خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد:

چه استراتژی هایی در دنیا موفق به مقابله با کرونا شده اند؟

کشور های دنیا روش های جالبی را برای مقابله با کووید ۱۹ برگزیده اند که سنگاپور با تجربه گذشته خود انگلستان با ابتلای دسته جمعی و کره جنوبی با واگذاری اوراق قرضه در برابر کرونا صف آرایی کرده اند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، تقریبا همه کشورهای دنیا در مقابله با ویروس کرونا استراتژی یکسانی را برگزیده اند و آن جلوگیری از شیوع این ویروس است. بریتانیا می خواهد راه دیگری را پیش گرفته و استراتژی ابتلای دسته جمعی به ویروس را برای مصون کردن مردم در مقابل آن، دنبال کند. این راهبرد می گوید شیوع ویروس را مدیریت کنیم تا مردم در مقابل آن مقاوم شوند.

انگلستان

موضع دولت انگلستان آن است که اگر محدودیت ها را زودتر از موقع به اجرا بگذارد، مردم پس از گذشت مدتی دلزده و خسته می شوند و آن محدودیت ها را رعایت نخواهند کرد. این استراتژی چنین است که مقامات بهداشتی این کشور حتی ایزوله کردن افراد مسن را هم هنوز زود می دانند. این استراتژی ریسک مبتلا شدن چهل میلیون نفر به ویروس کرونا را می پذیرد.

پرفسور کریس ویتی و سر پاتریک والانس، صاحبان این استراتژی بزودی مدل های کامپیوتری استراتژی خود را منتشر خواهند کرد. البته دویست و سی دانشمند رشته های مختلف علیه این استراتژی و ریسک های آن به دولت نامه نوشته اند.

فارغ از این که کدام یک از دو راهبرد صحیح است، اتخاذ این شیوه ی مدیریت از طرف دولت بریتانیا درس های آموزنده و شگفتی دارد: اول این که دولت و نظام پزشکی برای اتخاذ راهبردی کاملا متفاوت با دنیا و کاملا جسورانه و تجربه نشده در مورد این ویروس تا چه حد به خود و نظام درمانی کشور اعتماد دارد.

 دوم این که دولت تا چه حد از رابطه خود با مردم و سرمایه ی اجتماعی نهاد دولت در بریتانیا مطمئن است که می خواهد این مسیر، حداقل از نظر سیاسی بسیار پر ریسک را، انتخاب کند، بعید است سیاستمداران هیچ کشور در حال توسعه ای از سرمایه اجتماعی کافی برخوردار باشند و جرات کنند چنین راهبردی را برای مقابله با بزرگترین چالش دوران خود برگزینند.

آمریکا

در حالی که مقامات برخی کشور ها از جمله آمریکا با لفاظی در تلاش هستند درباره وضعیت انتشار ویروس کرونا و نحوه مدیریت کشورشان در مواجه با این بیماری سیاه نمایی کنند، گزارش رسانه های جهانی از شیوع کرونا در آمریکا نشان می دهد که متأسفانه مردم این کشور در آستانه یک فاجعه قرار گرفته اند که با پنهان کاری دولت آمریکا در جهان انعکاس پیدا نمی کند.

نشریه آمریکایی خط بهداشت (health line)  اشاره به این که در سال 2009 نیز جمعیت مبتلایان به آنفولانزا در آمریکا ۷میلیون نفر تخمین زده شده بود، نوشته است که جمعیت ۲۹میلیونی کارمندان و کارگران در آمریکا موجب شیوع گسترده کرونا خواهند شد.

خبرگزاری ”رویترز“ از پنهان کاری و بی توجهی دولت آمریکا نسبت به شیوع ویروس کرونا پرده برداشته است و نوشته است که دولت فدرال کمتر از 10درصد از ماسک های محافظ مورد نیاز برای محافظت از کارمندان و مردم را در اختیار دارد.

واشنگتن هنوز بودجه کافی را برای حمایت از بخش های بهداشتی در نظر نگرفته و به اذعان جمهوری خواهان و دموکرات ها مبلغ درخواستی ترامپ بسیار اندک است. ایالات متحده با لجبازی هفته های گذشته را برای پیشگیری از دست داده است. اکنون نیز گرچه مقامات بهداشت آمریکا ۱۳۰۰ مورد ابتلا را تأیید کرده اند، اما به اذعان کارشناسان هیچ راهی برای دانستن رقم واقعی ندارند.

سنگاپور

کشور سنگاپور تجربیات بسیار مفیدی را در مواجه با بیماری های واگیر دار داشته است به طوریکه وقتی درگیر بیماری سارس شده و ویروس مذکور سراسر چین را فرا گرفته بود که این موجب اندوخته شدن تجربیات فراوان شد.

در سنگاپور به این نتیجه رسیدند که باید بر روی آینده برای کاهش هزینه های اقتصادی ناشی از تکرار مجدد چنین بیماری واگیرداری سرمایه گذاری کنند در همین راستا سنگاپور برای کنترل شرایط خود کنترل های جدیدی در رفت و آمدها و همچنین زیرساخت های بهداشتی اعمال کرد و بار دیگر در سال 2009 با ویروس آنفولانزای H1N1 یا همان آنفولانزای خوکی به روبرو شد که در آن برحه سعی داشت از تجربیات اندوخته خود بهره ببرد.

 این کشور برحسب تجربه تست های کویید-19 را سریعا آغاز کرده و در موازات آن تولید تجهیزات لازم برای این تست ها را به سرعت افزایش داد، همچنین کنترل های شدیدی را بر ورود و خروج های بین المللی اعمال کرد (به طوری که سازمان بهداشت جهانی مخالف این اقدام است) و در نهایت این دولت تست و یا درمان کووید ۱۹را رایگان اعلام کرد (درصورتی که معتقدان به بازار آزاد این کار را نفی می کنند).

دولت سنگاپور پیش از حضور مردم در اغلب ساختمان های تجاری، مدارس و یا ورزشگاه ها دمای بدن آنان را کنترل می کند زیرا تب یکی از اصلی ترین علایم ابتلا به کویید-19 است و همچنین جهت تشویق مردم به خانه نشینی و رعایت حال افراد فاقد شغل به آنان یارانه پرداخت می کند و در مقابل افرادی که به قوانین احترام نمی گذارند را به شدت جریمه می کند تا بخشی از هزینه ها را از این طریق تامین کند و دچار کسری بودجه فراوان نشود.

یکی دیگر از تدابیر دور نگه داشتن کادر پزشکی از یکدیگر و جداسازی فیزیکی برای بیماران مختلف می باشد که باعث کاهش شیوع بیماری شود و جالبتر آنکه به گفته یک محقق سنگاپوری ما کار متفاوتی انجام نمی دهیم، بلکه آن را به نحو احسن انجام می دهیم.

کره جنوبی

دولت کره جنوبی در اقدامی دستگاه جی پی اس به مبتلایان متصل کرده است که به همگان اجازه می‌دهد از طریق یک اپلیکیشن، نقشه حرکت آنها را بدون این که بدانند آن ها کیستند ببینند و با مردم عادی در تماس نباشند، البته این اقدام واکنش هایی منفی مبنی بر آزادی حقوق شهروندان را به دنبال داشته است.

این کشور قرار است با واگذاری اوراق قرضه که آن را از طریق تزریق نقدینگی و کمک به بنگاه های اقتصادی تامین خواهد نمود، بار اقتصادی وارد بر مردم را کنترل کند همچنین قرار است بخشی از هزینه های خود را برای تقویت سیستم بهداشتی واگذار نماید و بخش دیگری نیز برای توسعه کسب و کارهای کوچک هزینه شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 86726

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب