"اختصاصی علم و فناوری"

ارسال سیگنال های مهاری خاص به مغز/ زیرمجموعه ای از نورون های شبکیه چشم با مغز ارتباط ‏برقرار می کنند

در چشم، سیگنالی بوجود می آید که بطور فعال، مانع از تنظیم مجدد ریتم شبانه روزی در هنگام ‏تغییرات نور محیط می گردد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس دیلی (sciencedaily)، تحقیقات جدید نشان داده است که زیر مجموعه ای از نورون های شبکیه چشم، سیگنال های مهاری خاصی را به مغز می فرستند.

 پیش از این ، محققان معتقد بودند كه چشم فقط می تواند سیگنال های تحریكی را ارسال نماید. اما چشم های با عملکرد غیرمنتظره خود، تعجب دانشمندان را برانگیختند. چندین دهه می باشد که کتب درسی زیست شناسی، برروی عملکرد سیستم بینایی برمبنای ارتباط انحصاری چشم ها از مسیر ارسال سیگنال با مغز متکی می باشند.

اما یک کشف جدید نشان می دهد که برخی از سلول های عصبی واقع در شبکیه سیستم بینایی، مسیر کوتاهتری را طی می کنند. این تحقیقات جدید در دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) انجام شده و نشان می دهد که زیر مجموعه ای از نورون های شبکیه چشم، سیگنال های مهاری خاصی را به مغز می فرستند.

محققان دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) دریافتند که این زیرمجموعه از نورون های شبکیه درگیر رفتارهای ناخودآگاهی مانند هماهنگ سازی های ریتم شبانه روز نسبت به چرخه های روشنایی و تاریکی و انقباض مردمک چشم نسبت به نورهای شدید می باشد.

 محققان با درک بهتر نحوه عملکرد این سلولهای عصبی شبکیه چشم ، مسیرهای جدیدی را کشف نمودند که از طریق آنها نور برروی رفتار ما تأثیر می گذارد. تیفانی اشمیت (Tiffany Schmidt) رهبر این گروه تحقیقاتی و استادیار عصب شناسی دانشکده هنر و علوم واینبرگ (Weinberg College) اذعان نمود: "سیگنال های مهاری، مانع از تنظیم مجدد ساعات شبانه روز و جلوگیری از انقباض مردمک در نورهای کم می گردند که هردو این موارد بمنظور داشتن دید مناسب و بهبود عملکرد روزانه میبایست دارای سازگاری باشند."

وی افزود: "ما تصور می نماییم که نتایج بدست آمده، مکانیسمی دقیق را بمنظور درک اینکه چرا چشم انسان می تواند تا حد بسیار زیادی نسبت به نور حساس باشد را فراهم نماید. لازم بذکر است که رفتارهای ناخودآگاه ما نسبتاً نسبت به تغییرات روشنایی حساس نمی باشند." نتایج این تحقیق علمی در تاریخ 1 می امسال در مجله علمی تحقیقاتی ساینس (journal Science) منتشر گردید.

تاکوما سونادا (Takuma Sonoda) نویسنده ارشد این مقاله علمی و مجری این برنامه تحقیقاتی درخصوص علوم اعصاب دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) می باشد.

تیفانی اشمیت (Tiffany Schmidt) و تیمش بمنظور انجام این تحقیقات علمی، سلول های عصبی شبکیه مسئول سیگنالینگ مهاری در مدل های آزمایشگاهی موش مسدود شده و مورد بررسی قرار گرفتند. هنگامیکه این سیگنال های مهاری مسدود شدند، نور کم در تغییر ریتم شبانه روزی موش ها بسیار مؤثر عمل نمود.

تیفانی اشمیت (Tiffany Schmidt) اذعان نمود:"بررسی های بعمل آمده نشان دهنده این مورد است که در چشم، سیگنالی بوجود می آید که بطور فعال مانع از تنظیم مجدد ریتم شبانه روزی در هنگام تغییرات نور محیط می گردد که امری غیر منتظره می باشد."

این تحقیقات نشان داده است که تنظیم کل ساعت بدن بمنظور تغییرات جزیی در چرخه نور یا تاریکی محیطی لازم می باشد و فقط زمانی این تغییرات شدید رخ خواهد داد که تغییرات در روشنایی و یا تاریکی بسیار زیاد و قوی باشد. دانشمندان همچنین دریافتند که بمحض انسداد سیگنال های مهاری چشم، حساسیت موش های مورد آزمایش نسبت به نور به شدت افزایش یافت.

تاکوما سونادا (Takuma Sonoda) افزود:"فرضیه این فعالیت علمی این است که این مکانیسم مردمک چشم را از انقباض در شرایط محیطی خیلی کم نور باز می دارد. افزایش میزان نور ورودی به چشم می تواند به شبکیه آسیب رسانده و دیدن را در شرایط محیطی کم نور آسان تر می سازد. این مکانیسم در واقع نحوه عملکرد تغییرات انقباضی مردمک چشم را در شرایط محیطی دارای نور شدید و همچنین شرایط کم نور توضیح می دهد. یک مدار مهاری غیر متعارف باعث کاهش حساسیت رفتاری در برابر نور می شود.

 

مترجم: اشکان رفیعی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷:۵۸

شناسه خبر: 87644

مطالب مرتبط :
۰۸

به همت محققان دانشگاه کلرادو بولدر میسر شد؛

نشان دادن ساعت داخلی بدن با آزمایش خون

دانشمندان نوع جدیدی از آزمایش خون را برای اندازه گیری ریتم شبانه روزی افراد معرفی کردند. تشخیص ساعت شبانه روزی بدن به دانشمندان در راستای درمان افراد کمک به سزایی می کند.

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل گزارش کردند:

روش اتصال مجدد شبکیه با حداقل تهاجم منجر به یکپارچگی بهتر گیرنده نوری می‌شود

پزشکان بیمارستان سنت مایکل بر اساس تحقیقات جدید، گزارش کردند: یک روش اتصال مجدد شبکیه رتینوپکسی پنوماتیک (چسباندن شبکیه با استفاده از گاز) با حداقل تهاجم که می‌تواند در مطب چشم پزشک انجام شود، منجر به یکپارچگی و ساختار بهتر گیرنده‌های نوری شبکیه شده با نتایج بهتر بینایی همراه است.

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

پزشکان دانشگاه پنسیلوانیا گزارش کردند؛

نابینایی بیمار مبتلا به اختلال ژنتیکی نادر با یک تزریق معکوس شد

یک بیمار پزشکی پن با یک فرم ژنتیکی نابینایی در دوران کودکی، پس از تزریق یک روش آزمایشی RNA درمانی در چشم، بینایی پیدا کرد که بیش از یک سال طول کشید.

۱۲۳۴

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه گزارش کردند:

کووید۱۹به ناهنجاری‌های خطرناک چشم منجر می‌شود

محققان انجمن نورورادیولوژی فرانسه بر طبق مطالعه‌ای بر روی ۱۲۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹شدید، اعلام کردند: یک نتیجه جدید و ماندگار از عفونت کووید۱۹شناسایی شده است. آنها ناهنجاری‌های قابل توجهی را در چشم مبتلایان به ویروس کرونا شناسایی کرده‌ و گفته اند غربالگری چشم در تمام بیماران کووید۱۹شدید ضرورت دارد.

داروی بازیابی بینایی بیماران مولتیپل اسکلروزیس(MS) کشف شد

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند؛

دارویی که بینایی بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) را باز می گرداند

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید گزارش کردند: دارویی به نام کلرید ایندازول (IndCl) توانایی بهبود دید در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را دارد، این دارو در موش ها باعث بهبودی در میلین شده و عملکرد بینایی حدود ۵۰٪ بهبود یافت، دانشمندان معتقدند درمان به موقع می تواند ۷۵٪ -۸۰٪ عملکرد اصلی را بازیابی کند.

باکتری

باکتری ها هم گذر زمان را متوجه می‌شوند

درک ریتم شبانه روزی و گذر زمان در بسیاری از بخش های طبیعت رایج است. حالا تحقیقی جدید از درک این فرایند توسط باکتری ها میگوید.

۱۲۳

خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی بررسی می کند؛

رفتار نا بهنجار چیست؟

تعریف رفتار نا بهنجار کاری دشوار اما اساسی پیشاروی افراد درگیر با حوزه روانشناسی نابهنجاری است.

سیگنال واو

آیا موجودات فضایی ۴۰ سال پیش برای ما پیام فرستاده‌اند؟

سیگنال Wow یکی از بزرگ ترین اسرار حل نشده نجوم مدرن است. برخی شواهد این مسئله را تایید می‌کردند چراکه سیگنال از محلی دریافت شده بوده که نسبتا عاری از سر و صدای پس زمینه‌ای است و بنابراین بهترین مکان برای برقراری ارتباط با تمدن‌های دیگر است. در ادامه این مطلب به ذکر اطلاعات و جزئیات بیشتری در مورد چیستی آن می پردازیم.

خدا

مقاله جدید Nature : افرادی که به خدا باور دارند توانایی بیشتری در درک الگوهای طبیعی دارند

مطالعه جدیدی که از سوی محققان دانشگاه جورج تاون در مجله Nature Communication به چاپ رسیده است ارتباط میان یادگیری ناخودآگاه و باور به خدا را مورد بررسی قرار داده است. محقق ارشد این پژوهش «آدام گرین»، در این باره می‌گوید: «باور به خداوند که درجهان دخیل است و نظم را برقرار می‌سازند، عنصر اصلی و ریشه‌ای ادیان جهانی است.»

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب