تماشا کنید: استفاده از ربات‌ها برای مقابله با پاند خبرگزاری علم و فناوری - تماشا کنید: استفاده از ربات‌ها برای مقابله با پاندمی ویروس کرونا

تماشا کنید: استفاده از ربات‌ها برای مقابله با پاندمی ویروس کرونا

با شیوع ویروس کرونا استفاده جهانی از ربات ها برای پاکسازی و ضدعفونی مکان ها افزایش پیدا کرده است. به نظر میرسد پاندمی ویروس کرونای جدید (SARS-Cov-۲) میتواند به افزایش استفاده از ربات ها در بخش های مختلف زندگی مدرن ما منجر شود. مطابق گفته کارشناسان ربات‌ها می‌توانند برای ضدعفونی کردن مناطق آلوده، انتقال غذا و دارو بدون گسترش دادن بیماری، و بررسی علائم بیماری در افراد حاضر در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار گیرند.

گروهی از کارشناسان معتقدند ربات‌ها می‌توانند نقش مهمی در مبارزه با اپیدمی‌ها و بیماری‌های همه‌گیر مانند کووید 19 داشته باشند. بر اساس مقاله‌ای منتشرشده در ژورنال «ساینس رباتیکز»، مقامات بهداشت عمومی و کادر درمانی می‌توانند از تکنولوژی‌های رباتیک برای کمک به جلوگیری، نظارت و تشخیص بیماری‌های عفونی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیوزویک، کارشناسان می‌گویند که ربات‌ها پتانسیل اجرای برخی از وظایف «خسته‌کننده، کثیف و خطرناک» را که در مبارزه با بیماری‌های عفونی دخیل هستند، دارند و از این طریق مواجهه‌ی انسان‌ها با عوامل بیماری‌زا را کاهش می‌دهند. با این وجود، نویسندگان این مقاله ذکر می‌کنند که علی‌رغم استفاده از ربات‌ها در ظرفیتی محدود در نقاط مختلف جهان، در بسیاری از کشورها تکنولوژی مورد نیاز برای انجام این وظایف به‌دلایل مختلفی مانند عدم وجود تحقیقات کافی، پیشرفت و بودجه، راه درازی تا استفاده‌ی گسترده دارند.

«کووید 19» یک زنگ خطر است: ربات‌ها باید برای مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر استفاده شوند!

اما ممکن است بیماری کووید 19 به‌عنوان کاتالیزگری برای سرعت بخشیدن به پیشرفت و استفاده از این تکنولوژی‌ها عمل کند. «بردلی نلسون»، یکی از نویسندگان موسسه تکنولوژی فدرال زوریخ سوئیس، می‌گوید: «ربات‌ها برای کار در مکان‌هایی که برای انسان خطرناک است، عالی هستند. با توجه به کووید 19، ربات‌ها می‌توانند برای ضدعفونی کردن مناطق آلوده، انتقال غذا و دارو بدون گسترش دادن بیماری، و بررسی علائم بیماری در افراد حاضر در مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار گیرند.

ربات ها هم‌چنین می‌توانند با اجازه دادن به دکترها برای تعامل غیرمستقیم با بیماران، آن‌ها را ایمن نگه دارند. ربات‌ها همواره برای انجام کارهای خسته‌کننده، کثیف و خطرناک استفاده شده‌اند و این بیماری نیز به انجام این کارها در سراسر دنیا نیاز دارد تا سرعت گسترش آن کاهش یابد.»

شست‌وشوی مداوم دست‌ها بهترین روش مقابله با ابتلا به این بیماری معرفی شده‌است. استفاده از دستکش‌های ارزان یکبار مصرف و ماسک هم توصیه می‌شود، هرچند نمی‌توان با قطعیت گفت که استفاده از ماسک باعث جلوگیری از ابتلا به این ویروس می‌شود. ویروس کرونا می‌تواند بدون علامت از فرد ناقل به دیگران سرایت کند. ۸۰ درصد افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند و هر فرد می‌تواند حدود دو تا سه نفر را آلوده کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹:۵۷

شناسه خبر: 86909

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب