آنالیز ژنومی نشان می‌دهد کرونای جدید (SARS-COV-۲) ترکیبی از دو ویروس است+عکس

مقایسات ژنومی نشان می‌دهد که ویروس سارس-سی.او.وی-۲ ممکن است نتیجه‌ی ترکیب دو ویروس قبلی باشد. برای این‌که این ترکیب صورت بگیرد، این دو ویروس باید یک ارگانیسم را هم‌زمان آلوده کرده باشند. جواب این‌که کدام ارگانیسم هم‌زمان با این ویروس‌ها آلوده شده است هنوز مشخص نیست. سندرم حاد تنفسی کروناویروس ۲ با نام قبلی کرونای جدید یک RNA ویروس تک رشته‌ای سو مثبت و عامل بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ یا کووید-۱۹ است.

تمامی ما چیزهای زیادی در مورد بیماری «کووید 19» و ویروس عامل آن، «سارس-سی.او.وی-2»، در چندین هفته‌ی اخیر یاد گرفته‌ایم. اما شایعات زیادی نیز وجود دارند، مخصوصا در مورد منشا این ویروس. در کدام جانور برای اولین بار این ویروس پیدا شد؟ خفاش، پانگولین، یا یک گونه‌ی وحشی دیگر؟ این ویروس از کجا آمده است؟ از یک غار یا یک جنگل در استان «هوبی» چین، یا یک جای دیگر؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflscience، در دسامبر 2019، 27 نفر از 41 نفر اولی که بستری شده بودند از یک بازار در قلب شهر «ووهان» گذشته بودند. اما اولین نفری که به ویروس آلوده شد رفت و آمد چندانی به این بازار نداشت. آنالیز ژنومی مقایسه‌ای نشان داده است که این ویروس متعلق به گروهی از «بتاکروناویروس‌ها» است و خیلی به ویروس «سارس» نزدیک است.

منشا کروناویروس: آنالیز ژنوم نشان می‌دهد ممکن است دو ویروس ترکیب شده باشند

ویروس سارس در نوامبر 2002 در استان «گوانگدونگ» چین پیدا شد و به 29 کشور در سال 2003 سرایت کرد. مجموعا 8098 فرد مبتلا شدند که 774 نفر از آن‌ها درگذشتند. معلوم شده است که سرده‌ای از خفاش‌ها به‌اسم «رینولوفوس» منشا این ویروس است و جانور گوشت‌خوار کوچکی به‌اسم «زباد نخلی» ممکن است به‌عنوان واسطه‌ی بین خفاش و انسان عمل کرده باشد.

اخیرا ویروسی در خفاش‌های «رینولوفوس آفینیس» در استان «یونان» چین کشف شده است که توالی ژنومی آن 96 درصد شبیه به ویروس کووید 19 است. در 7 فوریه 2020 ویروس دیگری در پانگولین کشف شد که با 99 درصد شباهت در توالی ژنومی، نسبت به ویروس خفاش شباهت بیشتری به ویروس کووید 19 دارد.

مقایسات ژنومی نشان می‌دهد که ویروس سارس-سی.او.وی-2 ممکن است نتیجه‌ی ترکیب دو ویروس قبلی باشد. برای این‌که این ترکیب صورت بگیرد، این دو ویروس باید یک ارگانیسم را هم‌زمان آلوده کرده باشند. جواب این‌که کدام ارگانیسم هم‌زمان با این ویروس‌ها آلوده شده است هنوز مشخص نیست.

نخستین عفونت شناخته شدهٔ انسانی در اوایل دسامبر ۲۰۱۹ ثبت شد. این ویروس برای نخستین بار در میانهٔ دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان، چین شیوع یافت، که احتمالاً ناشی از یک حیوان آلوده بوده‌است. کرونای جدید سپس در همهٔ استان‌های چین شیوع پیدا کرد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۷:۴۹

شناسه خبر: 86888

مطالب مرتبط :
فلزات سنگین

برای اولین بار در شمالغرب کشور

از دستگاه سنجش فلزات سنگین در اردبیل رونمایی شد

برای اولین بار در شمالغرب کشور و با حضور مسئولان محیط زیست استان اردبیل دستگاه سنجش فلزات سنگین GC در اردبیل رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب