خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

ایران به جمع کشورهای دارای دانش ساخت ماهواره های نظامی پیوست/ ماهواره "نور" چه تأثیری بر قدرت دفاعی کشور دارد ؟+فیلم و عکس

ساعاتی پیش ایران توانست اولین ماهواره نظامی خود را با ماهواره بر "قاصد" با موفقیت به فضا ارسال نماید، عملیاتی که به دلیل پیچیدگی گسترده آن، تنها کشورهای انگشت شماری دانش ساخت و ارسال آن را در اختیار دارند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ فضا را مرز نهایی نامیده‌اند. جایی که سال هاست رزمگاه جنگ‌های نوین اطلاعاتی است. ماهواره های شناسایی و جاسوسی سال‌هاست که آن بالا بدون کوچک ترین جلب توجهی همه چیز را رصد می کنند؛ از کوچک ترین تحرکات زمینی گرفته تا شنود مکالمات رادیویی. در حالی که حد نهایی ارتفاع پرواز هواپیماها عملا نمی تواند از سی کیلومتری بالاتر رود، محدوده ماهواره های فضایی نظامی از دست کم 150 کیلومتری بالاتر از سطح زمین آغاز می شود. اما ساخت ماهواره های نظامی به تکنولوژی پیشرفته ای نیاز دارد و در جهان تنها کشورهای انگشت شماری توانایی ساخت و پرتاب این ماهواره ها را به فضا دارند؛ اما ساعاتی پیش ایران با ارسال اولین ماهواره نظامی خود به فضا توانست به جمع این کشورها بپیوندد.

ماهواره های نظامی چه کاربردهایی دارند ؟

اگر چه فناوری ماهواره های نظامی و کارکرد آنها با ماهواره‌های شناسایی و مخابراتی تفاوت‌های زیادی ندارد، اما طراحی سخت افزاری و نرم افزاری آنها نیازمند دانش ویژه و امکانات بهره برداری زمینی است که کمتر کشوری دارای آن می باشد. در ادامه به معرفی انواع ماهواره های نظامی و معرفی وظایف آن ها خواهیم پرداخت :

1- عکسبرداری با حسگرهای دیجیتال

یکی از مهمترین کاربردهای ماهواره های نظامی ، عکسبرداری دیجیتال با استفاده از سنسورهای CCD می باشد ، این ماهواره ها این امکان را برای کشورها فراهم می آورند تا در کمترین زمان تصاویری با کیفیت از نقاط یا اهداف خود در سرتاسر جهان تهیه نمایند.

عکسبرداری ماهواره " USA 224 "  از سایت امام خمینی (ره) سمنان

یکی از ماهواره ای عکسبرداری دیجیتال جهان ، ماهواره " USA 224 " است که آمریکا برای عکسرداری از مراکز نظامی و حساس سایر کشورها از آن استفاده می کند . این ماهواره توسط دفتر ملی اکتشاف آمریکا در سال 2011 پرتاب و تقریباً همه اطلاعات درباره آن سری و طبقه بندی شده است.

2- کاربردهای مخابراتی

با پیدایش رادیو و برقراری ارتباطات بی سیم، برای نخستین بار امکان نظارت و کنترل بر عملیات های نظامی از فواصل دور فراهم شد. ماهواره های مخابراتی که در ارتفاع سی و شش هزار کیلومتری از سطح زمین بر فراز استوا در مدارهای «زمین آهنگ» (یعنی در هر 24 ساعت یک بار به دور زمین می چرخند و از دید ناظر زمینی، همواره بر فراز نقطه ای در آسمان، ثابت هستند) به گرد زمین می چرخند، امکان برقراری ارتباط میان هر دو نقطه از زمین را تنها با استفاده از سه ماهواره مخابراتی فراهم می کنند. ماهواره های نظامی مخابراتی عملکردی شبیه به ماهواره های مخابرایتی دارند اما مهم ترین تفاوت میان آن ها، مقاومت بیشتر ماهواره های نظامی در برابر شنود، اخلال الکترونیکی و حملات سایبری است.

3- عملیات های ناوبری

دانستن این که در هر زمان، در کجا قرار داریم، از اهمیت بسیاری در زندگی غیرنظامی برخوردار است. این موضوع برای یگان های نظامی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. از جمله این که از گم شدن واحدهای نظامی جلوگیری می کند. از سوی دیگر، در عصر حاضر که عصر سامانه های هوشمند با برد زیاد است، انجام حملات بسیار دقیق و «جراحی گونه» از فواصل زیاد که از تلفات جانبی کم می کنند و احتمال موفقیت عملیات را افزایش می دهند، بیش از پیش اهمیت پیدا می کند و ماهواره های ناوبری، سامانه هایی هستند که برای این منظور طراحی و ساخته شده اند.

تعیین موقعیت با استفاده از ماهواره های ناوبری، بر اصل ساده زمان سنجی استوار است. این ماهواره ها که در مدارهای دایره ای و ارتفاع دقیق مستقرند، با استفاده از یک ساعت فوق العاده دقیق اتمی، علائم مربوط به خود ماهواره و زمان سنجی آن را منتشر می کنند.

4- شنود الکترونیکی

یکی دیگر از کاربردهای ماهواره های نظامی ، شنود الکترونیکی می باشد ؛ ماهواره های شنود الکترونیکی که در زمره سری ترین ماهواره ها قرار دارند در هر بار چرخش به دور زمین می توانند اطلاعات مهمی از سیستم های الکترونیکی دشمن جمع آوری نمایند و به ایستگاه های زمینی مخابره نمایند.

5- آگاهی از عملیات های احتمالی دشمن

آگاهی زود هنگام از حمله دشمن، می تواند تفاوت میان پیروزی یا شکست یا حتی میان مرگ و زندگی باشد. این موضوع در عصر هسته ای و موشک های بالستیک قاره پیما که می توانند در دست بالا نیم ساعت پس از پرتاب به اهداف خود برسند و ویرانی های عظیمی را ایجاد کنند، اهمیت بسیار بیشتری پیدا می کنند.