توسط یک شرکت دانش بنیان در اصفهان؛

دستگاه ضدعفونی معابر و خیابانها با نازلهای میکرونی بومی سازی و مورد استفاده قرار گرفت

دستگاه ضدعفونی معابر و خیابانها با نازلهای میکرونی برای اولین بار در کشور توسط محققان یک شرکت دانش بنیان در اصفهان طراحی و تولید شد. این دستگاه توسط آتش نشانی اصفهان و تهران عملیاتی برای ضدعفونی خیابنها و معابر مورد استفاده قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دستگاه ضدعفونی معابر و خیابانها با نازلهای میکرونی برای اولین بار در کشور توسط محققان یک شرکت دانش بنیان در اصفهان طراحی و تولید شد. این دستگاه که قادر به حرکت در زاویه 45 درجه درحالت عمودی و 180 درجه در راستای افقی است و راندمان خیلی بالایی هم دارد با شعاع پاشش تا 30 متر توسط آتش نشانی اصفهان و تهران عملیاتی و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

نوراله زکرتی در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با یبان این که یک شرکت دانش بنیان هستیم و در رابطه با تولید تجهیزات ضد انفجار فعالیت می کنیم، گفت: محور اصلی فعالیت در رابطه با تجهیزات پالایشگاهها، تونلها و معادن است.

 زکرتی با اشاره به توانمندیهای این شرکت دانش بنیان افزود: با شیوع کرونا به این فکر افتادیم که فیلد کاری شرکت را تغییر دهیم و روی دستگاههایی که بتواند خیابانها و معابر را سریعا ضدعفونی کند فعالیت نماییم.

این محقق تصریح کرد: برای ساخت دستگاه با ویژگیهای مورد نظر یک نمونه امریکایی را مبنای کار قرار دادیم، با تلاش تیم تحقیق و توسعه شرکت این دستگاه با مهندسی معکوس طراحی و ساخته شد و بلافاصله توانستیم به خط تولید  بیاوریم و نمونه آن دیشب توسط آتش نشانی اصفهان عملیاتی شد و توانستند از آن بهره برداری کنند، همچینن این دستگاه در آتش نشانی تهران هم مورد استفاده قرار گرفته است.

 

لطفا در مورد تکنولوژی این دستگاه و این که چه توانمندی پایه ای در شرکت شما فراهم بود که توانستید در این مدت زمان کوتاه دستگاهی با این قابلیت بسازید و وارد بازار نمایید بیشتر توضیح دهید 

 این محقق اظهار داشت: این تکنولوژی را مهندسی معکوس کردیم برمبنای نمونه امریکایی، البته حدود دوسال است که روی نمونه امریکایی کار می کردیم که برای اطفای حریق بود ولی بعد از این که بحث ویروس کرونا و این بحران پیش آمد روی تغییرات مهندسی آن کار کردیم و توانستیم ذرات نازل آن را میکرونی کنیم که از این دستگاه به شکل مه پاش در معابر و خیابانها مورد استفاده قرار گیرد و بتواند ضدعفونی کننده باشد.

وی خاطرنشان کرد: اصل قضیه از اینجا صورت گرفت که مدیریت بحران آتش نشانی به ما اعلام نیاز کرد و توانستیم با مهندسی معکوس این دستگاه اطفای حریق که ذرات نازل آن ملکولی بود را طراحی و بسازیم.

زکرتی گفت: در دستگاه اطفای حریق نازل آن بر پایه ذرات ملکولی و درشت بود و می توانست بشکل معمول برای اطفای حریق مورد استفاده قرار گیرد، اما خلاقیت و نوآوری که توسط مهندسین و تیم تحقیق و توسعه ما با شیوع ویروس کرونا و احساس نیاز برای دستگاه ضد عفونی با ویژگی خاص توانست به دست آورد و تکنولوژی قبلی را بهبود و توسعه داد تبدیل ذرات ملکولی به ذرات میکرونی بود.

 

ویژگیها و نحوه عملکرد دستگاه چگونه است؟

این محقق در رابطه با ویژگیهای خاص این دستگاه گفت: این دستگاه  قادر به حرکت در زاویه 45 درجه درحالت عمودی و 180 درجه در راستای افقی است و راندمان خیلی بالایی هم دارد پرتاب این دستگاه تا 90 متر می تواند تعریف شود.

وی ادامه داد: این دستگاه 300 کیلو وزن دارد و تا شعاع 90 متر در کلاس اطفای حریق  قابلیت پاشش دارد اما در نمونه دستگاه ضدعفونی به دلیل پهنای خیابانها تا 30 متر شعاع پاشش را کاهش داده ایم.

 

زکرتی بیان کرد: عملکرد دستگاه به این شکل است که روی دستگاه آتش نشانی یا ماشین آلات مختلف بستگی دارد به نوع طراحی آن که سفارش داده شده، بر حسب کاربرد مورد نظر آتش نشانی، نظامی یا هر ارگانی بنزینی گازوئیلی یا برقی که بخواهند طراحی می کنیم  و بعد بر مبنای آن مخزنی که می خواهند طراحی کرده و آن مخزن براساس دبی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد مثلا خیلی سریع یک خیابان یا یک منطقه را ظرف کمتر از 5 دقیقه می تواند کاملا ضد عفونی کند.

وی با تاکید بر این که این دستگاه نمونه داخلی ندارد افزود: نمونه امریکایی دارد که با تولید هر دستگاه حداقل 40 هزار دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

 این محقق خاطرنشان کرد: تفاوت اساسی با نمونه هایی که آتش نشانی دارد این است که آتش نشانی وقتی پاشش انجام می دهد آب را به جریان می اندازد ولی این دستگاه آب را بصورت مه پاش پخش می کند و مثل غبار و مه روی همه اشیا می نشیند و کاملا ضد عفونی می کند مایع مورد استفاده آن هم آب ژاول یا هر محلول ضدعفونی کننده می تواند باشد، در واقع ویژگی دیگر دستگاه این است که خورندگی ندارد و کاملا در مقابل مواد شیمیایی مستحکم است.

 

 نیاز کشور به این دستگاه چقدر است و آیا صادرات هم خواهید داشت؟

وی در پاسخ به این سوال بیان کرد: با توجه به تعداد استانی که داریم بویژه در شرایط فعلی هراستان حداقل 5 دستگاه ضدعفونی کننده معابر و خیابان می تواند داشته باشد که توانایی تولید آن هم داریم، روزانه دوتا سه دستگاه را می توانیم تولید کنیم برای تولید هم هیچ وابستگی به خارج نداریم، در شرایط فعلی ظرفیت داخلی آنقدر هست که فعلا  نتوانیم به صادرات فکر کنیم.

 

تا الان متقاضیان این دستگاه چه استانها و یا مراکزی بوده اند؟  

زکرتی گفت: یک دستگاه تحویل آتش نشانی اصفهان شده مجدد هم سفارش داده و فردا یکی از دستگاهها را در اختیار ما گذاشته اند که نصب کنیم همچنین آتش نشانی تهران، ذوب آهن اصفهان سفارش داده اند فولاد مبارکه و پالایشگاه هم در حال رایزنی هستیم، هنوز خیلی اطلاع رسانی نشده که استانهای دیگر بخواهند متقاضی باشند.

 

آیا امکان استفاده از این دستگاه در محیطهای کوچک مثلا بیمارستان هم هست؟

وی بیان کرد: بله، البته بیمارستان فضای خیلی کوچکتری است باید با دبی و فشار کمتری دستگاه طراحی شود ما با چندین نازل این کار را انجام می دهیم طبیعی است که باید حجم آن را مینیاتوری کنیم که بتوان در بیمارستانها استفاده شود.

زکرتی خاطرنشان کرد: ما حتی می توانیم این دستگاه را برای معابر عمومی ورودیهای شهرها طوری طراحی کنیم که هر ماشینی که رد می شود ضدعفونی و بعد وارد شهر بشود.

وی بیان کرد: نمونه دستگاههای تولید شده در کلاس برق کار می کند اما به زودی شاهد تولید نمونه های دیزلی و بنزینی خواهیم بود که در سایزهای مختلف قابلیت استفاده در معابر کوچکتر و سازمانها و کلا محیطهایی که نمی تواند با فشاری که این دستگاه با قدرت برق دارد کار بکنند هم ساخته خواهد شد.

 

آقای مهندس در رابطه با این موضوع که شرکت شما از چه سالی و در چه زمینه ای فعالیت خود را شروع کرده و چه دستاوردهایی داشته هم برایمان بگویید

این محقق گفت: شرکت ما از 10 سال پیش در زمینه جریان ضد انفجار فعالیت خود را شروع کرد که در رابطه با تهویه های مخازن نفت و پتروشیمی بود، خود این قضیه کلا کار چالش برانگیزی بود یعنی با توجه به این که تحریم هستیم اورهال کردن پالایشگاهها و پتروشیمی ها را با توجه به این که گازهای اشتعال شونده در آن محیط هست باید انجام می دادیم که نیاز به فن هایی بود که بدون اشتعال این تهویه را انجام دهد ما توانستیم در همان زمان این کار را انجام دهیم و با یک پنجم قیمت نمونه خارجی این فن ها را تولید کنیم یک شرکت دانش بنیان و در واقع یک شرکت تعاونی خانوادگی هستیم.

زکرتی افزود:  تعداد محصول دانش بنیان خیلی زیاد است انواع و اقسام فن ها را داریم فن هایی برای معادن، تونلهای معدن، تونلهای خودرو، پارکینکهای خودرو، آتش نشانی و تجهیزاتی دیگر که برای اولین بار در کشور صورت گرفته است ما در ریزترین کارها تا تهویه معادن و پالایشگاهها و اورهال پتروشیمی ها دستاورهای دانش بنیان ارزشمندی داریم.

 

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 86846

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب