود پیدا کند و زمینه‌های رانت را شناسایی و از بین ببرند.

۶_ وجود حجم نقدینگی بالا یکی از بزرگترین فرصت ها و تهدیدات اقتصادی امروز اقتصاد ایران است

 نقدینگی به خودی خود چیز بدی نیست که بخواهیم با آن مقابله کنیم. نقدینگی باید در مسیرهای صحیح تولید مورد استفاده قرار گیرد تا از تورم‌زایی آن جلوگیری شود. الان نقدینگی کشور متاسفانه در مسیرهای غیرتولیدی جریان دارد و همین امر موجب تورم‌زا کردن اقتصاد کشور شده است. با اصلاح فضای کسب و کار و از بین بردن فضای سودآوری فعالیت‌های غیرمولد و سودآور کردن تولید می‌توان آثار تورمی نقدینگی را کاهش و رشد اقتصادی را افزایش داد.

۷_ ایجاد تسهیل در روابط تجاری با کشورهای همسایه و دوست و اتخاذ تنبیه با کشورها و شرکت‌های تحریم کننده ایران

حدود ۱۵۰ میلیون نفر همسایه ایران هستند که حاضر به وارد کردن همه کالاهای تولیدی ایرانند. متاسفانه برخی قوانین دست و پاگیر صادراتی در کنار عدم ثبات قوانین موجود باعث شده نتوان از این فرصت به خوبی استفاده کرد. همچنین عدم تنبیه کشورها و شرکت‌های تحریم کننده اقتصاد کشور، باعث جری شدن آنها شده، تا جایی که در زمانی که آمریکا اجازه دهد به راحتی وارد کشور می‌شوند و پس از کسب منافع فراوان با یک اشاره آمریکا، به راحتی و بدون پرداخت هیچگونه غرامتی کشور را ترک می‌کنند. رفتار این گونه کشورها و شرکت‌ها ضررهای روانی جبران ناپذیری را بر بازار تولید وتجارت ایران ایجاد کرده‌اند و هیچ برخوردی با آنها صورت نگرفته است.

۸_ الزام دولت به استفاده از ارزهای جایگزین دلار در معاملات تجاری

 یکی از بزرگترین تحریم‌های دشمن با ابزار دلار انجام می‌شود. حذف دلار از معاملات و جایگزین کردن ارزهای معتبر جهانی و شرکت در معاهدات ارزی دو و چندجانبه، می‌تواند اثرات مخرب تحریم‌ها را به شدت کاهش دهد.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰:۳۸

شناسه خبر: 86048

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب