لزوم توجه به اخلاق و معنویت درکنار علم و فناوری خبرگزاری علم و فناوری - لزوم توجه به اخلاق و معنویت درکنار علم و فناوری
در گفتگو با علم و فناوری مطرح شد:

لزوم توجه به اخلاق و معنویت درکنار علم و فناوری

معاون اسبق فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس گفت: رشد اخلاق حرفه ای و معنویت در کنار علم و فناوری باید مبنای توسعه کسب و کارها و پیشگیری از پیامدهای چند جانبه بحران کرونا قرار گیرد .

سید مهدی نصیری، دانشیار بخش مهندسی بیوسیستم دانشگاه شیراز و معاون اسبق فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری فارس ضمن تاکید بر اخلاق مداری و رشد حرفه ای توام با معنویت گفت : ما در حوزه  کسب و کارها بایستی اخلاق حرفه ای و معنویت را در کنار هم رشد دهیم تا بتوانیم کسب و کاری خداپسندانه که می تواند نیاز جامعه را حل کند توسعه دهیم .

وی اضافه کرد : مبنای تاکید بر حضور علم در کنار معنویات این است که یکی از معضلات بعضی از کسب و کارهایی که ارزاق عمومی را در اختیار مردم قرار می دهند این است که در چنین شرایطی و با توجه به نیازی که مردم ضرورتا به وجود این کسب و کارها دارند ممکن است از مسیر واقعی خودشان خارج شده  و به نحوی مشتریان خود را درمسیری قرار دهند که آنها  مجبور به پرداخت هزینه های بیشتری شوند . لذا توجه به معنویات در کنار علم می تواند قوت قلب و کمک کننده باشد .

دانشیار بخش مهندسی بیوسیستم دانشگاه شیراز همچنین با اشاره به بحران جهانی ویروس کرونا و تاثیر آن بر کسب و کارها گفت : با توجه به اینکه دوره قرنطینه ارتباطات فیزیکی را تحت تاثیر قرار داده ؛ طبیعتا می تواند تاثیراتی  را در توسعه کسب و کارها بگذارد کما اینکه این روزها ،محدودیت رفت و آمد افراد حتی منجر به تعطیلی بعضی از کسب و کارهای فعلی شده است.

 معاون اسبق فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس در ادامه سخنانش گفت : اگر از دید حوزه فناوری به این قضیه نگاه کنیم می بینیم علم در طول اعصار مختلف برای مسایل و مشکلاتی که برای جوامع بشری پیش آمده راه حل ارائه کرده است. بنابراین به نظر می رسد امروزه که ما منتظر ظهور انقلاب چهارم صنعتی هستیم ؛ بن بستی برای جامعه بشری وجود ندارد .

 البته هیچ راهی را نمی توان نسخه نهایی فرض کرد زیرا هر روش معضلاتی را می تواند داشته باشد اما  با توجه به پیشرفتی که در دانش بشری ایجادشده اگر هم معضلاتی جوامع بشری را تحت تاثیر قرار دهد به هر حال بشر راه حل مناسب را پیدا خواهد کرد و طبیعتا به بن بست نخواهد رسید.

 نصیری اضافه کرد : بنابراین مهم نیست که ما در چه شرایطی قرار می گیریم همیشه شرایط سخت باعث شده که افراد دنبال پیدا کردن راه های جدیدی باشند تا بتوانند آن مشکل را پشت سربگذارند و همین هم باعث می شود که حوزه های جدید از نیازهای بشری ایجاد شود و بالتبع افرادی خلاق  توانا و نو آور در این عرصه بتوانند کسب و کارهای جدیدی را ایجاد نمایند .

وی افزود : مطمئنا همیشه اختراعات و اکتشافاتی که در حوزه علمی اتفاق می افتد، وابسته به نیاز است و نیاز هست که ایده را در ذهن شکل می دهد. به عنوان مثال بحث تامین سیستم هایی که بتواند نیاز تنفسی بیماران کرونایی را تامین کند منجر به این شد که در گوشه و کنار جهان و کشور افرادی مبادرت به ارائه طرح های خلاقانه برای تهیه وتامین دستگاه ونتیلاتور کنند.

دانشیار بخش مهندسی بیوسیستم دانشگاه شیرازهمچنین از تاثیرات و پیامدهای مثبت و منفی ویروس کرونا بر کسب و کارها گفت : موردی که اخیرا در جهان اتفاق افتاده وگسترده شده بحث ویروس کرونا و تاثیری که در کسب و کارها ایجاد کرده ممکن است برخی از فعالیت هایی که جنبه سنتی دارندرا زیاد تحت تاثیر قرار دهد اما روشهایی که مبتنی بر انتقال داده است و کسب و کارهایی که شالوده های خود را بر شبکه های اینترنتی و اجتماعی قرار می دهند ؛ می توانند توسعه قابل ملاحظه ای داشته باشند .

نصیری اضافه کرد : در این مدت به بعضی از کسب و کارها توجه بیشتری شده و آنها را درمرحله جدیدی قرار داده است  مخصوصا در حوزه تامین مایحتاج عمومی ؛ تامین ارزاق عمومی ؛تامین نیاز صنایع و خرید و انتقال مواد خام و فرآوری شده ،در همین یکماه اخیر کسب و کارهایی که کارشان بیشتر مفهوم لجستیک داشته و می توانسته اند نیاز کسب و کارهای دیگر را تامین کنند رشد و توسعه پیدا کرده اند و این جای خوشبختی دارد .

معاون اسبق فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری فارس افزود : همان گونه  که توجه به کسب و کارهای بر پایه فناوری اطلاعات می تواند به مردم کمک کند اما باید توجه داشت که بدون ایجاد زیر ساخت های حوزه فناوری اطلاعات ؛ راه اندازی و ادامه کسب و کارهای اینترنت پایه یا فناوری اطلاعات غیر ممکن است.

نصیری همچنین با تاکید بر نقش دولتها در تسهیل شرایط کسب و کارها گفت :  توسعه کسب و کارهای مبتنی بر ایده و خلاقیت بخش خصوصی به عنوان افراد حقیقی یا حقوقی قطعا نیازمند همکاری و همیاری ارگانهای دولتی است وبدون ایجاد زیر ساخت هایی که عمدتا حوزه فناوری اطلاعات است راه اندازی و ادامه کسب و کارهای اینترنت پایه یا فناوری اطلاعات مشکل است.

وی افزود : در سالی که "جهش تولید " معرفی شده ؛ نقش دولتها در تسهیل شرایط برای ایجاد کسب و کارها می تواند خیلی راهگشا باشد و طبیعتا دولت جمهوری اسلامی هم بایستی در این زمینه با انعطاف بیشتری شرایط بهبود رونق کسب و کارها را ایجاد کند

نصیری گفت : حمایتهای دولت باید بیش از پیش و دقیق تر و متناسب با شرایط حاضر تنظیم و به مرحله اجرا درآید. این تضمین کننده توسعه فعالیت کسب و کارهای موجود و در شرف ایجاد، راه اندازی و تاسیس است .

 

گفتگو از سیده فاطمه حسینی

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۹:۲۹

شناسه خبر: 87394

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹:۳۶

با تشکر از جناب آقای دکتر، مهندس نصیری از خداوند توفیق روز افزون برایتان خواستارم

اشتراک گذاری مطالب