چگونه با کودکان در مورد همه‌گیری کرونا صحبت کنیم؟

بیماری کووید ۱۹ بیش از دو ماه است که در ایران شایع شده و تقریبا همه جا صحبت از آن است. شاید برای بسیاری از ما آنچه در ذهن کودکان در این خصوص می‌گذرد اهمیت چندانی نداشته باشد. اما واقعیت این است که این اخبار ناگوار به طور اجتناب ناپذیری بر آنها نیز موثر بوده است و این وظیفه معلمان و والدین را برای گفتگو با ‌آنها پررنگ‌تر می‌کند.

ویروس کرونای جدید (SARS-Cov-۱۹) بیش از نیم میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. درست است که کودکان در این میان کمترین آسیب را دیده‌اند، اما خیل عظیم اخبار ناگوار احتمالا به آنها نیز رسیده و تاثیرات خود را گذاشته است. بهترین شیوه برای گفتگو با کودکان در این خصوص چیست؟ چگونه می‌توان این موضوع علمی و تاحدودی تلخ را برای کودکان به زبان خودشان بازگو کرد. در ادامه این نوشتار به نکاتی در همین زمینه اشاره می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت،‌ در زمان احتمال جنگ هسته‌ای، تغییرات آب و هوایی یا بیماری همه‌گیر والدین و معلمان هنگام صحبت حول این خطرات بزرگ برای کودکان با یک چالش جدی روبرو هستند. در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. صداقت، آرامش و یادگیری سه عنصر مهم در این خصوص هستند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

چگونه در مورد ویروس همه‌گیر کرونا با کودکان خود صحبت کنید

صادق باشید

«مونیک رابینسون» یک روانشناس معروف و محقق در زمینه‌ی سلامت کودک در موسسه‌ی کودکان «تلسان» است. او چند توصیه در مورد چگونگی توضیح بیماری همه‌گیر کووید 19 برای کودکان دارد‌. وی توضیح می‌دهد: «این موضوع را برای بچه‌های کوچک ساده نگه ‌دارید ولی اطلاعات دقیق‌تری را برای بچه‌های بزرگ‌تر ارائه دهید. همیشه پیام را تا حد ممکن مثبت نگه دارید و در مورد کار‌هایی که برای جلوگیری از ویروس در حال انجام است نیز توضیح دهید.»

آرام و مثبت باشید

با سردرگمی در رسانه‌های اجتماعی، بالا رفتن آمار مرگ‌و‌میر و پیش‌بینی‌‌هایی در مورد بدتر شدن شرایط، همه‌ی ما نگران هستیم. رابینسون می‌گوید: «بفهمید که بچه‌ها چه می‌دانند و از هرگونه ترس بیش از حد و یا اطلاعات غلطی که ممکن است آن‌ها داشته باشند، مطلع باشید.» این بدان معنا نیست که نگرانی‌های آن‌ها را برطرف کنید. اما با پیوند دادن سوالات به اقدامات واقعی که مقامات و جوامع برای کاهش ریسک‌ها انجام می‌دهند، می‌توانید حس کنترل و خوش‌بینی را حفظ کنید.

الگو و قهرمان آن‌ها باشید

با کارهای خود به فرزندانتان کمک کنید از شما الگو بگیرند؛ مثلا در شستن بهتر دست‌هایتان. عمل باید در کنار سخن باشد. رابینسون می‌افراید: «به بچه‌های بزرگ‌تر خود سواد رسانه‌ای بیاموزید و نحوه یافتن منابع معتبر را یاد ‌دهید؛ اینکه کدام منابع معتبر هستند و کدام اطلاعات مبنی بر واقعیت نیستند. این اطلاعات نه‌تنها برای ویروس کرونا بلکه برای سایر موارد نیز لازم است.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۲:۳۱

شناسه خبر: 86862

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب