علم و فناوری گزارش می دهد؛

با مهمترین دستاوردهای پزشکی ایران در سال ۹۸ آشنا شوید / ساخت اولین دستگاه درمان ناباروری تا کشف نخستین داروی درمان آلزایمر

جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۸ با تکیه بر دانش محققین خود ، به انحصار تعدادی از کشورهای غربی همچون آمریکا در تولید تکنولوژی های حوزه پزشکی پایان داد و حتی موفق به تولید داروهای گران قیمت وارداتی مورد نیاز بیماران با کیفیت بالا در کشور شد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ چند ساعتی بیشتر به پایان سال 98 باقی نمانده است ؛ سالی که در آن ، جمهوری اسلامی ایران در زمینه هایی همچون دستاوردهای نظامی، فضایی، دانشگاهی و ... به پیشرفت های عظیمی دست یافته است. حوزه پزشکی نیز یکی از بخش هایی است که در این سال محققین کشورمان ، با تکیه بر دانش بومی خود با رشد چشمگیری در حوزه های ساخت فناوری و تکنولوژی های مورد نیاز کشور و همچنین داروهای مورد نیاز بیماران گام های اساسی برداشته اند. در این گزارش به گوشه ای از این دستاوردها که برای نخستین بار در کشور رونمایی شده اند اشاره می نماییم.

1- ساخت دستگاه درمان ناباروری در داخل کشور

آمارها نشان می‌دهد ناباروری در ایران عدد قابل توجهی دارد و یک پنجم مردم با این بیماری درگیر هستند. این عدد، مسئولیت مدیران داخلی کشور را سنگین‌تر کرده است. متخصصانی که در شرایط تحریم، نمی‌توانند برای درمان این بیماری ، دستگاه های مورد نیاز کشور را تهیه کنند. این شد که تحریم‌ها بار دیگر فرصت‌ساز شدند و با کمک متخصصان داخلی، یکی از مهم‌ترین تجهیزات درمان ناباروری در کشور در سال 98 به نام «دستگاه میکرومانیپولاتور» تولید شد. این دستگاه یکی از مهم‌ترین تجهیزات درمان ناباروری است که تولید آن در انحصار سه کشور آلمان، ژاپن و آمریکا است و با تلاش متخصصان داخلی و حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در داخل کشور طراحی و ساخته شد.

دستگاه میکرومانیپولاتور ایرانی

میکرومانیپولاتور یکی از مهم ترین تجهیزات درمان ناباروری است که با کمک «آی سی اس آی»، عمل لقاح مصنوعی را انجام می‌دهد. این دستگاه با کمک یک تیم مجرب پزشکی متشکل از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های داخلی طراحی و تولید شد و در حال حاضر در بخش درمان ناباروری برای تزریق اسپرم در سیتوپلاسم تخمک استفاده می ‌شود .

در این رابطه بخوانید :

دستگاه فوق پیشرفته میکرومانیپولاتور توسط محققین کشور ساخته شد/ ایران پنجمین کشور دارای تکنولوژی درمان ناباروری

میکرومانیپولاتور ، ناباروری با فاکتور مردانه را درمان می‌کند و پس از یک دوره پژوهش و تحقیق 3 ساله در کشور تولید شد. یک تیم متخصص در طول سال عملکرد این دستگاه را پشتیبانی می ‌کنند.

2- رونمایی از اولین سرنگ جراحی اینفلیتور در کشور

سرنگ اینفلیتور (inflator syringe) از تجهیزات یک‌بارمصرف حوزه قلب و عروق است که در بادکردن بالن در عمل آنژیوپلاستی و استنت/stent گذاری (فنرگذاری) در درمان انسداد عروق کرنری بیماران قلبی کاربرد دارد. این محصول سالانه به میزان حدود ۳۰۰ هزار عدد در کشور مصرف می‌شد و کاملاً وارداتی است؛ طوری که به واسطه آن با احتساب میانگین قیمت هر سرنگ حدود ۱۵ یورو، سالانه معادل چهار میلیون و ۵۰۰ هزار یورو ارز از کشور خارج می گردید که خوشبختانه این محصول توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه علم و صنعت ایران پس از حدود ۲ سال به مرحله تولید رسید.

سرنگ اینفلیتور

قیمت تمام شده این محصول بر اساس برآوردهای نسبت به مشابه خارجی و نمونه فرانسوی به طور خاص نصف است و با تولید آن در کشور سالیانه چهار و نیم میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور به وجود آورد.

3- بومی سازی اولین دستگاه نقشه برداری از مغز توسط حس بویایی

محققان دانشگاه صنعتی شریف برای اولین بار در کشور موفق به طراحی و ساخت نخستین دستگاه نقشه برداری از مغز توسط حس بویایی شدند . بهره‌گیری از این دستگاه در کنار سامانه نقشه‌برداری از مغز به متخصصان این امکان را می ‌دهد که بدون نیاز به تعامل گفتاری با آزمایش شونده کیفیت ثبت و ادراک حس بویایی در مغز او را مورد سنجش قرار دهند.

دستگاه نقشه برداری از مغز توسط حس بویایی

نارسایی عملکرد مغز در پاسخ به تحریک‌های بویایی نشانگر مناسبی برای تشخیص برخی از بیماری‌های مغز و اعصاب محسوب می‌شود و استفاده از این دستگاه امکان ثبت و پردازش سیگنال‌های مغزی و پاسخ مغز به‌صورت پتانسیل وابسته به رویداد بویایی را فراهم می‌سازد. همچنین بویایی سنج زمان دقیق ارائه هر تحریک بویایی را در اختیار سامانه داده گیری از مغز قرار می‌دهد. این ابزار کاربردی در حوزه دانش علوم شناختی ، دارای شش مخزن رایحه، سنسور دما، فشار و رطوبت، پشتیبانی از سنسور تنفس، کنترل مدت‌زمان و ترتیب تحریک‌های بویایی، تنظیم جریان هوای ورودی و غلظت تحریک‌های بویایی است. نمونه‌های خارجی این دستگاه از آنجایی که سازگار با بو‌های رایج در ایران نبود گا‌ها دچار خطا‌هایی در نتیجه می‌شد. همچنین به لحاظ خروج ارز هزینه‌های بسیار بالایی برای واردات داشت، اما با بومی سازی این دستگاه ، هم اکنون با یک پنجم هزینه خارجی در کشور تولید می شود.

4- تولید اولین دستگاه شبیه ساز پزشکی در کشور

دستگاه شبیه ساز پزشکی وسیله است که محققین علاوه بر آموزش پزشکان می توانند در زمینه تحقیقات علمی نیز از آن استفاده کنند. دانش ساخت این دستگاه ، با توجه به تکنولوژی بالای آن ، تنها در اختیار 3 کشور جهان می باشد که خوشبختانه در سال 98 ایران نیز به عنوان چهارمین کشور دارای فناوری ساخت آن در جهان شناخته شد.

قیمت نمونه خارجی این دستگاه 250 هزار دلار می باشد که با بومی سازی آن علاوه بر جلوگيري از خروج ارز از كشور، براي تشخيص بيمارهاي روده بزرگ و انتهاي روده باريک نیز استفاده می شود.

5 تولید داروی "آلساوا" برای بیماران ALS در کشور

بیماری " ALS " یک اختلال عصبی دژنراتیو پیشرونده است که تاکنون درمان قطعی برای آن یافت نشده است. این بیماری بنابر دلایل نامعلوم ، سلول های عصبی نخاع و مغز که حرکت ارادی عضلات بدن را تحت کنترل دارند را دچار اختلال می کند که در نتیجه بیمار به تدریج عضلاتش از کار افتاده و منجر به فلج شدن و در نهایت مرگ او می گردد. محققان کشورمان برای اولین بار ، موفق به تولید داروی بیماری ALS باکیفیت بالا و قیمت بسیار پایین نسبت به نمونه های خارجی در کشور شدند که این موفقیت علاوه بر کاهش هزینه های بیماران و جلوگیری از خروج ارز از کشور در شرایط کنونی ، بر انحصار تولید این دارو توسط ژاپن پایان داد.

داروی آلساوا ایرانی

در این رابطه بخوانید:

تولید داروی بیماری ALS توسط محققین ایرانی / پایان انحصار شرکت های آمریکایی-ژاپنی و کاهش ۹۰ درصدی هزینه بیماران

هم ماده اولیه و هم داروی نهایی آن مورد تقاضای کشور‌های بسیاری قرار گرفته است و همانطور که گفته شد در حال حاضر کشور ژاپن تنها تولید کننده این دارو است و ایران دومین کشوری است که توانسته این داروی درمانی خاص را وارد فارماکوپه دارویی خود کند که این هم به اندازه یک سال و نیم زمان خواهد برد.

6- رونمایی از اولین داروی درمان آلزایمر در جهان

در هر چهار ثانیه یک نفر در دنیا به بیماری آلزایمر مبتلا می شود؛ این بیماری یکی از شایعترین دلایل زوال عقل می باشد و از آنجا که تاکنون درمان قطعی برای آن کشف نگردیده است می تواند مشکلات عدیده ای را برای بیماران و خانواده های آن ها ایجاد نماید. اما خوشبختانه برای اولین بار، محققان کشورمان توانسته اند نوعی دارو برای درمان این بیماری کشف نمایند که می تواند انقلابی در درمان این بیماری ایجاد نماید. این دارو با شناسایی پروتئین هایی که در مغز باعث ایجاد آلزایمر می شود به آن ها حمله می کند و باعث نابودی آن ها می گردد. جالب است بدانید این‌ نخستین داروی درمان آلزایمر در جهان به شمار می رود که در ایران در حال آماده ‌سازی جهت ثبت در وزارت بهداشت است.

کلام آخر ...

در حوزه پزشکی و سلامت بسیاری از کشورها تولید کننده نیستند و بسیاری از تجهیزات ‏پزشکی ‏خود را از کشورهای اروپای غربی و آمریکا وارد می‌کنند. آنچه مشخص است ایران ، طی سال های اخیر ، با تکیه بر دانش بومی خود توانسته بسیاری از نیازهای پزشکی اعم از دستگاه ها و همچنین داروهای مورد نیاز کشور را در داخل و با کیفیت بالا تولید نماید که این روند باعث گردیده، علاوه بر قطع وابستگی به کشورهای غربی و جلوگیری از خروج ارز ، برای کشور در شرایط کنونی درآمد زایی نیز داشته باشد که امیدواریم این روند در سال های آینده نیز ادامه داشته باشد.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86657

مطالب مرتبط :
خبرگزاری علم و فناوری

روز پزشک مبارک

روز پزشک بر مدافعان سلامت کشور مبارک

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب