دانش ساخت دستگاه تنفس مصنوعی، هدیه محققان ایرانی خبرگزاری علم و فناوری - دانش ساخت دستگاه تنفس مصنوعی، هدیه محققان ایرانی به کشورهای غربی+فیلم و عکس
علم و فناوری گزارش می دهد؛

دانش ساخت دستگاه تنفس مصنوعی، هدیه محققان ایرانی به کشورهای غربی+فیلم و عکس

روز گذشته محققان ایرانی موفق به ساخت نوعی دستگاه تنفس مصنوعی گردیدند که در مدت زمان کوتاهی می توان آن را ساخت و برخلاف تولیدکنندگان غربی، اطلاعات طراحی آن را به صورت رایگان در اختیار سایر کشورها قرار دادند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ مهمترین عاملی که می تواند شانس افراد بدحالی که به بیماری کرونا مبتلا شده اند را برای زنده ماندن افزایش دهد استفاده از دستگاه‌ های تنفس مصنوعی می باشد. به عبارت دیگر، وقتی ریه‌ها از کار می افتند یا بخش قابل توجهی از کارکردشان را از دست میدهند، این دستگاه جایگزین سیستم تنفسی می‌شود تا به بیمار فرصت مقابله با عفونت و در نهایت بهبودی را بدهد. اما از آنجا که تاکنون بیش از 210 کشور جهان درگیر این بیماری شده اند حتی کشور های دارای تکنولوژی پیشرفته مانند آمریکا، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا با کمبود امکانات پزشکی به ویژه دستگاه تنفس مصنوعی در بخش مراقبت ویژه روبرو شده اند و روزانه صدها نفر جان خود را در این کشورها از دست می دهند. در این بین تعدادی از شرکت های سودجوی غربی تولید کننده دستگاه های تنفس مصنوعی ، قیمت این وسایل را در بازار جهانی از 50 هزار دلار به بیش از 300 هزار دلار رسانده اند . اما در این زمینه ، روز گذشته محققان ایرانی موفق به ساخت نوعی دستگاه تنفس مصنوعی گردیدند که در مدت زمان کوتاهی می توان آن را ساخت و برخلاف تولیدکنندگان غربی، اطلاعات طراحی آن را به صورت رایگان در اختیار سایر کشورها قرار دادند .

از کار انداختن ریه ها ، مهمترین هدف ویروس کرونا در بدن

ویروس کرونا، از طریق تنفس سلول ریه را تحت تاثیر قرار می ‌دهد و سپس از طریق ترشحات دستگاه تنفسی منتقل می ‌شود. هدف اصلی این ویروس از کار انداختن و صدمه به دستگاه تنفسی انسان می باشد و از آنجایی که در سطح سلول‌های تنفسی ما گیرنده‌ هایی برای این ویروس وجود دارد کروناویروس از آن‌ها استفاده می‌ کند و وارد سلول ‌های این ناحیه می ‌شود و بعد از ورود به سلول ریه ، دستور می‌ دهد که ذرات ویروسی تازه را تولید کند. ویروس کرونا به تدریج وارد دستگاه تنفسی فوقانی و بعد دستگاه تنفسی تحتانی یعنی سمت ریه می ‌رود و درگیری را در این ناحیه تشدید می‌ کند.

تصویر ریه فردی که دچار بیماری کرونا شده است

اگر فردی دچار بیماری مزمنی یا دچار ریه‌های ملتهب و بیمار‌های تنفسی مانند آسم باشد و یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، این ویروس برای این افراد بسیار خطرناک است به همین دلیل ممکن است وضعیت فرد مبتلا بسیار زود بحرانی شده و در موارد شدید بیمار را به بخش مراقبت های ویژه انتقال داده و توسط دستگاه خاص به وی نفس مصنوعی دهند.

دلایل استفاده پزشکان از دستگاه تنفس مصنوعی برای بیماران کرونایی

زمانی که ویروس کرونا به بدن فرد بیمار وارد می شود ، سیستم ایمنی تلاش می‌کند واکنش نشان دهد زیرا تشخیص می‌دهد که به بدن حمله شده است. از آنجا که این ویروس در مقابل گلبول های سفید مقاومت از خود نشان می دهد به همین دلیل بدن سعی می کند تعداد بیشتری از گلبول ها را برای نابودی این ویروس به ریه ها منتقل نماید که لازمه این انتقال، گشادتر شدن رگ های بدن می باشد. این امر باعث تجمع مایع در ریه‌ ها می شود که اگر این اتفاق بیفتد، تنفس فرد بیمار به دلیل آسیب خود ریه سخت ترمی ‌شود و میزان اکسیژن خون نیز افت می‌کند که این عامل در نهایت باعث قطع تنفس بیمار می شود  و در زمان بسیار کوتاه پس از توقف تنفس، قلب انسان نیز از تپش باز می ماند و این امر به توقف دستگاه گردش خون منجر می شود و بیمار طی چند دقیقه محدود می میرد.

چگونگی تأثیر ویروس کرونا بر ریه انسان

به همین دلیل برای رفع این مشکل از دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور استفاده می‌شود تا فرد بتواند با استفاده از آن نفس بکشد .

نقش دستگاه تنفس مصنوعی در بیماران کرونایی

دستگاه تنفس مصنوعی یا ونتیلاتور دستگاهی است که کار تنفس بیمارانی را که به طور موقت یا دائم دچار اختلال شده است انجام می دهد؛ تنفس مصنوعی توسط این دستگاه یا تهویه مکانیکی آن بدان معناست که یک دستگاه مکانیکی ، جهت ورود هوای حاوی اکسیژن به ریه ها و همچنین خروج دی اکسید کربن  تبادل گازهای تنفسی را به صورت اتوماتیک با محیط خارج انجام می دهد.

در بیماران کرونایی َ، این دستگاه جریان ثابت هوا و اکسیژن را با فشار از راه بینی یا دهان به ریه بیمار می‌فرستد. این کار با فشار انجام می‌شود تا ریه‌های فرد بیمار باز بمانند و اکسیژن واردشان شود و تنفس راحت‌تر شود بخصوص وقتی که کیسه‌های هوایی داخل ریه (آلوئول‌ها) در اثر بیماری روی هم قرار گرفته اند و در مسیر برگشت نیز مایعات را از داخل کیسه های هوایی ریه های فرد بیمار ، بیرون می کشد .

طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی ایرانی و هدیه اطلاعات ساخت آن به سایر کشورها

طی روزهای اخیر، به دلیل افزایش چشمگیر بیماری کرونا در سرتاسر جهان، روزانه هزاران نفر جان خود را به خاطر این ویروس از دست می دهند. البته کمبود امکانات پزشکی به ویژه دستگاه های تنفس مصنوعی در اتاق های مراقبت ویژه باعث شده پزشکان کشورهایی همچون اسپانیا و ایتالیا مشخص کنند که چه کسی حق زنده ماندن را دارند به همین دلیل به افراد سالخورده سرویس های پزشکی ارائه نمی دهند و حتی بعضی از این کشورها پا را فراتر گذاشته اند و وسایل پزشکی یکدیگر را به سرقت می برند. البته این پایان کار نیست و شرکت های تولید کننده دستگاه های تنفسی غربی به جای کمک به یکدیگر قیمت دستگاه های خود را چندین برابر افزایش داده اند.

در این زمینه اما محققان کشورمان که در مکتب ایرانی-اسلامی تربیت شده اند ، روز گذشته از نوعی دستگاه تنفس مصنوعی رونمایی کردند که به جای فروختن آن به سایر کشورها ، دستور ساخت آن را در اختیار سایر کشورها به صورت رایگان قرار داده اند تا همه مردم بتوانند از آن استفاده نمایند.

دستگاه تنفس ایرانی که می توان به راحتی آن را ساخت

این دستگاه که توسط محققان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، با همکاری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، ساخته شده است می تواند مشکلات تنفسی بیماران مبتلا به ویروس کرونا را با کمترین هزینه رفع نماید. این دستگاه نتیجه تلاش هادی مرادی، سید کمال‌الدین ستاره‌دان و  مرتضی بهزاد نسب از پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران است که با همکاری گروه پروفسور Slocum در دانشگاه MIT باز طراحی و ساخته شده است. مهمترین مزیت این دستگاه ، سادگی و سهولت ساخت آن می باشد و از آنجا که اطلاعات ساخت آن به صورت منبع باز (Open source) در اختیار تمامی افراد قرار گرفته ، هر شخص متخصصی در هر نقطه از جهان می تواند نمونه‌ای از آن را ساخته و برای نیاز محلی استفاده نماید. نمونه اولیه این دستگاه در شرکت دانش‌بنیان نوژان توسط دانشجویان و استادان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر راه‌اندازی شده و در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شده است .

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۱:۱۳

شناسه خبر: 87259

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب