یادداشت تولیدی؛

جدّی بگیر امّا نترس!

یکی از اشکالات اساسی ما آدمها اینه که؛ یا شور شوریم یا بی¬نمک بی¬نمک! مثلاً یه عدّه، اصلاً کرونا رو جدّی نمی-گیرند و میرن سفر، یه عدّه هم چنان می¬ترسند که زنگ می¬زنند به دوست و آشنا، با گریه می¬گویند؛ وای همه¬مون می-میریم! پس؛ هر دو، غلطه! جدّی بگیر، امّا نترس، زیرا؛ ترس از کرونا، از خودش کشنده¬تره!

یادداشت// خبرگزاری علم و فناوری در فارس// محمد روحانی راد؛ نویسنده

 

 

جدّی بگیر امّا نترس!

یکی از اشکالات اساسی ما آدمها اینه که؛ یا شور شوریم یا بی­نمک بی­نمک! مثلاً یه عدّه، اصلاً کرونا رو جدّی نمی­گیرند و میرن سفر، یه عدّه هم چنان می­ترسند که زنگ می­زنند به دوست و آشنا، با گریه می­گویند؛ وای همه­مون می­میریم! پس؛ هر دو، غلطه! جدّی بگیر، امّا نترس، زیرا؛ ترس از کرونا، از خودش کشنده­تره!

 

چرا و چگونه از کرونا نترسیم؟

قدیما که مردم، هنوز نمی­دونستن خسوف و کسوف چیه، با تاریک­شدن هوا به­خاطر خورشیدگرفتگی، به ترس و وحشت، دچارمی­شدند!

بله! این یه واقعیّته که؛ شناخت ناکافی از هر پدیده­ای باعث ترس خواهدشد!

الآن هم اونایی که شناخت درستی از ویروس کرونا ندارند، یا اونو جدّی نمی­گیرند یا ازش بیهوده می­ترسند!

واقعیّت چیه؟ این که؛ ویروس و میکروب، از اوّل خلقت انسان،وجود داشته، فقط این روزها بشر بی­عقل و جاه­طلب، اونو دست­کاری می­کنه به­همین خاطر، شیوعش بیشتر میشه، پس؛ جدّی گرفتنش، واسه همینه امّا بازم ترس نداره!

به چند دلیل؛

  • خداوند مهربان، جوری بدن ما انسان­ها رو خلق­کرده که در حالت عادّی، خودش بدون هیچ دارویی، در برابر بیماری­ها مقاومت می­کنه و اونو از بین می­بره!

مستند این حرف، حدیثی است که می­فرماید؛

پیامبر خد ا(ص) فرمودند: «تا زمانی­که بدنت بیماری را تحمّل­می‏‌کند، از مصرف دارو بپرهیز و هرگاه آن را تحمّل­نکرد، آن‏گاه به دارو روی بیآور»

این که متخصّصان عفونی گفته­اند؛ خیلی از افراد جامعه، کرونا می­گیرند, خوب هم می­شوند امّا خودشون اصلاً نمی­فهمند، تأییدکننده نکته فوق هست که؛ خالق مهربان، سیستم ایمنی قوی، برای ما قرارداده که حرف اوّل رو می­زنه!

پس؛ به­جای ترس، دنبال غذاها و داروهای گیاهی تقویت­کننده سیستم ایمنی بدن باشید! از شوخی و خنده هم که تقویت­کننده، محسوب میشه، غافل نشیم!

  • از نظر علمی، ترس، اضطراب و خشم باعث ضعف سیستم ایمنی بدن میشه که خودش باعث افزایش ابتلا و مرگ بر اثر بیماری خواهدبود. همین نکته، جواب سؤال خیلی از شماهاست که می­گین؛ چقدر دکتر و پرستار جوان بر اثر کُرونا مردن! نگارنده، چند مورد از همین مرگ­ها را بررّسی نموده و به نقش ترس در وجود آن­ها یقین 100 درصد دارم! پس؛ چکش ترس رو توی سر سیستم ایمنی بدن نکوبید لطفاً!!
  • کشنده بودن ترس، از این جهت هم قابل تأمّل هست که؛ ترس و اضطراب، قدرت تفکّر و تعقّل و هم­چنین اراده انسان را تحت تأثیر قرارداده و باعث می­شود در شرایط بحرانی نتواند تصمیم درستی بگیرد، از همین روست که؛ ترس بی­جا از کرونا باعث­شده؛ عدّه زیادی، به­خاطر قاطی­کردن غیرعلمی موادشوینده و خوردن الکل و کارهایی شبیه این، به مسمومیّت و مرگ، دچارشوند!

به جرأت می­توان گفت؛ تعداد مرگ و میر بر اثر مصرف الکل، فاجعه­ای تلخ­تر از کروناست!

پس؛ لطفاً با ترس­های بیهوده، عقل و اراده خود را به اختلال، دچار نکنید!

خلاصه کلام این که؛

+ با شناخت واقعی از هر بیماری، اونو جدّی بگیریم ولی ازش نترسیم!

+ دستورات بهداشتی رو در حدّ معقول، رعایت­کنیم نه با زیاده­روی!

+ نعمت سیستم ایمنی بدن رو دریابیم و برای تقویتش، قدمی برداریم!

+ حواسمون باشه که تا خدا نخواهد، برگی از درختی نمی­افتد!

           

گر نگهدار من آن است که من می­دانم                     شیشه را در بغل سنگ، نگه می­دارد!


 

پایان/

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 86788

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
حمید شفیعی
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۰:۵۹

ممنون از مطلب زیباتون

اشتراک گذاری مطالب