خبرگزاری علم و فناوری

صفر تا صد نانو سرامیک خودرو:

پوشش سرامیکی چگونه خودرو شما را تمیز و مستحکم نگه میدارد؟

پوشش ‌نانو سرامیکی و یا گلس کوتینگ با سطح رنگ خودرو پیوند برقرار می کند و یک لایه محافظ موقتی روی رنگ بدنه خودرو ایجاد می کند و خاصیت هیدرو فوبیکی آن موجب ایجاد زاویه‌ای بیش از ۱۰۰ درجه روی سطوح خودرو می‌گردد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، برخی افراد همیشه طرفدار تمیزی و براقیت نمای بیرونی خودروخود هستند که معمولا این افراد نام پوشش سرامیکی به گوششان خورده است، پوشش سرامیکی به عنوان لایه محافظ که تقریبا شبیه واکس پولیش اما با ماندگاری بالا برای رنگ خودرو عمل می کند.

پوشش سرامیکی به عنوان یک پلیمر مایع با رنگ خورده پیوند برقرار کرده و فرماندهی خط مقدم نبرد با عوامل مخرب نظیر خراش ها، کثیفی ها، آب، گل و ... را بر عهده می گیرد. این ماده که بر پایه رزین یا کوارتز ساخته شده است، از فناوری نانو به منظور یک لایه نازک روی سطح رنگ خودرو و قرار گرفتن بین منافذ ریز آن استفاده می شود.

نانو سرامیک خودرو چیست؟

مایع موجود در پوشش سرامیکی به سرعت تبخیر شده و یک لایه بسیار ظریف در سطح خارجی باقی می گذارد، به منظور حصول یک ظاهر درخشان، پیش از اعمال پوشش سرامیکی، رنگ ماشین نباید بیش از بیش از حد نازک و دارای عیب و نقص باشد، به معنای دیگر سطح رنگ باید از ضخامت کافی برخوردار بوده و کاملا تمیز شود در غیر اینصورت پوشش سرامیکی کثیفی ها و سایر عوامل مضر را در خود حفظ می کند که در این صورت پاک کردن ان ها کار بسیار دشواری خواهد بود.

با بررسی مواد نانو سرامیک به مقاله‌ای در خصوص شاخص Pencil Hardness Test یا آزمون سختی مداد برخوردیم، به طور خلاصه این شاخص در زمینه محصولات نانو سرامیک به بررسی مقاومت آن‌ها در برابر خراش پرداخته و سخت‌ترین نوع آن‌ها را با علامت H9 نشان می‌دهد، اما در همین مقاله گفته شده نمی‌توان به اعداد مندرج در این زمینه اطمینان داشت؛ چرا که هر برند متفرقه و بی کیفیتی هم می‌تواند ادعای H9 بودن مقاومت یا حتی مقاومت بیشتر! را داشته باشد و هیچ مانعی برای آن وجود ندارد.

پس از آن که پوشش سرامیکی به درستی روی بدنه اتومبیل اعمال شد 4 مزیت برای ظاهر خودرو به همراه خواهد داشت که عبارتند از: 1) افزایش طول عمر رنگ بدنه 2) عملکرد به عنوان لایه محافظ  3) خودرو برای مدت طولانی‌تری تمیز می‌ماند 4) ارتقاء کیفیت ظاهری رنگ‌آمیزی

میزان درخشندگی و برّاقیتی که پوشش‌های سرامیکی روی بدنه ایجاد می‌کنند نسبت به سایر پوشش‌ها نظیر واکس و... بیشتر خواهد بود. البته مدت زمان اعمال پوشش سرامیکی روی بدنه خودرو طولانی‌تر از سایر موارد است، چرا که به تمیزکاری کامل بدنه و عاری ساختن آن از کوچکترین آلودگی‌ها نیاز است.

پوشش‌های سرامیکی به دلیل آب‌گریز بودن، بدنه خودرو را در برابر آب و رطوبت جمع‌شونده روی سطح بدنه محافظت می‌کند، برخی مواد شیمیایی نظیر: ترکیبات فضولات پرندگان، شوینده‌ها، بنزین، روغن ترمز، واکس کفش، خمیر اصلاح و...، می‌توانند برای رنگ بدنه بسیار مضر باشند. پوشش سرامیکی قادر است از رنگ خودرو در برابر این عوامل مضر محافظت کرده و مانع از صدمه دیدن آن شود.

خاصیت هیدروفوبیکی نانو سرامیک با توجه به ساختار مولکولی این ماده، موجب ایجاد زاویه‌ای بیش از ۱۰۰ درجه روی سطوح خودرو می‌گردد. به عبارت ساده‌تر با توجه به ساختار فرمولاسیون این مواد که برپایه نانو تکنولوژی است، یک پوشش با قدرت تراکم نانو بر روی رنگ خودرو شکل می‌گیرد که با توجه به بافت بسیار ریز تراکم این پوشش، آلاینده‌های دیگر توان چسبیدن به این پوشش را ندارند. توجه داشته باشید که آب‌گریزی به معنای خاک گریزی یا کثیف نشدن خودرو نیست؛ بلکه این خاصیت موجب تسریع در تمیز کردن خودرو می‌شود به نحوی که با پاشش آب، خاک موجود روی رنگ بدنه به گِل تبدیل شده و از روی بدنه خودرو به سمت پایین می‌لغزد.

لازم به ذکر است که پوشش‌های سرامیکی به طور کامل ضدخش نیستند بلکه در برابر وارد آمدن خط و خراش از خود مقاومت نشان می‌دهند. با این حال هنوز هم می‌توانند در برابر آسیب‌های وارده از سوی شاخه‌های گیاهان، برخورد سطحی اجسام و...، مقاومت کنند که این پوشش‌ها از توانایی مقاومت در برابر سنگریزه‌هایی که در جاده به سمت بدنه خودرو به ویژه درب کاپوت پرتاب می‌شوند، برخوردار نیستند.

پوشش سرامیکی باعث می‌شود تا انواع کثیفی و آلودگی‌ها به جای آن که به بدنه بچسبند و رنگ را مخدوش سازند، به راحتی از سطح جدا شوند؛ بنابراین بدنه خودرو تمیزتر به نظر می‌رسد، چرا که آلودگی‌ها مدت زیادی نمی‌توانند روی آن دوام بیاورند. البته این به آن معنا نیست که خودرو احتیاج به شستشو پیدا نخواهد کرد بلکه در صورت اعمال پوشش سرامیکی روی بدنه اتومبیل، دیگر نیاز نیست مرتب و در بازه‌های زمانی کوتاه به شستشوی اتومبیل خود بپردازید.

بدنه خودروهای پوشش داده شده با ترکیبات سرامیکی دارای درخشندگی بیشتری بوده و مدت طولانی‌تری شبیه به یک خودرو نو به نظر خواهند رسید. همچنین پوشش سرامیکی قادر است رنگ‌آمیزی خودروهای صفرکیلومتر را براق‌تر و بادوام‌تر سازد و بر طول عمر آن بیفزاید. بدین ترتیب اتومبیل برای مدت زمان طولانی‌تری نو به نظر خواهد رسید.

مقرون به صرفه بودن روکش نانو سرامیکی

شاید در نگاه اول، قیمت روکش نانو سرامیکی، بسیار گران‌تر از دیگر روش‌های محافظت از بدنه‌ی خودرو، به نظر برسد؛ اما همانطور که در مورد قبل اشاره کردیم دیگر روش‌ها مثل واکس بدنه، باید چندین بار در سال استفاده شوند، در حالی که پوشش سرامیک، اگر به طور حرفه‌ای و صحیح اجرا شود و نگه‌داری مناسبی نیز داشته باشد، پوششی دائمی محسوب می‌شود و طول عمر زیادی دارد.

بنابراین اگر روکش سرامیک را انتخاب کنید، در بلندمدت می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کند، اگرچه در حال حاضر کیت‌های روکش سرامیک در بازار وجود دارد که هرکسی می‌تواند آن‌ها را خریداری و استفاده کند؛ اما بنا به دلایلی که توضیح خواهیم داد بهتر است انجام این کار را به افراد حرفه‌ای و باسابقه بسپارید.

گاهی اوقات در مورد پوشش‌های سرامیکی اغراق می‌شود اما باید این نکته را در نظر بگیریم که پوشش‌های سرامیکی تضمینی برای خط و خش به ویژه در صورت برخورد سنگ ریزه نیست. ضمن اینکه پوشش سرامیکی دلیلی برای نشستن خودرو نیست و باید بدنه را تمیز نگه داشت.

معایب پوشش سرامیکی

قطرات آب همواره مواد دیگری را همراه خود دارند که پس از خشک شدن آب موجب ایجاد لک بر روی بدنه می‌شوند، پوشش‌های سرامیکی هم از این قاعده مستثنی نیستند و آب می‌تواند بر روی آنها هم لک ایجاد کند.

نکات منفی ذکر شده در پوشش‌های سرامیکی تقلبی حتی نمود بیشتری دارند و استفاده از مواد غیر اصلی موجب می‌شود که پوشش موجود بر روی بدنه خودرو شما حتی وظایف اولیه خود را هم ایفا نکند. به علاوه اینکه پس از برداشتن آنها رنگ اصلی بدنه هم آسیب می‌بیند. بنابراین باید در انتخاب آن دقت زیادی داشته باشید و از استفاده از پوشش‌های غیر اصلی خودداری کنید.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶:۰۸

شناسه خبر: 87332

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب