جهش تولید در صنعت گردشگری

به منظور روشن شدن ابعاد جهش تولید که از سوی رهبر معظم انقلاب برای سال ۱۳۹۹ انتخاب شد، گفتگویی داشتیم با سعید زحمتکشان، از فعالان صنعت گردشگری که در ادامه می خوانید.

خبرگزاری علم و فناوری استان فارس به مناسبت روز ملی امید که در تقویم جمهوری اسلامی در سال های اخیر به ثبت رسیده است، اقدام به مصاحبه ای با عنوان جهش تولید در صنعت گردشگری با سعید زحمت کشان از جوانان کارشناس ، فعال و مطرح در حوزه مدیریت شهری و میراث فرهنگی با سئوالاتی گوناگون و دریافت نظرات وی در این زمینه پرداخت . مدتی پیش  حسن روحانی ، رییس جمهور ایران نیز در سخنرانی خود در جشنواره عمران سلامت ، با یادآوری اینکه « نشاط و لبخند و فعال بودن مردم و امیدوار بودن آنان به آینده کشور، امری ضروری است، سخنانی را بیان کردند . در همین راستا ، نسبت به شعار سال جدید که در نوروز باستانی با نام جهش تولید از جانب مقام معظم رهبری معرفی شد ، به طور مختصر به نقش و تاثیر این گفتمان در سیاست ها و اقدامات پیش رو صنعت گردشگری خواهیم پرداخت .

 

** علت نامگذاری سال جدید به نام جهش تولید از سوی رهبر انقلاب چیست؟

این نامی است که رهبر نظام جمهوری و انقلاب اسلامی خود به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ برای سال جدید انتخاب کرده اند و به گفته کارشناسان فعال اقتصادی ، برای دهمین بار است که به خصوص در سال های اخیر بر مسئله اقتصاد از سوی مقام معظم رهبری در نامگذاری سال ، تاکید می شود . در حال حاضر این واقعیت وجود دارد که با توجه سیاست ها و جایگاه کشور ما در جهان و منطقه جنوب غربی آسیا ، همواره آسیب هایی متوجه اقتصاد ملی بر ما تحمیل شده است که بخشی از آن مربوط به تحریم های ظالمانه آمریکا و استکبار جهانی مربوط می شود و بخش مهم و تاثیرگذار آن ، متوجه مدیریت و الگوهای مرتبط با آن است که مدام این موضوع از مقامات کشور گوشزد و چاره جویی می شود . گفتمان "جهش تولید" دقیقا در راستای سیاست کشور مبنی بر توجه به اقتصاد مقاومتی و درون زاست که توجه فکری و عملی به آن می تواند موجب تحول ، تغییر و پیشرفت در حوزه های مختلف مدیریتی کشور شود که برای دستیابی به این مهم بایستی که توجه همزمان به زیرساخت های ذهنی و ظرفیت های نهفته و جاری سرزمینی داشت که بتوانیم سهمی شایسته در مدیریت داخلی و جهانی را برای شهروندان ایرانی به ارمغان بیاوریم .

 

** به نظر شما چه حمایت هایی برای عملیاتی شدن جهش تولید مطرح است ؟

امید ؛ همانطوری  که امروز را در تقویم ملی به نام روز ملی امید نام گذاری کرده اند و بخشی از شعار اصلی دولت ، با پشتوانه رای بالایی که در انتخابات داشته اند که بر اساس گفتمان تدبیر و امید ، استوار شده است ، در همین راستا ، ما نیز بهتر است به این گفتمان در چارچوب سیاست های کلی نظام توجه نموده که اهداف مورد نظر بتواند رنگ واقعیت به خود بگیرد . با این نگاه است که ما میتوانیم فرمایشات مقام معظم رهبری را که بر اساس منافع ملی است به ماحصل منافع پایدار برای عموم شهروندان برسانیم.

 

** جهش تولید چگونه در اقتصاد و صنعت گردشگری  می تواند متبلور شود ؟

همانگونه که همگان شاهد هستند موضوع اقتصاد به عنوان یک مسئله ملی مطرح است که حوزه های مختلفی را شامل می شود که یکی از این حوزه ها اقتصاد گردشگری است که همانند سایر کشورها ،  سهم قابل توجهی در تولید ناخالصی ملی کشورمان داشته و با تدابیری که در مدیریت ، نسبت به صنعت گردشگری می توان سرمایه گذاری کرد این است که به تمام جوانب مثبت و منفی توجه یا عدم توجه به این صنعت پاک ، شیشه ای و درآمدزا توجه کرد . این نکته را باید در نظر گرفت که به طور کلی صنعت گردشگری ما یک صنعت ابداعی نیست و تقلیدی بوده که با نگاهی پیرامون سیاست های موفق و ناموفق کشورهای جهان و منطقه و تطبیق دادن با شرایط و ظرفیت های عظیم بومی و سرزمینی ، بتوانیم به یک الگو مدیریتی کارآمد در این حوزه دست پیدا کنیم .  

 

** گام های موثر مدیران ، در زمینه شکوفایی صنعت گردشگری را در چه مواردی می بینید ؟

در قانون متولی صنعت گردشگری در چارچوب وظایف و اعتبارات وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی تعریف شده است اما در واقعیت ، مدیریت این صنعت به صورت فرامجموعه ای مطرح است به طوری که موفقیت در این زمینه منوط به عملکرد مناسب دستگاه هایی چون راه و شهرسازی ، استانداری ، شهرداری ، سازمان اتاق بازرگانی  ، حج و زیارت و ... در بخش مدیریت دولتی و نیمه دولتی و همچنین بخش خصوصی به تعریف واقعی آن ، مرتبط و رابطه هم سویی دارد . به عنوان مثال ، زیرساخت های گردشگری یکی از موضوعات چالشی مطرح در سطح کلان و جزء مورد نظر بسیاری از مدیران و دست اندرکاران این حوزه است که با نظرسنجی هایی که خود بنده به صورت مستقیم از علاقه مندان سرمایه گذاری در این صنعت جویا شدم و متوجه نقش حاکمیت دولتی و مردمی در معطوف شدن سیاست ها و ضمانت های حقوقی نظیر قانون حمایت از سرمایه گذار به ویژه در حوزه میراث فرهنگی ، بیمه گردشگری ، افزایش راندمان جمعیتی گردشگر ورودی و خصوصی ، قانون حمایت از گردشگر ، قانون حمایت از بازتولید میراث فرهنگی ناملموس ، قانون خصوصی سازی و کوچک کردن بدنه دولت و ... اشاره کرد که در قالب لایحه دولتی و طرح پیشنهادی قانونگذاران مجلس قابلیت برنامه ریزی ، اصلاح و ارائه را خواهد داشت .

در مجموع توانمندسازی صنعت گردشگری گامی موثر در جهش تولید است که مدیران می توانند با فراهم کردن شرایط مناسب آن در قالب مطالبه گری هدفمند و تعریف شده ، فرهنگ سازی ، حمایت های قانونی و تشویقی و از همه مهم تر تلاش مضاعف و جهادی مدبرانه ، موجب ارتقاء زیر ساخت های ذهنی ، زیرساخت های گردشگری و افزایش راندمان توسط سرمایه گذاران حقیقی ، نتیجه گیری شود .

 

** چه تقاط ضعف و کاستی ها و چه نقاط قوتی برای تحقق جهش تولید در زمینه صنعت گردشگری استان فارس وجود دارد ؟

صحبت در این زمینه ، به تفصیل قابل گفت و گو است و با حضور مسئولان متولی و فعالان این حوزه می توان در محافل علمی به ایراد صحبت پرداخت اما نظر شخصی اینجانب این است که در استان فارس باید سیاست ، راهبرد ، طرح و برنامه و پیشبرد اهداف مترتب با صنعت گردشگری پیگیری شود . با توجه به اینکه برای هر کاری ابتدا باید تلاش کنیم و بعد نتیجه را ببینیم ( نه بالعکس ) ما نیز برای شکوفایی صنعت گردشگری باید برای تلاش هایمان یک سیاست جامع بومی ، منطبق بر شرایط فعلی حاکمیت ، موضوعات جهانی ، موضوعات محلی و فردی و ... تعریف و پیگیری کنیم .

برای تلاش کردن باید یک مسیر تعریف کرد و این مسیر سربالایی ها و سرپایینی های کوتاه و بلندی دارد که باید آن را طی کرد و البته گاهی اوقات این مسیر هم موانع طبیعی و هم مصنوعی ( فرصت طلبی های افراد و کشورهای متخاصم با منافع ملی کشور ) در امتداد آن ، خود را نشان می دهد که باید با تدبیر ، این معضل موانع را برطرف کرد .

باید نیازها و خواسته‌های این صنعت را شناسایی کرد و در مسیر پیش رو ، گام به گام با راهبردهای مشخص ، با مشارکت ، آن ها را دنبال کرد که شایان ذکر است ، روش های مناسبی برای پیشبرد اهداف مدنظر وجود دارد که با تفکری خلاق و با هنر مدیریت ، می توان از این روش ها ، بهره جست . مانند آموزش شهروندان ، به وجود آوردن بستر مطالبه گری و پیگیری مربوطه ، ایجاد شرایط گفت و گو به صورت رسمی ، اجرای طرح های محرک توسعه یا کاتالیزورها ، اصلاح قانون تعطیلات کشور ، اصلاح نظام برنامه ریزی و آموزش کشور از نقطه زمانی خاص به طول سال و  ...

 

** در حال ظرفیت های استان فارس در صنعت گردشگری به چه صورت است ؟

ظرفیت های این استان و شهر شیراز بی شمار است ؛ به این علت که این نقطه از جغرافیای سرزمین ایران مهد تمدن و فرهنگ بوده و همواره با فرهنگ مهمان نوازی و دیدگاه های جهان دوستی خود در ایران و جهان ، زبانزد است .

آثار متعدد میراث فرهنگی ملموس و غیرملموس ( مادی و معنوی ) که در واقع ثروت های ملی ما در جهان محسوب می شوند . همینطور مجموعه ها مختلف و افراد هنرمند و برجسته ای که می توانند با تولید آثار خود در شهر و نقاط مختلف روستایی آن ، با به وجود آوردن ارزش هایی  به مصداق های موجود ، ثروتی پدید آورند که میراثی ماندگار برای آیندگان باشد . این موارد از ظرفیت های نهفته و موجود این استان پهناور است که می تواند مورد بهره برداری گردشگران قرار بگیرد .

 

** نقش مردم در تحقق شعار جهش تولید در حوزه گردشگری چه می تواند باشد؟

شهروندان ، حقوقی نسبت به شهر و کشور دارند و بر عکس این قضیه هم وجود دارد که با هم دیدن و توجه کردن به مصداق های آن ، جایگاهی ارزشمند دارد و همانطور که در بالا عرض شد ، این مهم می تواند موجب تحول ، تغییر و پیشرفت باشد .

با همدلی و همزبانی به آینده ایران عزیزمان امیدوار هستیم ...

 

گفتگو از محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 86805

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
حسن الوند
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹:۰۲

نکاتی بسیار جالب و قابل توجه

اشتراک گذاری مطالب