چرا میزان مرگ مردان در اثر کووید-۱۹ دو برابر زنان است؟

یک سوال اساسی درباره کووید ۱۹، آیا تاثیر کووید ۱۹ در مورد افراد به جنسیت نیز بستگی دارد؟ به عبارت ساده تر آیا مرد یا زن بودن در تاثیر و شدت بیماری موثر است؟ آمار مرگ و میر در اثر کووید ۱۹ در مردان و زنان چه تفاوتی با هم دارد؟ با ما باشید تا نتیجه آخرین تحقیقات در این مورد را بررسی کنیم.

با بررسی تفاوت‌های مردان و زنان در مقابل این بیماری محققان می‌گویند كه نه‌ تنها احتمال ابتلای مردان به کووید 19 شدیدتر است، بلکه احتمال مرگ آن‌ها نیز در اثر این بیماری دو برابر زنان است. احتمال داشتن نشانه‌های شدید عفونت و مرگ در مردان تقریبا دو برابر زنان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Iflscience، دکتر «جین کوئی یانگ»، پزشک یک بیمارستان در چین، می‌گوید: «ما متوجه شده‌ایم که تعداد مردانی که به‌دلیل ابتلا به کووید 19 می‌میرند از تعداد زنان بیشتر است. این سؤال برای ما پیش آمده بود که آیا مردان مستعد ابتلا به این بیماری هستند یا نه؟ ما بعد از انجام تحقیقات دریافتیم که جواب این سوال مثبت است.»

مردان دو برابر زنان در اثر ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند

مردان بیش از 70 درصد بیمارانی را که در اثر این بیماری درگذشتند، تشکیل می‌دهند. صرف‌نظر از سن و شرایط قلبی، مذکر بودن خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. این روند هم‌چنین در مبتلایان به «سارس» نیز مشاهده شده بود. این امر می‌تواند به‌دلیل ژنتیک، شرایط زندگی و یا مستعد بودن مردان در ابتلا به دیابت باشد.

محققان هشدار می‌دهند که تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته‌ها لازم است. شناسایی عواملی که باعث این تفاوت می‌شود می‌تواند باعث محافظت بیشتر و آگاهانه‌تری از افراد در معرض خطر شود و هم‌چنین امکان ارائه مراقبت‌های لازم اضافی را برای پیرمردها یا افراد دارای شرایط ‌زمینه‌ای را فراهم آورد. محققان توصیه می‌كنند كه مراقبت‌های پزشکی اضافی و دسترسی سریع به بخش مراقبت‌های ویژه برای بیماران مذکر سن و سال‌دار انجام شود.

در شیوع‌های پیشین دو ویروس کرونای دیگر یکی شیوع سارس (نشانگان شدید حاد تنفسی) در سال‌های ۲۰۰۲-۲۰۰۳ و دیگری شیوع مرس (نشانگان تنفسی خاورمیانه) در سال ۲۰۱۲- هم شمار مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بود. در شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ در هنگ‌کنگ شمار بیشتری از زنان نسبت به مردان مبتلا شدند، اما میزان مرگ‌ومیر در میان مردان مبتلا ۵۰ درصد بیشتر بود. در شیوع مرس، ۳۲ درصد مردان مبتلا درگذشتند، در حالیکه این رقم در زنان ۲۵.۸ درصد بود. حتی در همه‌گیری جهانی آنفلوانزا در سال ۱۹۱۸ نیز شمار مرگ‌ومیردر میان مران جوان بیشتر از زنان همسنشان بود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۵:۱۰

شناسه خبر: 87716

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب