گفتنی‌های یک معلم جوان خبرگزاری علم و فناوری - گفتنی‌های یک معلم جوان

گفتنی‌های یک معلم جوان

خرمشهر ها در پیش است و باید توسط جوانان فتح شود. امروز به پشتوانه وجود فرهنگیان جوان ولايتمدار و انقلابی با افتخار اعلام می‌کنم، فردای نظام تعلیم و تربیت از امروز آن به مراتب روشن تر خواهد بود.

خبرگزاری علم و فناوری در فارس// یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری را در روزهای منتصب به نام ایشان تحت عنوان هفته معلم، گرامی میداریم.

مرتضی مطهری در نقش یک ایدئولو، در نقش یک برنامه ریز، در نقش یک معلم با تبعیت از ولایت ، برای جامعه نوپا اسلامی در ایران پدری می‌کند و اندیشه ناب اسلامی را در قالب نامِ بلند امام خمینی'ره' عرضه کرده و بدین سان عنصر نوین تعلیم و تربیت اسلامی را در ایران اسلامی پایه گذاری می‌کند.

شهید مطهری عزیز نمود اخص معلمی است که نه فقط ماهی گیری، که ساخت تور جهت ماهی گیری را هم بر جامعه مشق می‌کند.

مشقی که عنصر جدا نیافته اش عشق محمدی است و وجه انقلابی اش استکبار ستیزی، قانع نشدن به وضع موجود، تحرک، پویایی، نشاط و پرواز در هوای حریمِ اسلام ناب علوی است.

این مسیر خطیر و البته ارزشمند در نمایی رنگین مشغول امتداد شد که مردانی عاشق چون شهید

رجایی و باهنر این عشق را خونین کردند و با تفکر معلمی، نحوه اصیل انتقال معارف ناب در آموزش و پرورش را با نسخه پیچی منظم عرضه داشتند.

 

امسال در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی قرار داریم و الحمد لله المنة جایگاه ایران اسلامی در کشورهای مسلمان بسیار بی بدیل گشته به گونه ای که  جایگاه محوری خود را پیدا کرده است.

 

و لیکن متناسب با این اتفاق های مبارک جهت ایفای نقش بهتر و زمینه سازی تمدن نوین اسلامی ضرورت دارد که در ارکان این نهاد موثر در پیروزی انقلاب اسلامی، در جنگ تحمیلی و سایر برهه های حساس کشور تحولی عمیق ایجاد شده و جامعه آموزشی متناسب با آن آرایش فرهنگی بگیرد.

 

متاسفانه گاه اتفاقات نا مبارک چون تصميم های خلق الساعة و بدون برنامه ریزی صحیح و هماهنگ با اسناد بالادستی خاطر جامعه فرهنگی را مکدر می‌کند که مسئولین موظف هستند در این زمینه با تمرکز بر متن از این قطب جلوگیری کنند.

 

مقام معظم رهبری در سخنی ارزشمند فرمودند : باید منزلت معلم احیا شود به گونه ای که سلام کردن به معلم هم موجب افتخار و مباهات قلمداد شود.

جای نگرانی است که گاهی توسط یک تفکر مسموم بعضی در صدد تخریب شخصیت معلم های ارزشمند ایران اسلامی هستند.

 

در جریان کرونا در همین استان فارس خودمان به وضوح شاهد بودیم، معلمانی که با ایثار و گذشت از هشت صبح تا دو بامداد برای ادامه آموزش دانش آموزان در فضای مجازی آنلاین بوده تا بذل عشق خود را کامل کنند.

 

در این ایام سخت که همه کشور مشغول جهاد همدلی بوده و هستند، رزمایش مومنانه معلمین استان فارسی، حضور در مناطق محروم استان فارس و تهیه و ارائه بسته های آموزشی به دانش آموزانی بود که توان استفاده از آموزش های مجازی را نداشتند.

 

مگر می‌شود نشان این معلمان بر شهید مطهری را نادیده گرفت که با هزینه شخصی حقوق خود برای دانش آموزان تلفن همراه تهیه کرده تا آموزش متوقف نشود.

 

((الحمد لله به این ایمان و اعتقاد مثال زدنی))

 

در جریان کرونا فرهنگیان جوان انقلابی در استان فارس خوش درخشیدند.

 

در کنار ارائه خدمات آموزشی، فرهنگیان در قالب گروه های جهادی، مردمی و بسیجی با حضور در عرصه های مختلف خدمت در ضدعفونی معابر، اطعام نیازمندان، خدمت به بیماران کرونایی و...  نشان دادند عشق حد و مرز ندارد و علی رغم همه تبلیغات سوء دشمنان قسم خورده نظام اسلامی برای کم رنگ کردن فرهنگ ایثار، این مسیر پر قدرت ادامه دارد و ادامه خواهد داشت.

 

در این فرصت خالی از لطف نمیدانم که سخن از کتاب مقدس معلمین یعنی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به زبان آوردم.

متاسفانه علی رغم گذشت چند سال از تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در کشور، هنوز که هنوز است شاهد برداشتن گام های موثر اجرایی کامل در این مسیر نبوده ایم. به تحقیق می‌گویم،  میزان پیشرفت این سند مهم در نظام آموزشی بسیار کم است.

اگر متناسب با بندهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه زمان بندی اجرایی پیش رفته بودیم، امروز آموزش و پرورش ما به مراتب در جایگاه  بالاتری قرار داشت.

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به صراحت از شبکه ملی اطلاعات سخن می‌گوید و پیوند عمیق دانش آموزان، خانواده و معلم را در نهاد خود ارائه می‌دهد. اگر دیروز متناسب با سند تحول بنیادین، اهمیت شبکه ملی اطلاعات، درک شده بود، امروز در شرایط هجوم ویروس کرونا، جامعه آموزشی با سردرگمی در ارائه خدمات آموزشی در پیامرسان ها مواجه نمیشد.

 

 

ضمن اعلام حمایت از پیام رسان شاد به عنوان یک سامانه بومی که توسط جوانان طراحی شده است، به صراحت می‌گویم مسئولین باید نسبت به رفع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری این برنامه قدم های مهم و موثر برداشته و نسبت به رعایت عدالت آموزشی در حق دانش آموزانی که امکان استفاده از آموزش مجازی را ندارند، اقدامات موثر طرح ریزی کنند.

 

چرا که باوجود زحمات بسیار فرهنگیان عزیز در سراسر کشور، نبود زیر ساخت ها و فراهم نبودن کامل زمینه های آموزش مجازی که دولت های مختلف موظف بودند آنها را فراهم کنند اما کم کاری کردند، چالشی جدی در زمینه عدالت آموزشی بوجود آورده است.

 

جامعه فرهنگیان از مدیران و مسئولین دولتی انتظار دارد در مدت کوتاه باقی مانده از دولت با تمرکز بر اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، قصور های گذشته را جبران کرده و در زمینه حرکت بنیادین به سمت تمدن نوین اسلامی حرکتی مهم از خود بروز دهند.

 

مقام معظم رهبری در سخنی رو به جوانان فرمودند:

خرمشهر ها در پیش است و باید توسط جوانان فتح شود. امروز به پشتوانه وجود فرهنگیان جوان ولايتمدار و انقلابی با افتخار اعلام می‌کنم، فردای نظام تعلیم و تربیت از امروز آن به مراتب روشن تر خواهد بود. خرمشهرپیش روی فرهنگیان جوان انقلابی در آموزش و پرورش فتح شدنی است و در افق آینده با اجرایی شدن کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، این شروع انقلابی را ‌شاهد خواهیم بود.

 

والسلام علیکم و رحمة الله

 

مرتضی کریمی؛ فعال سیاسی و اجتماعی

پایان/

زمان انتشار: شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۲:۵۳

شناسه خبر: 87616

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
ثریا اسدی قجرلو
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۱:۱۳

با سلام و خدا قوت به تمام معلمان،دبیران،اساتید و دانشجو معلمان و تبریک بزرگداشت مقام معلم خدمت همه ی بزرگواران وسلام خدمت معلم جوان و انقلابی اقای کریمی با تشکر از تمام زحمات شما در این عرصه و سخنان مفید و بجای شما در مسائل موجود در سیستم اموزش... ان شاءالله و به لطف پروردگار و یاری مسئولین مربوطه و فرهنگیان عزیز قطعا اینده ای روشن در انتظار جامعه فرهنگی میباشد و وجود جوانان پرتلاشی همانند شما در این مرز و بوم که به زیبایی هر چه تمام تر با خون شهدا رنگین شده، ما را به تلاش هر چه بیشتر و انگیز حرکت و تلاش در این عرصه یاری میدهد..به مددالهی ما همه در کنار هم اینده ای روشن خواهیم ساخت...

اشتراک گذاری مطالب