کشف فرمولاسیون موثر بر درمان کرونا / منتظر فراهم ش خبرگزاری علم و فناوری - کشف فرمولاسیون موثر بر درمان کرونا / منتظر فراهم شدن کارآزمایی بالینی هستیم
جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه مطرح کرد:

کشف فرمولاسیون موثر بر درمان کرونا / منتظر فراهم شدن کارآزمایی بالینی هستیم

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه از کشف فرمولاسیون موثر بر درمان کرونا در خانه نخبگان بسیج استان خبر داد.

دکتر رضا تحویلیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علمی و فناوری در کرمانشاه اظهار داشت: نخبگانی که در خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه فعالیت دارند از سالها قبل فعالیت هایی را بر روی داروهایی با منشا گیاهی داشتند و بعد از شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور و نیز استان کرمانشاه مطالعات مختلفی توسط محققان بسیجی استان در قالب تیم های مختلفی بر روی داروهای موثر بر این بیماری صورت گرفت.

وی افزود: در این مطالعات به این نتیجه رسیدیم که یکی از این فرمولاسیون ها تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر افزایش توانایی یا قدرت سیستم ایمنی بدن در حیوانات آزمایشگاهی دارد و می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت کند.

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه بیان داشت: این فرمولاسیون برخی فاکتورهای ترکیبات را در بدن تغییر می‌دهد و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود در نتیجه به ذهنمان رسید با توجه به اینکه این توانایی در این داروی تولید شده وجود دارد و اگر بتوانیم آن را در مورد بیماران کرونایی مورد ارزیابی قرار دهیم، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

این مسئول تصریح کرد: یکی از پروتکل های در نظر گرفته شده تجویز مصرف برخی مواد غذایی که موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود، تامین ریز مغذیها است؛ این مقوله یکی از فرآورده هایی که در این پروتکل مورد توجه قرار می گیرد .

دکتر تحویلیان ادامه داد: این فرآورده در حال حاضر به مسئولان مربوط معرفی شده و قرار است که امکان کارآزمایی بالینی را برای ما در بعضی از بیماران فراهم کنند و منتظر این نتیجه هستیم.

        

تولید مواد ضدعفونی کننده در خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه

وی با اشاره به فعالیت های خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه در مقابله با کرونا گفت: بعد از شروع کرونا اولین قدمی که برداشته شد به دلیل التهاب روزهای ابتدایی که برای مقابله با کووید ۱۹ وجود داشت کمبود مواد ضدعفونی کننده بود و مردم در آن شرایط مضطر بودند و برای تولید این محصول در خانه نخبگان بسیج استان تلاش های بسیار زیادی صورت گرفت.

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه ادامه داد: از طریق آزمایشگاه های داروسازی با کارخانه های تولید کننده الکل ارتباط گرفتیم؛ این محصول تهیه و  تغییر کاربری داده و تبدیل به واحد تولیدی محلول ضدعفونی کننده شد، مواد ضدعفونی تولید شده بسته بندی و عرضه شد و این التهاب را در سطح استان کاهش دادیم، تا زمانی که معاونت غذا و دارو مدیریت کارها را در دست گرفت و در حال حاضر مشاهده می کنیم در استان در حال حاضر کمبود از نظر محلول ضدعفونی کننده نداریم و حتی به برخی استان‌ها صادر می‌کنیم.

این مسئول تصریح کرد: دستگاه های تولید ماسک هم در دانشگاه تهیه شد و کار بسیار جدیدی صورت گرفت؛ دستگاهی که جنبه تحقیقاتی داشت تبدیل به دستگاه تولید ماسک نانو شد و موفق به تولید محصول و عرضه آن به بیمارستان ها شدیم.

         

ماسک و دستکش مصرفی باید در داروخانه ها عرضه شود

دکتر تحویلیان همچنین با اشاره به کمبود دستکش و ماسک در استان گفت: این کمبودها در حال حاضر موجب نگرانی مردم شده است و متاسفانه وزارت بهداشت اجازه عرضه تجهیزات مصرفی در جهت درمان کرونا و یا پیشگیری را برای داروخانه‌ها نمی‌دهد، این امر موجب شد در روزهای ابتدایی یک تشدید التهاب را شاهد بودیم و در حال حاضر برای نیاز شخصی باید ماسک را از سوپرمارکت‌ها و دستفروش‌ها تهیه کرد و جای علامت سوال دارد که چرا چرخه توزیع و یک کانال مطمئن عرضه سالم و استاندارد تجهیزات پزشکی ما نباید در داخل کشور داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که می بینیم مشکلی در زمینه عرضه داروها وجود ندارد چرا که نظام توزیع رسمی دارو وجود دارد و از نظر سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذا و دارو هر آن چیزی که به جهت تشخیص، تسکین تخفیف و یا درمان بیماری مورد استفاده قرار گیرد به عنوان دارو محسوب می‌شود و این سوال در ذهن به وجود می آید که چرا ماسک ها باید خارج از داروخانه ها عرضه شود.

 یکی از عمده چالش های مقابله با کرونا نادیده گرفتن داروخانه بود

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه با بیان اینکه الکل یک ماده تحت کنترل است، بیان داشت: چرا باید این ماده در خارج از داروخانه ها عرضه شود و در استان کرمانشاه شاهد آن بودیم با ورود به موقع معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان و نیز تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه عرضه الکل در خارج از داروخانه بسیار کم شده است.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید این تجویز را برای ماسک و دستکش نیز داشته باشیم، ادامه داد: واحدهای تولیدی بسیاری در استان ماسک تهیه می کنند و مسئولان  باید گزارشی از این ماسک‌ها ارائه دهند؛ ضمن اینکه قرار بود این ماسک را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار بگیرد که متاسفانه تاکنون محقق نشده است.

دکتر تحویلیان عنوان کرد: قطعا کرونا اگر امروز یا فردا شکست می‌خورد و این ها درسی برای شناخت نقاط ضعف خواهد شد و یکی از عمده‌ترین چالش‌ها در این مجموعه نادیده گرفتن داروخانه ها بود ضمن اینکه داروخانه ها می توانند به عنوان یکی از بازوهای سلامت جامعه و یکی از نیروهای متخصص و آشنا به نکات مهم حرفه‌ای سلامت کمک کننده باشند که متاسفانه وزارت بهداشت آن طور که باید از این پتانسیل استفاده نکرد.

وی در پایان بیان داشت: کل تجهیزات پزشکی مصرفی به باور بنده باید در داروخانه‌ها و همچون دارویی از طریق یک کانال رسمی و کنترل شده عرضه شود و ان شالله در آینده شاهد این مهم باشیم.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹:۴۲

شناسه خبر: 87314

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب