خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

این ماسک می تواند محیط ها و افراد آلوده به کرونا را شناسایی کند ! + فیلم

گروهی از دانشمندان ماسکی را طراحی و ساخته اند که توانایی شناسایی ویروس ‌ها از جمله کروناویروس را دارد و پس از شناسایی ویروس در محیط به صورت خودکار شروع به درخشیدن می کند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری - این روزها استفاده از ماسک به دلیل شیوع کرونا در بین مردم بسیار رواج یافته است چرا که تاکنون هیچ درمانی برای این بیماری یافته نشده و پزشکان و متخصصین نیز برای جلوگیری از ابتلا و شیوع آن در بین مردم استفاده از وسایل مراقبتی را پیشنهاد می دهند . اما استفاده از ماسک برای تمام افراد همچون کودکان و یا افراد سالخورده که دارای بیماری های تنفسی هستند بسیار مشکل است و همین عامل امکان ابتلا به این بیماری را در بین این گروه افزایش می دهد. اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که بتوان ماسکی ساخت که بتواند احتمال وجود کرونا در محیط و یا افراد بیمار را شناسایی کند تا در محیط های سالم دیگر از ماسک استفاده نکنیم ؟ در این زمینه گروهی از دانشمندان ماسکی را طراحی و ساخته اند که توانایی شناسایی ویروس ‌ها از جمله کروناویروس را دارد و پس از شناسایی ویروس در محیط به صورت خودکار روشن می شود.

روشن شدن ماسک با برخورد با ویروس کرونا

این ماسک توسط دانشمندان موسسه "ام.آی.تی" و دانشگاه "هاروارد" ساخته  شده است . بر اساس اعلام "بیزینس اینسایدر"، محققان این پروژه اظهار کرده ‌اند که توسعه این ماسک در آزمایشگاه فعلا در مرحله مقدماتی است؛ اما نتایج تاکنون امیدوارکننده بوده است. در چند هفته گذشته، محققان توانایی تشخیص حسگرها را بر روی نمونه ‌های کروناویروس موجود در یک نمونه بزاق کوچک آزمایش کردند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در سال ۲۰۱۸، حسگرهای این آزمایشگاه قادر به تشخیص ویروس سارس، سرخک، هپاتیت C، آنفلوآنزا ، ویروس نیل غربی و دیگر ویروس‌ها بودند.

اکنون پژوهشگران در حال تطبیق این حسگرها بر روی این ماسک هستند تا هنگامی‌که یک فرد مبتلا به کروناویروس نفس می‌کشد، عطسه و یا سرفه می‌کند، آن ماسک سیگنال فلورسنت از خود منتشر کند. پزشکان حتی ممکن است بتوانند از این ماسک‌ها برای شناسایی بیمارانی که در اتاق انتظار منتظر هستند، به عنوان یک ابزار برای غربالگری مقدماتی افراد استفاده کنند. حتی از این ماسک ها می‌ توان در فرودگاه ‌ها نیز استفاده کرد و اگر آزمایش از آن ها موفقیت‌آمیز باشد، می‌تواند خطاهای سایر روش‌های غربالگری مانند اندازه‌گیری دما را اصلاح کن و به عبارت دیگر افراد بدون انجام آزمایش می توانند تشخیص دهند که به کرونا مبتلا شده اند یا نه .

ماسک هشدار دهنده چگونه می تواند ویروس کرونا را شناسایی کند ؟

بر اساس گفته محققین دانشگاه MIT ، حسگرهای این ماسک از مواد ژنتیکی RNA و DNA ساخته شده که به ویروس‌ها متصل می ‌شوند. این مواد ژنتیکی با روش خشک‌کردن انجمادی و با کمک دستگاهی به نام "لیوفیلیزر" (lyophilizer)  که رطوبت آن‌ها را جذب می‌کند، به درون پارچه وارد می‌شوند.

حسگرهای مذکور برای فعال شدن به رطوبت حاصل از ذرات تنفسی مانند بزاق یا مخاط و شناسایی توالی ژنتیکی ویروس نیاز دارند. با این حال، سیگنال تشخیص با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، به همین دلیل دانشمندان برای ایجاد نور فلورسنت از دستگاهی به نام "فلوریمتر" (fluorimeter ) استفاده می‌کنند.

نحوه عملکرد ماسک در هنگام برخورد با ویروس کرونا

به گفته دانشمندان در این وضعیت که با مشکلاتی مانند کمبود آزمایش‌های تشخیصی و تاخیر در اعلام نتایج آزمایش مواجه هستیم، به ابزارهای تشخیصی که به سرعت بیماران را شناسایی کنند، بسیار نیاز داریم. بنابر اعلام محققین، آزمایش نهایی بر روی این ماسک طی هفته‌های آینده انجام خواهد شد.

شما می توانید نتیجه کامل این تحقیقات را از اینجا مشاهده نمایید .

 

 

انتهای خبر /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹:۱۶

شناسه خبر: 88059

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب