تحقق «جهش تولید» در گرو حمایت از شرکت های دانش بنی خبرگزاری علم و فناوری - تحقق «جهش تولید» در گرو حمایت از شرکت های دانش بنیان/ ارز آوری دانش بنیان ها بیشتر از نفت

تحقق «جهش تولید» در گرو حمایت از شرکت های دانش بنیان/ ارز آوری دانش بنیان ها بیشتر از نفت

زمانی که یک شرکت دانش بنیان بر پایه نظرات متخصصان در حوزه علم و فناوری محصولات نوین و جدیدی تولید کرده و بازار مصرف عرضه می کنند این محصول دانش بنیان بیشتر از نفت و مشتقات نفت و پتروشیمی می تواند برای هر کشوری درآمد زایی ایجاد کرده و ارز آوری داشته باشد.

به گزارش خبرگزری علم و فناوری از آذربایجان شرقی، توجه به اقتصاد کشور آن قدر مهم است که مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر عناوین شعار سال را بر پایه اقتصاد تبیین و نامگذاری می کنند. امسال نیز در ادامه شعارهای سال با موضوع اقتصاد و توجه به تولید امسال را به عنوان" جهش تولید" نامگذاری کرده اند.

باید اندیشید هدف ایشان از افقی که برای اقتصاد کشور برنامه ریزی کرده اند چیست که هرسال اقتصاد و تولید داخلی را مطرح کرده و همه شهروندان را به مصرف تولیدات داخلی و رونق بخشیدن به آن توصیه می کنند.

بوروکراسی اداری همچنان آزاردهنده است

وابستگی به اقتصاد نفت و عدم توجه به سایر منابع درآمدی از جمله انتقاداتی است که مقام معظم رهبری همیشه نسبت به آن تذکر داده و دولتمردان را به رفع موانع تولید داخلی و توجه به اقتصاد ملی ‌ملزم و موظف کرده اند. به علی رغم همه توصیه ها و تذکرات مقام معظم رهبری مبنی بر رفع موانع واحدهای تولید ملی، ولی  همچنان مشکلات و موانع تولید وجود داشته و بوروکراسی اداری نیز فعالان عرصه اقتصادی و تولید را آزار داده و آنها را در تنگنا قرار می دهد.

اما موضوع قابل توجه و تامل این است که علی رغم همه توصیه ها و تذکرات مقام معظم رهبری همچنان مشکلات و موانع تولید وجود داشته و بوروکراسی اداری نیز فعالان عرصه اقتصادی و تولید را آزار داده و آنها را در تنگنا قرار داده است.

تحقق جهش تولید ملی در گرو حمایت از شرکت های دانش بنیان

نبود قوانین شفاف و حمایتی از کارگاه های تولیدی کوچک زودبازده و سایر واحدهای تولیدی و مشوق های صادراتی باعث می شود کارخانجات با ظرفیت پائین تر از حد معمول کار کرده و در برخی موارد نیز تعطیل شوند و این موضوع یعنی عدم تحرک اقتصادی.

علی پورفرج معاون یک شرکت دانش بنیان است که با مقایسه وضعیت شرکت های دانش بنیان در ایران و دنیا گفت:شرکت های دانش بنیان در دنیا از اهمیت بسیار بالایی در تولید ملی و ارزش افزوده کشورها برخوردارهستند.به طوری که سالانه اعتبار زیادی در قالب تسهیلات برای ارتقای تولیدات ملی به آنها پرداخت می شود.

وی ادامه داد:حمایت از شرکت های دانش بنیان و دانش محور یعنی تولید علم و جهش اقتصاد و جهش تولیدملی.

زمانی که یک شرکت دانش بنیان بر پایه نظرات متخصصان در حوزه علم و فناوری محصولات نوین و جدیدی تولید کرده و بازار مصرف عرضه می کنند این محصول دانش بنیان بیشتر از نفت و مشتقات نفت و پتروشیمی می تواند برای هر کشوری درآمد زایی ایجاد کرده و ارز آوری داشته باشد.

استارتآپ ها بیشتر از نفت ارزش افزوده تولید می کنند

پورفرج خاطرنشان کرد: اکنون در دنیا استارت آپ ها، اپلیکیشن ها و نرم افزارهای رایانه ای بهتر و بیشتر از نفت ارزش افزوده تولید می کنند در حالی که هنوز در کشور ما محور اقتصاد برپایه درآمدهای نفتی است و این موضوع باعث می شود ما همچنان به نفت و فراورده های نفتی متکی شویم.

باید گفت تحقق شعار سال بر پایه حمایت از اقتصاد و تولید ملی،تقویت اقتصاد ملی به معنای ایجاد کارگاه های کوچک و بزرگ نیست بلکه باید صنعت توریسم، گردشگری و تولید محصولات دانش محور توسعه یابد تا از این طریق وابستگی به درآمدهای نفتی هر سال کمتر و کمتر شود.

وی تاکید کرد: دستیابی به فناوری های نوین روز در شاخه های صنعت، معدن، تجارت، پتروشیمی،موادغذایی و صنایع لبنی یکی از روش ها و راهکارهایی است که درمقایسه با مدل سنتی این مشاغل می تواند ارزش افزوده ایجاد کند.

دنیا بر روی محصولات دانش بنیان می چرخد

پورفرج ادامه داد: اکنون در دنیای دیجیتال اقتصادمحور دنیا بر روی شرکت های دانش بنیان، استارتارت آپ ها می چرخد و حالا تولیدات دنیای دیجیتال هستند که باعث کارآفرینی، گردش مالی بنگاه های اقتصادی و سرمایه گذاری های کلان شده و چرخه تولید را نه بر مبنای نفت بلکه بر مبنای دنیای دیجیتال، هوش مصنوعی و نرم افزارهای برنامه نویسی تبیین می کنند.

پورفرج با اشاره به تحریم های ظالمانه استکبار جهانی بر علیه کشورمان خاطرنشان کرد: نمی توان اثرتحریم ها بر اقتصاد کشور را به هیچ وجه انکار کرد. چون اقتصاد ما به نفت وابسته است اثر تحریم ها بیشتر خودش را نشان می دهد.

بنابراین باید تلاش کنیم تا به فکر راه های بهتر و بیشتر برای رآمدزایی منهای نفت باشیم.

باید گفت مولفه های زیادی بر رشد اقتصادی و خودکفایی اقتصاد کشور موثراست مولفه هایی که همیشه توسط تحلیل گران نظام بین الملل گفته و نوشته شده ولی باید توجه داشت مهم ترین موضوع توجه به تولید ملی هر کشور است که باید توسط دولتمردان و مردم تقویت و حمایت شود.

 جهش تولید  ترسیم نقشه راه کشور است

محمد میلادی، مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری  گفت: همزمان با شروع سال جدید همانند سالیان گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی با نامگذاری سال جدید با عنوان «جهش تولید» ضمن ترسیم نقشه‌راه ، رویکرد کلی اقتصادی کشور را مشخص کردند. آنچه واضح و مبرهن است اینکه نباید حمایت از تولید داخلی را یک واحد مجرد و مستقل در نظر گرفت. حمایت از کالای داخلی فرآیندی است که در آن عوامل مختلفی نظیر تنظیم سیاست واردات و صادرات، اصلاح نظام بانکداری، تأمین و تضمین امنیت مالی سرمایه‌گذاران و اجرای بدون وقفه اقتصاد مقاومتی بر مبنای حمایت از تولید داخلی نقش بسزایی در برنامه‌ریزی‌های کلان و شکوفایی اقتصادی دارند.

آمارهای غیر واقعی  جهش تولید را به خطر می اندازد

وی ادامه داد: از تهدیدات پیش روی حمایت از کالای داخلی به موضوع شعارزدگی می‌توان اشاره و از ارائه آمارهای ساختگی، وارونه نمایی و گزارش‌دهی  خلاف واقع برخی مدیران به‌عنوان آفات ساختاری در نظام اداری یاد کرد که بیشتر مبنای توهمی و تخیلی دارند تا اینکه با واقعیت‌های موجود و ملموس منطبق باشند.

اهمیت حمایت از تولید داخلی ضرورت به‌کارگیری افراد متخصص در مشاغل و حرفه‌های مرتبط را بیش از پیش روشن ساخته است تا در عرصه  اجرا و میدان عمل در سایه کار و تلاش وافر تولید داخلی در بازار عرضه با نیاز و تقاضای مردم مواجه گردد.

عدم هماهنگی سیاست های تجارت بین المللی تولید ملی را تضعیف می کند

میلادی عدم توجه به اقتصاد غیرنفتی را موضوعی تهدیدآمیز دانست و گفت: تهدید دیگری که موجب تضعیف تولیدات داخلی می‌شود عدم همخوانی و هماهنگی سیاست‌های تجارت بین‌المللی کشور می‌باشد و واردات و صادرات ما بیشتر از الگوهای بازار لیبرالیستی تأثیر پذیرفته است و به خودکفایی، تولید هدفمند و اقتصاد غیرنفتی توجه چندانی نشده است. بسیار اتفاق افتاده است که دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در خرید اقلام موردنیاز خود برای خرید اجناس و محصولات خارجی ثبت سفارش کرده‌اند تا نمونه‌های مشابه ساخت داخل کشور.

اقتصاد مقاومتی  تنها راه برون رفت کشور از مشکلات

میلادی  در ادامه توجه به اقتصاد مقاومتی را خواستار شد و ادامه داد: در بیان تهدیدات و آسیب‌های احتمالی که حمایت از تولید داخل را با مشکل مواجه سازد باید گفت، عدم پیگیری و اجرای اصولی اقتصاد مقاومتی است. بستر و زیرساخت حمایت از تولید داخلی تنها با اجرای اقتصاد مقاومتی ممکن بوده و این راهبرد است که شکوفایی ظرفیت‌ها و حمایت از تولید داخلی را به‌دنبال خواهد داشت.

*نظام بانکداری معیوب است

وی خاطرنشان کرد: نظام بانکداری معیوب کنونی در کشور از وظایف اصلی و اساسی خود منحرف شده و ضمن ایجاد نارضایتی عمومی، تولید داخل را با اخلال مواجه کرده است که از دیگر عوامل تهدیدزا در عرصه امنیت اجتماعی و شکوفایی اقتصادی محسوب می‌شود.

امروزه بانک‌ها با گم کردن اولویت‌های کاری خود بیشتر در قامت طرف قرارداد معاملات، تجارت کالا، خرید مستغلات و مشارکت در ساخت و سازهای کلان ظاهر می‌شوند تا مددکار و حمایت‌گر بخش خصوصی، از این‌رو نظام بانکداری کنونی که با آرمان‌ها و افق‌های بانکداری اسلامی فاصله فاحش دارد با مقروض ساختن بنگاه‌های کوچک تولیدی به‌واسطه وام‌های با درصد سود بالا موجب زیان‌دهی و در نتیجه ورشکستی سرمایه‌گذار،کارآفرین و حذف محصولات تولید داخل از بازار رقابتی گردیده است.

*فرهنگ استفاده از کالای ملی افزایش پیدا کند

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز با بیان اینکه حمایت از تولید به نگاه فرهنگی شهروندان رابطه مستقیم دارد، تصریح کرد: مباحث فرهنگی نیز در حمایت از تولیدات داخلی دخیل بوده و جا دارد که کارخانه‌ها با تولید محصولات با کیفیت و رسانه‌ها با تبلیغات هدفمند اعتماد و اطمینان مردم به خرید کالای ایرانی را به یک باور عمومی گیرا و قوی تبدیل کنند تا با استراتژی خاص، ضمن حمایت از کالای داخلی، دستیابی کشور به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ میسر گردد.

گزارش : معصومه درخشان

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 87057

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب