موفقیت متخصصان تبریزی در تولید مواد ضدعفونی کننده با فناوری نانو

پژوهشگران تبریزی موفق شدند محلول ضدعفونی کننده قوی دست و سطوح با عنوان «نانوکلینیا» را با استفاده از نانوذرات نقره و اکسید روی تولید کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی،دکتر علی رستمی، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری با اعلام این خبر گفت: گروهی از اعضای هیات‌ علمی دانشگاه و صنعتگران با سابقه که تجربه قابل توجهی در حوزه نانوفتونیک دارند در شرکت « آرمان جستجوگران انرژی نور» تلاش می‌کنند  تا محصولاتی بر پایه نانو تولید کنند.

وی افزود: محلول ضدعفونی کننده« نانوکلینیا» جدیدترین محصول این شرکت است که  با استفاده از نانومواد تولید و به بازار عرضه کرده است.

 دکتر رستمی با اشاره به  نانو ذرات نقره و اکسید روی به‌کار رفته در این محلول ضدعفونی کننده ادامه داد: محققان این شرکت با استفاده از نانوذرات نقره و اکسیدروی، موفق به ساخت محلول ضدعفونی‌کننده قوی شده است که قابل استفاده برای دست و سطوح مختلف بوده و می‌توان از آن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی و رفع آلودگی‌های با منشا باکتری استفاده کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با مقایسه این محلول ضدعفونی کننده با سایر مواد ضدعفونی کننده در بازار خاطرنشان کرد: این محصول به‌دلیل داشتن نانومواد نقره و اکسید روی علاوه بر اثر روی باکتری برای از بین بردن انواع میکرواورگانیسم‌ها بسیار مفید و قوی عمل می‌کند. این محلول بدون نیاز به آبکشی و خشک کردن، سطوح و دست‌ها را تمیز و ضدعفونی می‌نماید و با وجود ترکیبات مرطوب‌کننده و نرم‌کننده از خشکی پوست جلوگیری می‌کند.

وی  با اشاره به دریافت گواهی‌نامه نانو مقیاس برای تولید این محلول گفت: محلول ضدعفونی کننده «نانوکلینیا» علاوه‌بر گواهی‌ نانومقیاس، تائیدیه سازمان غذا و دارو را نیز دریافت کرده است.

مدیرعامل شرکت «آرمان جستجوگران انرژی نور» در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تشکیل این شرکت و فعالیت‌های نانو محور آن یادآور شد: شرکت «آرمان جستجوگران انرژی نور» توسط گروهی از اعضای هیات‌ علمی دانشگاه و صنعتگران با سابقه که تجربه قابل توجهی در حوزه نانوفتونیک دارند ایجاد شده و هدف از تاسیس آن، فعالیت در زمینه مهندسی فتونیک و الکترونیک با استفاده از دستاوردهای مهم در زمینه فناوری نانو در تولید قطعات و سیستم‌های مبتنی بر نانوفتونیک است.

 

وی ادامه داد: تولید صفحات روشن، سلول‌های خورشیدی، نورپردازی تابلوهای ترافیک، مولدهای برق، تولید حسگرهای نوری مبتنی بر نانومواد و تولید نانومواد از جمله دستاوردهای تولید این شرکت است.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه این شرکت پیش از این نیز محصولاتی بر پایه نانو تولید کرده است، متذکر شد: این شرکت از سال ۱۳۹۳ اقدام به تولید چند نوع نانومواد کرده‌ و در حال حاضر مشتریانی از صنایع مختلف نظیر نساجی، آرایشی و بهداشتی و پلاستیک دارد.

تولید نانوذرات سلنیم دی‌سولفات برای استفاده در صنعت شامپو از دیگر محصولات تولید این شرکت است که رستمی در مورد جزئیات این محصول گفت: کلوئیدی بودن و داشتن ابعاد نانومتری باعث شده تا اثربخشی محلول سلنیوم دی‌سولفات این شرکت افزایش بیشتری نسبت به پودرهای موجود در بازار داشته باشد. به‌طوریکه میزان مصرف آن در خط تولید به یک پنجم کاهش یابد. این نانوذرات موجب بروز خاصیت ضدشوره و ضدخارش می‌شوند.

 

به گفته مدیرعامل شرکت «آرمان جستجوگران انرژی نور» بیشتر مشتریان شرکت « آرمان جستجوگران انرژی نور» شرکت‌های نانویی هستند که از این نانومواد برای ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر در محصولات خود استفاده می‌کنند.

زمان انتشار: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 87008

مطالب مرتبط :
سرویس فوق پیشرفته بارد در آینده به جای گوگل

رقیب جدی ChatGPT؛

سرویس فوق پیشرفته بارد در آینده به جای گوگل

گوگل در حال توسعه یک سرویس هوش مصنوعی جدید به نام بارد است که قرار است به عنوان رقیب Chatgpt چت‌بات شرکت OpenAI از آن رونمایی شود.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب