چه داروهایی در جهان تاکنون علیه کرونا آزمایش شده‌اند؟ خبرگزاری علم و فناوری - چه داروهایی در جهان تاکنون علیه کرونا آزمایش شده‌اند؟

چه داروهایی در جهان تاکنون علیه کرونا آزمایش شده‌اند؟

دنیا در تلاش است تا راه‌هایی برای کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا و درمان‌هایی موثر پیدا کند. سازمان جهانی بهداشت همچنین توصیه کرده داوطلبان در کارآزمایی‌های تصادفی کنترل‌شده برای آزمودن مؤثر بودن و ایمنی درمان‌های احتمالی شرکت کنند. تا جمعه ۲۰ مارس، ۸۶ آزمایش درمان کووید ۱۹ یا واکسن آن وجود دارد که یا در حال انجامند و یا در حال پیدا کردن داوطلبان برای انجام آزمایش.

تاکنون انواع مختلف ویروس کرونا باعث بیماری‌های همه‌گیر در انسان‌ها شده‌اند. کروناویروس سارس در سال ۲۰۰۳ منجر به نشانگان تنفسی حاد (سارس) شد که با مرگ بیش از ۷۰۰ تن در ۱۷ کشور همراه بود.سازمان جهانی بهداشت توصیه‌های درمانی مشروحی برای بیماران بستری مبتلا به عفونت حاد تنفسی (SARI) مشکوک به عفونت SARS-CoV-2 منتشر کرده‌است. اما تاکنون درمان قطعی یافت نشده است.

دنیا در تلاش است تا راه‌هایی برای کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا و درمان‌هایی موثر پیدا کند. تا جمعه 20 مارس، 86 آزمایش درمان کووید 19 یا واکسن آن وجود دارد که یا در حال انجامند و یا در حال پیدا کردن داوطلبان برای انجام آزمایش. هر روزه تعداد زیادی به این خیل افزوده می‌شود و بازه‌ی داروهای آزمایشی بسیار گسترده است.

درمان «کووید 19»: داروهایی که در حال آزمایش برای مقابله برابر کروناویروس هستند.

داروی آنفولانزای ژاپنی: اخیرا گزارش شده است که دارویی که توسط شرکت ژاپنی «فوجی‌فیلم تویاما کمیکال» ساخته شده است، نتایج رضایت‌بخشی در درمان بیماران ملایم تا متوسط این ویروس نشان داده است. این دارو که «فاویپیراویر» یا «آویگان» نام دارد، در ژاپن برای درمان آنفولانزا استفاده شده است و ماه گذشته برای آزمایش بر روی بیماران کووید 19 مورد موافقت قرار گرفت.

«کلروکین» و «هیدروکسی‌کلروکین»: تحقیقات اولیه نشان داده‌اند که این دو دارو که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان مالاریا، لوپوس و روماتیسم مفصلی تایید شده‌اند، ممکن است درمان موثری برای کروناویروس باشند.

یک داروی شکست‌خورده‌ی «ابولا»: یک دارو به‌نام «رمدسیویور» که قبلا در درمان ابولا ناموفق بوده است، در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که می‌تواند موجب توقف رشد ویروس‌های «سارس» و «مرس» شود.

یک داروی ترکیبی ایدز: داروی «کالترا»، که ترکیبی از «لوپیناویر» و «ریتوناویر» است، در ابتدا توجهات زیادی به خود جلب کرد اما داده‌های جدید در چین نشان داده‌اند که این دارو چندان بر روی بیماران کروناویروس موثر نبوده است.

یک داروی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی و داروی «آرتریت»:‌در برخی از بیماران، خود ویروس آسیب چندانی وارد نمی‌کند، بلکه سیستم ایمنی در حمله‌ای تمام عیار به‌نام «طوفان سیتوکین» به بافت‌های بدن آسیب وارد می‌کند و موجب مرگ می‌شود. به‌این منظور، پزشکان از یک داروی سرکوب‌کننده‌ی سیستم ایمنی به‌نام «آکتمرا» (یا توسیلیزوماب) استفاده می‌کنند که برای درمان روماتیسم مفصلی نیز مورد تایید قرار گرفته است.

یک داروی فشار خون: داروی «لوزارتان» یک داروی فشار خون است که دانشمندان امیدوارند به بیماران این ویروس کمک کند. لوزارتان با سد کردن گیرنده‌های «آنژیوتنسین 2» موجب می‌شود تا این ماده وارد سلول نشده و فشار خون را افزایش ندهد. این کار هم‌چنین ممکن است باعث شود که ویروس کرونا نیز نتواند سلول را آلوده کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۴:۵۶

شناسه خبر: 86841

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب