تولید انسولین با پانکراس مصنوعی ممکن شد+عکس خبرگزاری علم و فناوری - تولید انسولین با پانکراس مصنوعی ممکن شد+عکس

تولید انسولین با پانکراس مصنوعی ممکن شد+عکس

به‌گفته‌ی محققان این پروژه، منبع اکسیژن کلید موفقیت این دستگاه است. سایر پانکراس‌های مصنوعی که از سلول‌های زنده استفاده می‌کنند، به‌دلیل در دست داشتن مقدار محدودی اکسیژن در جریان خون بیمار، به‌سختی قادر به زنده نگه‌داشتن این سلول‌ها هستند.

پانکراس مصنوعی تازه تولید شده از مخزن اکسیژنی با قابلیت پر شدن دوباره استفاده می‌کند تا بهتر انسولین تولید کند. افراد دارای دیابت نوع 1 با مشکلات روزانه‌ی مختلفی از جمله تست‌های قند خون با سوراخ کردن نوک انگشتان و تزریقات انسولین روبه‌رو هستند. یک شرکت زیست‌پزشکی ادعا دارد که به‌لطف ایمپلنت آن‌ها انجام این‌کارها ممکن است به‌زودی دیگر نیاز نباشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، این دستگاه که توسط شرکت تکنولوژی «بتا-او2» طراحی شده است، از جنس تیتانیوم است و «پانکراس زیست‌مصنوعی» (به‌اختصار بی.ایر) نام دارد. اندازه‌ی بی.ایر 2.5 در 2.5 اینچ (64 میلی‌متر) است و از کپسولی حاوی سلول‌های زنده‌ی پانکراس و یک مخزن اکسیژن استفاده می‌کند.

ساخت پانکراس مصنوعی که انسولین تولید می‌کند

این سلول‌ها می‌توانند از یک اهداکننده‌ی انسانی، از پانکراس یک خوک، یا از کشت سلول‌های بنیادی خود فرد در آزمایشگاه به‌دست بیایند. یک درگاه خارجی روی مخزن اکسیژن به بیمار اجازه می‌دهد که آن را به‌طور هفتگی با اکسیژن پر کند. بعد از آن‌که بی.ایر زیر پوست کار گذاشته شد، به‌طور پیوسته سطح قند خون را بررسی می‌کند و از سلول‌های پانکراس که با اکسیژن تغذیه شده‌اند، استفاده می‌کند تا در هنگام نیاز انسولین تولید و منتقل کند.

به‌گفته‌ی شرکت سازنده، منبع اکسیژن کلید موفقیت این دستگاه است. سایر پانکراس‌های مصنوعی که از سلول‌های زنده استفاده می‌کنند، به‌دلیل در دست داشتن مقدار محدودی اکسیژن در جریان خون بیمار، به‌سختی قادر به زنده نگه‌داشتن این سلول‌ها هستند. مزیت دیگر این دستگاه این است که هیچ درمان سرکوب‌کننده‌ی دستگاه ایمنی برای جلوگیری پس زده شدن آن توسط بدن لازم نیست. این شرکت هم‌چنین عنوان می‌کند که این دستگاه در صورت نیاز به‌آسانی می‌تواند از بدن بیمار خارج شود.

انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچه ای -به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد. همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰:۱۵

شناسه خبر: 86130

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب