علم و فناوری گزارش می دهد؛

ماسک تنفسی چیست و چه کاربردهایی دارد ؟/ چه کسانی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا باید از ماسک استفاده نمایند ؟

بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی تنها پزشکان، پرسنل درمان درگیر با بیماران کرونایی باید از ماسک‌استفاده کنند و سایر پرسنل درمان می‌توانند از ماسک‌های عادی پزشکی استفاده کنند؛ افراد عادی نیز نیاز به استفاده از ماسک ندارند و تنها در مراکز عمومی باید از آن استفاده نمایند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی هفته های اخیر ، ایران نیز مانند 200 کشور جهان در حال دسته و پنجه نرم کردن با بیماری کرونا می باشد. در این بین با افزایش شیوع ویروس کرونا حساسیت مردم به استفاده از اقلام بهداشتی از جمله ماسک افزایش یافته و گاهی این حساسیت و کمبود موقتی ماسک در بعضی از نقاط کشور، مردم را با چالش های روانی سختی دچار کرده است . در این گزارش علاوه بر آن که به معرفی انواع ماسک ها می پردازیم به این نکته نیز اشاره خواهیم کرد که آیا واقعا استفاده از ماسک برای تمام مردم لازم هست یا نه ؟

ماسک چیست و به چند نوع تقسیم می شود ؟

ماسک های ابزاری هستند که در صنایع مختلف همچون پزشکی، معادن، کارگاه ها و ... به منظور جلوگیری از نفوذ گرد و غبار، آلودگی و ریزگردها همچون باکتری ها و ویروس ها استفاده می شود. ماسک های بر اساس استاندارد اروپایی EN149: 2001 به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

  •  ماسک های FFP1 :  ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 5 میکرون با فیلتراسیون 80 درصد
  • ماسک های FFP2 : ماسک مناسب برای ذرات بین 2 تا 5 میکرون با فیلتراسیون 94 درصد
  • ماسک های  FFP3 : ماسک مناسب برای ذرات کوچکتر از 2 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد

ماسک ها را با توجه به کاربرد و شکل ظاهری آن ها می توان به پنج دسته کلی تقسیم بندی کرد که در ادامه به معرفی آن های خواهیم پرداخت :

1- ماسک های پزشکی یا جراحی

ماسک های پزشکی بیشتر به عنوان ماسک های جراحی شناخته می شوند. ماسک جراحی به عنوان یک محافظ در برابر ذارت معلق عفونی در فضا شناخته شده و توسط متخصصان سلامت در حین عمل جراحی توصیه شده است. این ماسک ها به طور عمده توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند تا از خود و دیگران در برابر شیوع بیماری های عفونی ناشی از هوا ، مایعات بدن و ذرات معلق محافظت کنند.

ماسک پزشکی یا جراحی

ماسک های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. آنها با موادی طراحی شده اند که می توانند ذرات بزرگ ، ترشحات و ... را مسدود کنند ، همه این موارد ممکن است حاوی ویروس یا باکتری هایی باشد که برای شما مضر باشد.  البته این ماسک ها نمی توانند از نفوذ ذرت بسیار ریز جلوگیری نمایند.

2- ماسک کربن اکتیو یا کربن دار :

در این نوع ماسک ها لایه هایی از کربن فعال شده به منظور حفاظت در مقابل گاز ها و بخار ها در نظر گرفته می شوند که باعث می شود که بوی آلودگی و گازهای مضر هوا به داخل ماسک نفوذ نکند.

ماسک فیلتردار کربن اکتیو

از این ماسک ها جهت فیلتراسیون و تصفیه کامل آلودگی هوا شهری و ریزگرد های موجود در هوا استفاده می شود؛ همچنین جهت حذف نسبي بوي موادآلي و به علت داشتن لايه كربن اكتيو در محيط هایی كه داراي گرد وغبار و بوي مواد آلي ضعيف مي باشند، به کار می روند .

3- ماسک های فیلتر دار N

از انواع ماسک نانو می‌توان به ماسک‌هایی با پسوند N اشاره کرد. حرف (N) در این ماسک ها به این معنی است که ماسک موردنظر ضد روغن و نفت نیست. به طور کلی ماسک های نوع N را می توان به سه دسته تقسیم کرد که عبارت اند از :

  • ماسک N95 : حداقل 95٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. این ماسک ها که مورد تأیید سازمان غذا و داروی (FDA) قرار دارد و به عنوان ماسک جراحی نیز پاکسازی شده است.
  • ماسک N99 : حداقل 99٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.
  • ماسک N100 : حداقل 99.97٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.

نمونه ای ازماسک N

یکی دیگر از انواع ماسک‌های نانو، ماسک‌ها با پسوند FFP هستند که دو دسته FFP2 و FFP3 از آن‌ها وجود دارد. این ماسک‌ها فیلتر ثابت دارند و با استاندارد EN۱۴۹:۲۰۰۱ نام گذاری شده اند.

در این رابطه بخوانید :

ماسک تنفسی N۹۵ چیست و چه کاربردی دارد ؟

۴- ماسک های فیلتر دار نوع P

حرف (P) به این معنی است که ماسک بیش از ۸ ساعت در برابر ذراتی با پایه‌ی روغن و نفت مقاوم است. بنابراین اگر دنبال ماسکی می‌گردید که بتواند سلامت شما را در شرایط مختلف تا حداکثر میزان ممکن حفظ کند، باید به دنبال ماسکی باشید که عبارت P100 روی آن درج شده باشد. این عبارت به این معنی است که ماسک نه‌تنها ذرات با پایه‌ی روغنی بلکه حتی ذرات با پایه‌ی غیرروغنی را هم تا مرز ۱۰۰ درصد فیلتر می‌کند.

۵- ماسک فیلتر دار R

این نوع ماسک ها در برابر ذراتی با پایه‌ی روغن و نفت به مدت حداکثر ۸ ساعت مقاوم هستند. اگر در یک ماسک عدد ۹۵ در کنار حرف لاتین (R) درج شده باشد، به این معنی است که از آن می‌توان با اطمینان هنگام نقاشی ساختمان استفاده کرد؛ چرا که اغلب رنگ‌های ساختمانی پایه‌ی روغنی یا نفتی دارند. ماسک های نوع R را به سه دسته زیر تقسیم می کنند :

  • ماسک R95 : حداقل 95٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. تا حدودی در برابر روغن مقاوم است.
  • ماسک R99 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99 درصد. در برابر روغن مقاوم است.
  • ماسک R100 : ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون با فیلتراسیون 99.97 درصد ، در برابر روغن مقاوم است.

آیا استفاده از ماسک برای تمام مردم الزامی است ؟

مسعود یونسیان، معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران در مورد اینکه چه افرادی باید از ماسک استفاده نمایند گفت : بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی تنها پزشکان، پرسنل درمان درگیر با بیماران کرونایی باید از ماسک‌و آن هم نوع N95 استفاده کنند و سایر پرسنل درمان می‌توانند از ماسک‌های عادی پزشکی استفاده کنند.

یونسیان خاطرنشان کرد: افراد عادی نیازی به ماسک ندارند و تنها در فضای پرازدحام باید از ماسک استفاده شود که در این مساله هم توصیه ما عدم حضور در مناطق پرازدحام نیست و باید از حضور در این مناطق جلوگیری کرد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران در تشریح چرایی عدم استفاده از ماسک برای افراد گفت: به نظر من استفاده از آن می‌تواند ضرر‌هایی نیز به همراه داشته باشد، اولین ضرر استفاده از ماسک برای افراد عادی این است که به شما حس امنیت کاذب می‌دهد و من دیدم که افرادی با ماسک در حال پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در خیابان‌های تهران هستند که باید بگویم این ماسک هیچ ارزشی ندارد چراکه در آن جا الودگی وجود ندارد که از ماسک استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امنیت کاذب باعث می‌شود که شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون را فراموش کنیم. باید بر این مساله تاکید کنیم که تاثیر شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون حتی از استفاده از الکل یا وایتکس هم بیشتر است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان خاطرنشان کرد: اگر دستتان در شرایطی به طور واضح آلوده نیست، یا در مکان‌هایی که دسترسی به آب و صابون برای شستشوی دستتان ندارید، می‌توانید از مواد ضدعفونی استفاده کنید، ولی این مساله در منزل ضرورتی ندارد.

انتهای پیام /

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86891

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب