ارتباط ویروس تبخال با بیماری آلزایمر

در مطالعه دانشگاه تافتز، با استفاده از یک مدل مغز زیست سنجی سه بعدی، نشان داده شده است که چگونه یک ویروس تبخال می تواند تعدادی از ویژگی های آلزایمر را از جمله التهاب های عصبی و پلاک های آمیلوئید القا کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیواطلس؛ ارتباط بین بیماری آلزایمر و ویروس تبخال مشترک است. در مطالعه دانشگاه تافتز، با استفاده از یک مدل مغز زیست سنجی سه بعدی، نشان داده شده است که چگونه یک ویروس تبخال می تواند تعدادی از ویژگی های آلزایمر را از جمله التهاب های عصبی و پلاک های آمیلوئید القا کند.

چندین دهه است که دانشمندان تحقیقاتی در رابطه با شروع بیماری آلزایمر با وجود عفونت ویروسی تبخال ارائه می دهند. در حالی که فرضیه غالب آمیلوئید بر اکثر تحقیقات آلزایمر سلطنت کرده است، تورنت آزمایشات بالینی شکست خورده آزمایش شده برای طراحی مستقیم حمله به پلاکهای آمیلوئید باعث شده است که برخی محققان تعدادی از فرضیه های ویروسی جایگزین را دوباره مورد بررسی قرار دهند.

علت مستقیم بین ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV 1) و بیماری آلزایمر، شگفت آور نیست، اما دشوار است. با بیش از دو سوم جمعیت زیر 50 سال جهان که HSV 1 را حمل می کنند، مشخص است که این ویروس نمی تواند تنها دلیل آلزایمر باشد. با این وجود، ممکن است این ویروس به همراه عوامل ژنتیکی یا محیطی ناشناخته که در حال حاضر ناشناخته هستند، باعث ایجاد فرایندهای بیماری زا شود که بعداً به عنوان بیماری آلزایمر تشخیص داده ایم.

برای تلاش و درک بهتر این فرایند علّی فرضی، محققان Tufts مدل جدیدی از مغز سه بعدی ساختند که از مواد اسفنجی شکل مانند دونات تشکیل شده است، پر از سلولهای بنیادی عصبی است که می توانند به سلولهای عصبی هدایت شوند و از مغز سفید و خاکستری تقلید کنند.

دانا کارینز نویسنده اول این مطالعه گفت: این یک الگوی از بیماری آلزایمر است که با آنچه که مطالعات دیگر استفاده کرده اند بسیار متفاوت است. بیشتر مطالعات دیگر به استفاده از جهش های ژنتیکی در سلولهای عصبی برای القاء بیماری آلزایمر مانند فنوتیپ ها و مورد استفاده ما متکی نبوده است، این همان چیزی است که واقعاً آن را از هم جدا می کند. مدل ما با استفاده از نورونهای طبیعی به ما نشان می دهد که ویروس تبخال به تنهایی برای القای فنوتیپهای بیماری آلزایمر کافی است.

این پژوهش اولین مدل بافت مغزی انسان است که نشان دهنده عفونت HSV 1 در ایجاد علائم بیماری زا شبیه بیماری آلزایمر پراکنده است. نتایج مهم است زیرا این مدل از هیچ واسطه خاصی وجود ندارد که در غیر این صورت علائم مشابه آلزایمر را القا کند، غیر از عفونت با HSV 1.

دیوید کاپلان نویسنده ارشد این مطالعه گفت: بعد از گذشت تنها سه روز از ابتلا به تبخال، تشکیل پلاک بزرگ و متراکم از پروتئین بتا آمیلوئید و همچنین افزایش بیان برخی از آنزیم های مسئول تولید پلاک ها را مشاهده کردیم. ما شاهد از دست رفتن نورون، التهاب عصبی و سیگنالینگ افسرده شده بین نورون ها هستیم – هرآنچه را که در بیماران مشاهده می کنیم. قبلاً هرگز جنبه های زیادی از این بیماری در شرایط آزمایشگاهی تکثیر نشده است.

به نظر می رسد یک داروی ضد ویروسی که از نظر بالینی تأیید شده است باعث کاهش علائم آلزایمر ناشی از تبخال می شود، اما مشخص نیست که این امر به عنوان یک درمان موثر در افراد انسانی عمل می کند. کپلان در گفتگو با اینورز، نشان می دهد که علائم بالینی آلزایمر در بیمار ظاهر می شود ممکن است خیلی دیر باشد که بتواند بیماری را با داروهای ضد ویروسی متوقف کند.

وی ادامه داد: در حالی که شکل گیری اولیه آمیلوئید بتا برای پاکسازی عفونت مفید است، با گذشت زمان، این پروتئین ها برای تشکیل پلاک هایی که خود در نهایت برای سلول های مغز سمی می شوند، جمع شوند.

در کنار ارائه شواهد جدید برای حمایت از فرضیه تبخال، این تحقیق یک الگوی بافت جدید مغز را برای مطالعه بیشتر آلزایمر ایجاد می کند و به محققان فرصت های جدیدی را برای تحقیقات در مراحل ابتدایی بیماری ارائه می دهد، پیش از آنکه علائم ویرانگر عصبی را ویران کند.

تحقیقات جدید در مجله Science Advances منتشر شد.

.

زمان انتشار: شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 87737

مطالب مرتبط :
تبخال

ارتباط بین تخریب عصبی و عفونت های ویروس تبخال

محققان نشان دادند که یک رابطه علی جدید بین بیماریهای عصبی مانند آلزایمر و عفونت با ویروس تبخال وجود دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب