دستیابی به تکنولوژی ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ خبرگزاری علم و فناوری - دستیابی به تکنولوژی ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) در دانشگاه اصفهان محقق شد
عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان خبرداد:

دستیابی به تکنولوژی ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) در دانشگاه اصفهان محقق شد

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان خبرداد: برای اولین بار در کشور ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) وسايلي گران قيمت كه باعث افزايش سرعت و دقت و كم خطر كردن لوله گذاري و تراشه در بيماران با شرایط حاد تنفسی و مانع خطر در بيماران ميشود، در دانشگاه اصفهان طراحی و تولید شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، نیما جمشیدی عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان و مدير عامل شرکت دانش بنيان چكاد طب آدرين، خبرداد: برای اولین بار در کشور ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) وسايلي گران قيمت كه باعث افزايش سرعت و دقت و كم خطر كردن لوله گذاري و تراشه در بيماران با شرایط حاد تنفسی و مانع خطر در این بيماران ميشود، در دانشگاه اصفهان طراحی و تولید شد.

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که دستیابی به تکنولوژی این دستگاه در دانشگاه اصفهان محقق شد و طراحی و تولید آن در دو مدل موبایلی و  مانیتورهای بزرگ برای جراحی های خیلی حساس انجام شد، گفت: در واقع یکی از بحثهایی که ما روی آن از یکی دوسال پیش بنا به پیشنهاد یکی از بیمارستانها کار کردیم طراحی و ساخت دستگاه گلایدوسکوپ بود.

مدير عامل شرکت دانش بنيان چكاد طب آدرين ادامه داد: گلایداسکوپ دستگاهی است که پزشک در موارد اورژانس داخل مجاری تنفسی را نگاه کرده و فیلم ویدیویی گرفته و می توان حرکت کرد و برای گذاشتن لوله و تراشه از آن استفاده نمود، ما به فناوری و دانش این دستگاه رسیده بودیم منتها بحث تولید را منتفی کردیم چرا که نیاز بازار آنقدرها نیست، اولویت های تولیدی خیلی بیشتری داشتیم که روی آنها متمرکز بودیم ولی بعد از قضیه کرونا متوجه شدیم که بیمار وقتی دچار مشکل تنفسی می شود لوله گذاری می کنند و نیاز به این دستگاه افزایش یافته و از موارد ضروری است.

 

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان بیان کرد: اين دستگاه براي لوله گذاري و بررسي عدم انسداد مجاري تنفسي در بيماري کرونا استفاده مي‌شود.

وی افزود: در واقع لوله گذاري تراشه يكي از ملزومات نجات بيماران كرونايي در مراحل حاد بيماري است. اين كار از مهارتهاي پايه در علوم پزشكي است که به دقت و مهارت فوق العاده بالایی نیاز است. ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) وسايلي گران قيمت هستند كه باعث افزايش سرعت و دقت و كم خطر كردن لوله گذاري و تراشه در بيماران و مانع خطر در این بیماران ميشود.

مدير عامل شرکت دانش بنيان چكاد طب آدرين تصریح کرد: دانش لازم در شرکت ما موجود بود قبلا فناوری و دانش لازم طراحي نرم افزار و سخت افزار مکانيكي و الكترونيكي اين دستگاه ایجاد شده بود و در شرایط پیش آمده اقدام به ساخت نمودیم.

عضو هيات علمي مهندسي پزشکي دانشگاه اصفهان گفت: علاوه بر کاربرد در ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) در لوله گذاری و گذاشتن تراشه، برای معاینه هم کاربرد دارد بویژه در شرایط فعلی که هر چه کادر درمان بتواند با فاصله بیشتری نسبت به مریض قرار گیرد مهم است.

جمشیدی با بیان این که این دوربینها را ساختیم نمونه کارکردی و پروسه تولید هم انجام شده عین نمونه امریکایی و آلمانی است که البته با قیمت بسیار کمتری تولید می شود، گفت: این دستاورد وارد مرحله آزمایشی شده قبلا هم در اورژانسها استفاده داشته و کمبود هم بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تجهیزات لازم برای تولید این دستگاه هزینه های بسیار بالایی دارد که در توان یک شرکت دانش بنیان نیست با تمام توان پای کار هستیم امیدورایم دولت و مسئولان هم اهتمام ویژه و بیشتری داشته باشند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 87233

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب