علم و فناوری گزارش می دهد؛

با این ابزار هوشمند پوشیدنی می توان از راه دور بیماری کرونا را تشخیص داد ! + عکس

محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا موفق به ساخت ابزار هوشمند برای تشخیص کرونا شده اند که برای پزشکان این امکان را فراهم می آورد که بدون مراجعه فرد به بیمارستان ، از ابتلای بیمار به کرونا آگاه شوند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری - سجاد عبدلی ؛ با توجه به اعلام سازمان جهانی بهداشت تا امروز 3,843,484 نفر در جهان به بیماری کرونا مبتلا شده اند و 265,659 نفر نیز جان خود را از دست داده اند. از آنجا که تاکنون هیچ کشوری موفق به ساخت دارو و یا واکسنی برای این بیماری نگردیده است تشخیص به موقع این بیماری و انجام اقدامات پزشکی مناسب و قرنطینه کردن بیمار تا حد زیادی می تواند از پیشروی و شیوع این ویروس در جامعه جلوگیری نماید. تاکنون روش های مختلفی همچون استفاده از کیت ها و سی تی اسکن برای تشخیص ویروس کرونا به کار رفته است که تمام این وسایل نیاز به مراجع فرد مشکوک به کروناویروس به بیمارستان ها و تحت نظر پزشک قرار گرفتن دارد. اما به تازگی  محققان دانشگاه نورث وسترن آمریکا موفق به ساخت ابزار هوشمند برای تشخیص کرونا شده اند که برای پزشکان این امکان را فراهم می آورد که بدون مراجعه فرد به بیمارستان ، از ابتلای بیمار به کرونا آگاه گردند.

این دستگاه بی‌سیم هوشمند دارای اندازه ای 4 سانتی متری می باشد و با توجه به قابلیعت انطعاف پذیری که دارد در شکاف فوق جناغی واقع در میان گردن و استخوان ترقوه نصب می‌شود.

این دستگاه حرکت دیواره قفسه سینه، شدت و الگوی سرفه ‌ها،‌ صداهای حاصل از تنفس، دمای بدن ، ضربان قلب و سایر علایم حیاتی بدن انسان مانند تب را اندازه ‌گیری می‌کند. سپس این اطلاعات را به‌ صورت بی ‌سیم برای پردازش ابری با استفاده از الگوریتم ‌های خودکار ارسال می‌کند تا در قالب تصاویر گرافیکی مناسب برای نظارت سریع از راه دور، مورد استفاده پزشکان قرار گیرد .

این دستگاه با استفاده از الگوریتم ‌های اختصاصی، به صورت دائم و پیوسته اطلاعات حیاتی فرد بیمار را دریافت می کند و با کمک  هوش مصنوعی، داده های بسیار مهمی را از این اطلاعات استخراج می‌کند که می‌توانند جان انسان‌ ها را نجات دهند. بیمارستان ‌ها می‌توانند از این فناوری برای بیماران در محل و در خانه برای مراقبت مداوم استفاده کنند.

تاکنون این دستگاه  بر روی ۲۵ بیمار مبتلا به بیماری کرونا مورد آزمایش قرار گرفته است و این بیماران هم در بیمارستان ها و هم در منزل با استفاده از این دستگاه تحت نظارت قرار دارند. این داوطلبان در مجموع ۱۵۰۰ ساعت تحت نظارت قرار گرفته‌اند و حدود یک ترابایت اطلاعات در رابطه با علایم و روند بیماری در بدن آن‌ها گردآوری شده است.

دانشمندان معتقدند با استفاده از این ابزار هوشمند گام های اساسی در پیشگیری و انتشار این بیماری در جامعه بردارند .

شما می توانید نتایج این تحقیقات را از اینجا مشاهده نمایید .

انتهای پیام /

 

 سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 87745

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب