خانه امید بیماران شهرستانی اینجاست/ وقتی مهربانی ز خبرگزاری علم و فناوری - خانه امید بیماران شهرستانی اینجاست/ وقتی مهربانی زیر یک سقف معنا می شود

خانه امید بیماران شهرستانی اینجاست/ وقتی مهربانی زیر یک سقف معنا می شود

زوج تبریزی در اقدامی خداپسندانه یک طبقه از منزل مسکونی خود را در اختیار بیماران نیازمندی قرار داده اند که از شهرهای دور و نزدیک به تبریز آمده و برای اقامت چند روزه سرپناهی ندارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی، طی سال های ۷۵ تا ۸۲ وقتی که حاج حسین پیشنماز محدث مشغول احداث منزل مسکونی خود بود شاید فکرش را نمی کرد این خانه مسکونی ۳طبقه روزی مامن و سرپناه در راه ماندگان، بیماران نیازمند و افرادی می شود که برای چند روز ماندن در یک شهر غریب دنبال یک سرپناه بوده و تامین هزینه مسافرخانه یا هتل برایشان سخت است.

حالا آن روز فرا رسیده و خانه ای که زیربنای آن با هزاران امید و آرزو پایه گذاری شده است امروز وقف بیماران نیازمند و در راه ماندگان شده است و این نشان می دهد هنوز مهربانی هست، عشق و دوست داشتن همنوع و هموطن در بین شهروندان و به عشق آنها وجود دارد.هنوز هم هستند انسان های پاک نهاد و مهربانی که در این دنیا به فکر آخرت خود بوده و باقیات الصالحاتی برای خود برجای می گذارند.

حسین پیشنماز محدث و همسرش خانم حسن زاده زوج تبریزی هستند که یک طبقه از منزل مسکونی خود را برای اقامت بیماران نیازمند که از شهرستان های مختلف به تبریز می آیند و مکانی برای اقامت در این شهر ندارند در نظر گرفته اند.

 

با این زوج تبریزی همصحبت شده ایم تا از تصمیم خود برای همدلی و همراهی با بیماران نیازمند سخن بگویند.

حسین پیشنماز محدث در ابتدای صحبت های خود از نعمت حضور در زیارت اربعین با پای پیاده سخن گفت و افزود: خداوند توفیق داد و هفت سال قبل  در سال 91 برای اولین بار با پای پیاده به زیارت اربعین رفته بودم وقتی مهمان نوازی مردم عراق را از زائران ایرانی دیدم که چگونه به زائران ایرانی ارزش و احترام قائل بودند تصمیم گرفتم من نیزیک طبقه از خانه ام را در اختیار بیمارانی قرار دهم که وقتی از شهرستان های مختلف به تبریز می آیند و برای چند روزماندن و ادامه درمان محلی برای اقامت ندارند، بتوانند با خیال راحت و آرامش در اینجا اقامت کرده و استراحت نمایند.

وی ادامه داد: البته ریشه این تصمیم و کار من به روحیه مهمان نوازی و خیرخواهی مرحوم پدرم بر می گردد، پدر خدابیامرزم همیشه به خوبی از مهمان پذیرایی می کرد و حتی اگر امکان پذیرایی نداشت آنها را به یک چای میهمان می کرد،یادم می آید پدرم  برخی افراد فقیر و محروم  را  در تابستان و زمستان جمع می کرد برایشان غذا و لباس تهیه می کرد و از اینکه با فقرا نشست و برخاست داشته باشد هیچ ابایی نداشت. پدرم می گفت « خدا فرموده است : من در قلب شکسته جا دارم ،قلب این افراد جایگاه خداوند است باید با دل های این افراد مهربان باشیم». ما در چنین خانواده ای که پدرم همیشه به افراد ینازمند و محروم کمک می کرد بزرگ شده ایم و وقتی مهمان نوازی مردم عراق را در راهپیمایی عظیم اربعین دیدم با این پشتوانه تصمیم به این کار گرفتم و خوشحالم که خداوند نیز ما را در این کار به خوبی هدایت و راهنمایی کرد و این کار نهادینه  شده است.

همراهی همسرانه

وی با اشاره به استقبال همسرش از این تصمیم افزود: وقتی این تصمیم را گرفتم به محض اینکه از کربلا و زیارت اربعین برگشتم با همسرم خانم حسن زاده مطرح کردم و او نیز مشتاقانه قبول کرد و حتی می توانم بگویم اشتیاق همسرم بیشتر از من بود و قطعا اگر همراهی همسرم نبود این کار ابتر باقی می ماند. هر چند برخی از دوستان و اقوام در ابتدا می گفتند «بدون شناخت افراد از شهرهای مختلف ممکن است برایت مشکلاتی ایجاد شود» ولی من گفتم نیت ما خالصانه و کمک به انسان های مریض و ناتوان است و قطعا با عنایت خداوند افرادی در این مسیر قرار می گیرند که آنها نیز دلشان پاک و خالص بوده و مشکلی پیش نمی آید.

 

منطقه ای فکر نکنیم

حسین پیشنماز محدث با اشاره به آیات قرآنی در مورد احسان و نیکوکاری نسبت به همنوعان گفت: ما باید دید وسیعی نسبت به انسان ها داشته باشیم و منطقه ای فکر نکنیم.

وی افزود: تک تک انسان ها قبل از اینکه به عالم هستی بیایند در عالم زر وقتی خداوند از انسان ها اقرار گرفته است همه آنها بدون استثنا گفته اند خداوند" رب من " است و وحدانیت خداوند را قبول کرده و گفته اند " قالو بلی".

بنی آدم اعضای یکدیگرند

پیشنماز محدث با خود زمزمه می کند« بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند چو عضوی به درد آورد روزگار دیگر عضوها را نباشد قرار» و سپس ادامه می دهد: این دو بیت سعدی ریشه روایی و قرآنی دارد و من معتقدم تمام انسان ها و مخلوقات فطرتا پاک هستند ولی به مرور زمان در طی عملکردها متحول می شوند.

وی با اشاره مقام والای انسانیت خاطرنشان کرد: من  معتقدم  اگر هفت میلیارد نفر انسان در کره خاکی وجود دارد باید بدون در نظرگرفتن گرایش های آنان به مقام والای انسانیت آنها توجه کرد و اهمیت داد در این صورت انسان ها همه در یک ردیف قرار می گیرند و هوای نفس وجود ندارد.

این شهروند تبریزی تاکید می کند: نباید انسان ها را با خط مشی فکری آنها طبقه بندی کرد، نباید آنها را بر مبنای اینکه یکی مسلمان ، مسیحی، زرتشتی، تشیع یا اهل سنت است قضاوت کرد چون این مرز بندی باعث می شود انسان کاری که انجام می دهد خالص نباشد.

وی با بیان اینکه انسان به عنوان اشرف مخلوقات آفریده شده است اظهارداشت: نگاه اولیه ما این است وقتی احساس می کنیم در انجام یک کاری وظیفه ای بر عهده ما است و می توانیم در این زمینه کاری انجام دهیم باید وظیفه انسانی خود را به جای آوریم.

وی با اشاره به حدیثی از ائمه اطهار که فرموده اند" مردم را با عمل هایتان به دین خدا دعوت کنید نه با زبان" تصریح ‌کرد:وقتی انسان به عمیق این حدیث و روایت گهربار فکر می کند می بیند وقتی انسان ها در عمل با یکدیگر صادق باشند دیگر نیازی به حرف زدن و استدلال آوردن نیست.

حسین پیشنماز محدث با این کار خود می خواهد در پیشگاه ائمه اطهار روسفید باشد و مدام لابه لای صحبت های خود بر نیت خالص و خدایی در انجام هرکاری تاکید می کند.

حسین پیشنماز محدث هیچ آماری از افراد و بیمارانی که پذیرایشان بوده ندارد و مایل نیست به زبان عدد و رقم حرف بزند فقط لابه لای حرف هایش می گوید:  برخی از افراد بیمار و همراهانشان به صورت دو نفری، سه نفری،هفت نفری و در برخی موارد 12 نفری آمده اند و رفته اند و طبقه پائین در اختیارشان بود.

وی در مورد اظهار لطف بیمارانی که در خانه اش پذیرایش شده بود ادامه داد: وقتی این بیماران و همراهانشان متوجه شدند که  بدون دریافت هیچ هزینه  ای می توانند در یک منزل مسکونی در تبریز اقامت کرده و فردا نیز برای ادامه درمان و کارهای پزشکی  به دکتر مراجعه کنند بسیار خوشحال شده و از ته دل دعاگویت هستند.یکی از این بیماران که سه روز اینجا بودند موقع خداحافظی گفت« حسین آقا خدا خانه ات را به خاطر امام حسین(ع) آباد کند» خیلی احساس خوشحالی خاصی داشتم با این کارم توانستم برای روحیه دادن به یک بیمار مفید و موثر باشم.

معجزه محبت را می بینم

این شهروند تبریزی با اشاره به تاکید واحادیث ائمه اطهار علیه السلام در مورد دعوت دوستان و بستگان به مباحث دینی گفت: دین اسلام چیزی به جز محبت نیست، من در میان این بیماران معجزه محبت را می بینم، آنها با این عمل من دیدگاه هایشان تغییر می کند، گاهی اوقات باهمدیگر صحبت می کنیم از این کار و تصمیم من شوک زده شده و بسیار تعجب می کنند ولی من در جواب آنها می گویم« ما این نوع رفتار با یک همنوع و انسان را از ائمه اطهار علیه السلام و رسول مهربانی ها آموخته ایم.»

پیشنماز محدث با اشاره به خاطره ای در این زمینه گفت: یک باراز واحد مددکاری بیمارستان امام رضا(ع) تماس گرفته و گفتند« یک پیرمرد و پیرزن شهرستانی به تنهایی آمده اند تبریز بیمارستان و اکنون جایی برای ماندن ندارند و چون فردا صبح دوباره باید به بیمارستان بیایند نمی توانند به شهر خود برگردند» به محض شنیدن این حرف با همسرم به دنبال آنها رفته و به خانه آوردیم، همسرم شام را آماده کرده بود آنها وقتی شام خوردند از شدت خوشحالی نمی دانستند چگونه تشکر کنند خیلی خوشحال بودند و ما نیز از خوشحالی آنها احساس رضایت داشتیم و همه این کارها برای این است که ما توشه ای برای آخرت خود جمع کنیم.

اغلب بیمارانی که مهمان این زوج تبریزی شده اند از شهرهای اردبیل، کردستان، کرمانشاه، اشنویه و ارومیه بوده اند.

گاهی اوقات خودمان به دنبال بیماران می رویم

این زوج مهربان و خوش قلب تبریزی همیشه هم منتظر تماس واحد مددکاری بیمارستان ها نیستند بلکه گاهی خودشان به بیمارستان ها رفته و افرادی را که دنبال جایی برای یک شب ماندن هستند را شناسایی کرده و آنها را در کمال احترام به خانه خود دعوت می کنند. آقای پیشنماز از این کار به احسان روزی خداوند در حق آنها تعبیر کرده و می گوید: وقتی چند روز در خانه  مهمان نداریم خودم به بیمارستان رفته و مقابل بیمارستان بیمارانی که به دنبال پیدا کردن  آدرس یک مهمان سرا یا مسافرخانه هستند شناسایی کرده و از انها دعوت می کنم به خانه ما بیایند.

این شهروند تبریزی به تعدادی  ازمدیران داروخانه ها، واحد نگهبانی ، حراست و مددکاری  تعدادی از بیمارستان ها اعلام کرده است اگر بیماران نیازمندی را سراغ دارند که برای اسکان سرپناهی ندارند به او اطلاع دهند.