با همکاری محقق ایرانی صورت گرفت؛

توده عضلات با روش ژن درمانی ساخته شد

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس با همکاری محقق ایرانی معتقدند که ژن درمانی می تواند روزی به عنوان درمانی برای کاهش چربی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ در یک مطالعه جدید که روی موش ها انجام شده است، دانشمندان دریافتند که ژن درمانی به ایجاد توده عضلانی قابل توجهی به سرعت کمک کرده و از شدت استئوآرتریت در موش ها بدون ورزش بیشتر استفاده می کند. با کمال تعجب، این درمان همچنین از چاقی جلوگیری می کند، حتی هنگامی که موش ها رژیم غذایی بسیار پر چربی می خورند.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس با همکاری محقق ایرانی معتقدند که ژن درمانی می تواند روزی به عنوان درمانی برای کاهش چربی مورد استفاده قرار گیرد.

محقق ارشد فرشید گیلک، دکتری، استاد تحقیقات Mildred B. Simon از جراحی ارتوپدی و مدیر تحقیقات در بیمارستان های Shriners برای کودکان - خیابان. لوئیس گفت: چاقی شایعترین عامل خطر ابتلا به آرتروز است. اضافه وزن بودن می تواند مانع از توانایی یک فرد در ورزش و بهره مندی کامل از فیزیوتراپی شود. ما در اینجا روشی برای استفاده از ژن درمانی برای ساخت سریع عضلات شناسایی کرده ایم. این تأثیر عمیقی بر روی موشها گذاشت و وزن آنها را تحت کنترل قرار داد، نشان می دهد که یک رویکرد مشابه ممکن است در برابر آرتریت، خصوصاً در موارد چاقی مرض مؤثر باشد.

گیلک و گروهش در این پژوهش، ویروس حامل ژن "فولیستاتین"(follistatin) را به موش‌هایی که سن آنها هشت هفته بود، تزریق کردند. این ژن، فعالیت نوعی پروتئین را در عضلات متوقف می‌کند که کنترل رشد عضلات را بر عهده دارد. این کار به موش‌ها کمک کرد تا توده کافی عضله را بدون نیاز به ورزش کردن بیش از اندازه معمول به دست بیاورند.

توده عضلانی این موش‌ها حتی بدون ورزش اضافی و با وجود داشتن رژیم غذایی پرچرب، دو برابر شد و قدرت آن نیز به دو برابر رسید. همچنین آسیب غضروفی ناشی از آرتروز در این موش‌ها کمتر رخ داد، شمار سلول‌های التهابی و پروتئین‌های آنها در مفاصل موش‌ها کمتر بود، مشکلات مربوط به سوخت و ساز کمتر پیش آمد و قلب و رگ‌های خونی این موش‌ها نیز نسبت به موش‌هایی که ژن‌درمانی روی آنها انجام نشده بود، سالم‌تر بودند. حساسیت این موش‌ها نسبت به درد، به طور قابل توجهی کمتر بود.

برای ثابت شدن ایمنی این نوع ژن‌درمانی، باید بررسی‌های بیشتری انجام شود. این روش در صورت داشتن ایمنی لازم می‌تواند روش کارآمدی برای درمان بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی باشد که ساخت عضله جدید در آنها دشوار است.

این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 87810

مطالب مرتبط :
عضلات

به تازگی صورت گرفت :

ترکیب سلول های دوباره برنامه ریزی شده با داربست ترکیبی برای بازسازی عضله ی آسیب دیده

دانشمندان امیدوارند که با استفاده از تکنیکی به نام برنامه ریزی مستقیم سلول، روزی عضلات آسیب دیده را احیا کنند و این یک مطالعه ی جدید در جهت درست است.

ژن درمانی برای بازسازی عصب بینایی منجر به درمان جدید گلوکوم  خواهد شد

پزشکان اعصاب بالینی در دانشگاه کمبریج گزارش کردند؛

ژن درمانی برای بازسازی عصب بینایی منجر به درمان جدید گلوکوم خواهد شد+عکس

پزشکان اعصاب بالینی در دانشگاه کمبریج از ژن درمانی برای بازسازی آکسونهای آسیب دیده در چشم استفاده کردند که می تواند به توسعه روشهای درمانی جدید برای گلوکوم، یکی از مهمترین دلایل نابینایی در سراسر جهان کمک کند. آنها با بیان مولکول آداپتور پروترودین که به طور معمول در نورون های غیر احیا کننده در سطوح پایین یافت می شود، به این مهم دست یافتند.

ژن درمانی برای بیماری اوتیسم باعث ضعف پاها می شود و توانایی راه رفتن دو نفر را از بین می برد

پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو گزارش کردند؛

ژن درمانی برای بیماری اوتیسم باعث ضعف پاها می شود و توانایی راه رفتن دو نفر را از بین می برد

پزشکان مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو گزارش کردند: یک آزمایش بالینی کوچک از ژن درمانی برای سندرم آنجلمن - یک بیماری نادر ژنتیکی مربوط به اوتیسم – بر روی پنج کودک با دوزهای مختلف انجام شد، پس از آنکه دو شرکت کننده توانایی راه رفتن را به طور موقت از دست دادند، به گفته کارشناسان، مسئله ایمنی برای حل و فصل مهم است، وگرنه درمان موثر به نظر می رسد، و آزمایش می تواند استراتژی های درمانی را برای شرایط مغزی مشابه هدایت کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب