دانشمندان می‌گویند ویروس کرونا در سال‌های آتی یک بیماری فصلی خواهد بود!

«آنتونی فاوسی»، مسئول تحقیقات بر بیماری‌های عفونی در موسسه ملی بهداشت، توضیح می‌دهد که این ویروس در نیم‌کره جنوبی، جایی که زمستان در راه است، شروع به فعالیت می‌کند و اگر آن‌جا شیوع قابل‌توجهی داشته باشند، لازم است که آمادگی لازم برای مقابله با چرخه‌ی دوم این بیماری را داشته باشیم. تاکنون هیچ واکسنی برای ویروس کرونای جدید (SARS-Cov-۲) ساخته نشده و موفق‌ترین تحقیقات نیز حداقل تا یک سال آینده زمان لازم دارند.

دانشمندان می‌گویند که یک احتمال قوی وجود دارد که ویروس جدید کرونا در چرخه فصلی برگردد و بر لزوم فوری یافتن واکسن و درمان‌های مؤثر تاکید می‌کنند. «آنتونی فاوسی»، مسئول تحقیقات بر بیماری‌های عفونی در موسسه ملی بهداشت، توضیح می‌دهد که این ویروس در نیم‌کره جنوبی، جایی که زمستان در راه است، شروع به فعالیت می‌کند و اگر آن‌جا شیوع قابل‌توجهی داشته باشند، لازم است که آمادگی لازم برای مقابله با چرخه‌ی دوم این بیماری را داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌اکسپرس،‌ وی هم‌چنین افرود: «این مسأله تاکید بر نیاز به تهیه‌ی واکسن و انجام سریع آزمایشات جهت مقابله با چرخه‌ی بعدی دارد.» در حال حاضر دو واکسن وجود دارد که وارد آزمایشات انسانی شده‌اند، یکی در ایالات متحده و دیگری در چین و یک سال تا یک سال و نیم تا رسیدن به نتیجه فاصله دارند.

به‌گفته‌ی دانشمندان، ویروس کرونا می‌تواند به یک بیماری فصلی تبدیل شود!

راه‌های درمانی دیگر مانند دارو‌های جدید از جمله داروهای ضد مالاریایی «کلروکین» و «هیدروکسی‌کلروکین» نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند. فاوسی در پایان می‌گوید: «من می‌دانم که ما در شکست این بیماری موفق خواهیم بود، اما ما باید برای یک چرخه دیگر نیز آماده شویم.»

اظهارات فاوسی مبنی بر این‌كه ویروس در هوای سردتر بهتر از شرایط گرم و مرطوب عمل می‌كند، در یك مقاله تحقیقاتی اخیر چینی نیز مورد تایید قرار گرفته ‌است. دلیل این امر می‌تواند این باشد که قطرات تنفسی در هوای سردتر مدت بیشتری در هوا باقی می‌مانند و هوای سرد ایمنی بدن را تضعیف می‌کند.

یکی دیگر از دلایل احتمالی این است که ویروس‌ها روی سطوح گرم‌تر با سرعت بیشتری تخریب می‌شوند. احتمالاً این امر به دلیل این است که یک لایه محافظ از چربی که آن‌ها را احاطه کرده ‌است، در صورت گرما سریع‌تر خشک می‌شود.

اگرچه تلاش‌های بسیاری برای تولید واکسن این ویروس انجام شده‌است، اما هنوز واکسن یا داروی مخصوص ضد ویروسی برای ریشه‌کن کردن؛ درمان قطعی، جلوگیری یا مقابله با عفونت‌های ناشی از کروناویروس به‌طور عام وجود ندارد. دانشمندان می‌گویند تا رسیدن به واکسن بیماری کرونا بین یک تا یک و نیم سال زمان باقی مانده است، تا آن زمان بهترین گزینه برای مهار گسترش شیوع این بیماری دوری گزینی اجتماعی در راستای قطع زنجیره انتقال است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰:۲۰

شناسه خبر: 86913

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب