با پژوهش بر روی داده های بدست ‌آمده از افراد مشاهده شد؛

هیدروکسی کلروکین مرگبار یا اثربخش/بررسی میدانی برروی داروی تجویزی دونالد ترامپ

باوجود نتایج مقدماتی مثبت و امیدوارکننده راجع به تأثیر کلروکین و هیدروکسی کلروکین در درمان کرونا، بتازگی پژوهشگران ارتباط بین مصرف این داروها با مرگ‌ومیر بیشتر بیماران را ادعا کرده اند.

به گــــزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛تازه ترین بررسی مطالعاتی و بالینی نشان می دهد،که کلروکین وهیدروکسی کلروکین به درمان کووید ۱۹ کمکی نمی‌کنند و مصرف آن‌ها ممکن است تا حد بسیاری حتی مضر باشد.بتازگی، ژورنال لنست مقاله‌ای را منتشر ساخت که داده‌های جمع آوری شده از هزاران بیمار دریافت‌کننده‌ی داروهای یادشده را تجزیه‌وتحلیل کرده است. نتایج درمان آن‌ها نه‌تنها بهتر از سایر افراد نبود، بلکه درواقع احتمال مرگ یا ابتلایشان به ضربان قلب نامنظم بیشتر بود.

تحقیقات بدست آمده داده‌های قریب به ۱۵ هزار بیماری را در سرتاسر جهان بررسی کرده که به آنها هیدروکسی کلروکین، کلروکین یا یکی از داروهایی تجویز شده بود که با گروهی از آنتی‌بیوتیک‌ها به‌نام ماکرولید همراه شده است. پژوهشگران سپس وضعیت این بیماران را با گروهی متشکل از تقریبا ۸۱ هزار بیماری مقایسه کردند که برای درمانشان از هیچ‌کدام از داروهای یادشده استفاده نشده بود. نتایج نشان از ناامیدی داشت؛ زیرا افرادی که با یکی از آن داروها تحت درمان قرار گرفته بودند، نرخ مرگ‌ومیر بالاتر و ریسک بیشتر ابتلا به تندتپشی بطنی داشتند.

کلروکین چیست؟

کلروکین که با نام تجاری نیواکین (Nivaquine) نیز به در مراکز فروش دارو وجود دارد یک داروی قدیمی است که از ۷۰ سال پیش تاکنون مصرف می شود.از این دارو اغلب برای پیشگیری مالاریا و درمان این بیماری استفاده می شود. هیدروکسی کلروکین نیز یکی از مشتقات کلروکین است که با نام تجاری پلاکونیل به فروش می رسد.

از هیدروکسی کلروکین به طور خاص برای درمان روماتیسم مفصلی و بیماری لوپوس (سل پوستی) استفاده می شود.

یکی از مزایای کلروکین قیمت ارزان آن است. بهای هر ۱۰۰ قرص نیواکین در فرانسه بین پنچ تا شش یورو است.

هیدروکسی کلروکین و کلروکین مواردی از داروهایی بودند که حتی پس از کنترل سایر عوامل خطر نظیر سن، بیماری زمینه‌ای و مصرف دخانیات به نتایج درمان بدتر منجر شده بودند. پژوهشگران بیماران درمان‌شده پس از ۴۸ ساعت از تشخیص بیماری را به‌همراه بیماران دریافت‌کننده‌ی رمدسیویر، دیگر درمان آزمایشی متفاوت کووید ۱۹، به‌طور کامل از مطالعه‌ی خود کنار گذاشتند.

نتـــایج حاصل از این پژوهش به‌طور قطعی اثبات نمی‌کند که داروهای مذکـــور خطرناک هستند. تیم پژوهشی ازجمله پژوهشگران دانشکده‌ی پزشکی هاروارد، بیمارستان دانشگاه زوریخ و دانشگاه یوتا هشدار می‌دهند که ممکن است متغیرهای دیگری وجود داشته باشد که در مطالعه لحاظ نشده‌اند.

-------------------------------------------------------------------------

چه کسی تجویز کلروکین را توصیه کرد؟

از سویی دیگر،دیدیه رائولت، یک متخصص بیماری های عفونی در شهر مارسی فرانسه است که از هفته ها پیش داروی کلروکین را برای معالجه مبتلایان به ویروس جدید کرونا «موثر» و «اثربخش» می داند. او تاکید می کند که در شرایط فعلی و با توجه به شیوع گسترده ویروس جدید کرونا عدم تجویز کلروکین به بیماران «غیر اخلاقی» است.

وی داروی کلروکین را بر روی ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس جدید کرونا آزمایش کرده است. از این ۲۶ نفر تنها ۲۰ نفر به مصرف داروی کلروکین ادامه دادند. بررسی دیدیه رائولت نشان می دهد که ویروس کرونا شش روز پس از تجویز روزانه ۶۰۰ میلی گرم هیدروکسی کلروکین تنها در بدن ۲۵ درصد از بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» همچنان حضور داشته است.

این در حالی است که این ویروس در بدن ۹۰ درصد از افرادی که داروی هیدروکسی کلروکین را دریافت نکرده بودند پس از شش روز همچنان وجود داشته است.

تجویز روزانه ۶۰۰ میلی گرم هیدروکسی کلروکین به این بیماران به این معنی است که دیدیه رائولت دوز بالاتری از آنچه را که دانشمندان چینی به مبتلایان به ویروس جدید کرونا تجویز می کردند آزمایش کرده است.

دیدیه رائولت علاوه بر تاکید بر «شفابخشی» کلروکین برای بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا بر این باور است که همزمان با تجویز هیدروکسی کلروکین باید آنتی بیوتیک آزیترومایسین نیز به مبتلایان به «کووید ۱۹» داده شود. او بر این باور است که به زودی «همگان» از این ترکیب دارویی برای معالجه بیماران مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا استفاده خواهند کرد.

بااین‌حال، هیچ شواهدی مبنی بر مفیدبودن این داروها وجود ندارد و پژوهشگران بر نیاز فوری به کارآزمایی‌های بالینی کنترل‌شده و نه مطالعاتی نظیر این نمونه‌ی تازه تأکید می‌کنند.در آزمایش‌های کنترل‌شده، افراد به‌طور تصادفی برای دریافت یا عدم دریافت دارو انتخاب می‌شوند؛ درحالی‌که در پژوهش کنترل‌نشده برای تهیه‌ی اطلاعات بیشتر، بیماران به‌طور منفعلانه بررسی می‌شوند.

کلروکین و هیدروکسی کلروکین از جمله داروهایی هستند که داروهایی امیدبخش برای درمان کرونا به‌نظر می‌آمدند.شواهد تأیید‌کننده‌ی این امر، نتایج مطالعاتی مقدماتی متشکل از صرفا چند ده بیمار بود. بااین‌حال، پژوهشگران این آزمایش به اصطلاح موثر ، پژوهش‌ خود را برای بازنگری از انتشار خارج کردند. پژوهش‌های بعدی سپس نتایج مطالعات اولیه را زیر سؤال برد. مقاله‌ای از ژورنال پزشکی نیوانگلند که ابتدای ماه جاری میلادی منتشر شد، وضعیت ۸۰۰ بیمار دریافت‌کننده‌ی هیدروکسی کلروکین را با تقریبا ۵۶۰ بیماری مقایسه کرد که این دارو را دریافت نکردند. نتایج «هیچ ارتباط چشمگیری» بین مصرف این داروها و نرخ بهبودی پیدا نکرد.

باوجود نتایج جدید از تازه ترین پژوهش‌های انجام شده در دنیا، کلروکین و هیدروکسی کلروکین به داروهای محبوب برخی شخصیت‌های مطرح جهانی تبدیل شده‌اند؛ ازجمله ایلان ماسک مدیرعامل تسلا، فاکس نیوز و پرزیدنت ترامپ که ابتدای این هفته اعلام کرد درحال مصرف هیدروکسی کلروکین برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ است. برخی پزشکان اعتراض کرده‌اند که سیاسی‌شدن این داروها، انجام پژوهش‌ها را دشوارتر کرده و هجمه‌ی تبلیغاتی برای ترویج آن، موجب کمبود داروها برای افرادی شده است که پیش‌تر از آن‌ها برای درمان دیگر بیماری‌ها نظیر لوپوس اریتماتوس و روماتیسم مفصلی استفاده می‌کردند.

کلروکین و تبلیغ رسانه ای سیاستمداران دنیا

بسیاری از سیاستمداران در حالی که کشورهایشان با بحرانی کم سابقه در حوزه سلامت مواجه هستند در مورد داروی کلروکین اظهارنظر داشته اند.

الیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه اعلام کرده است که پزشکان در این کشور از این پس برای درمان بیمارانی که به دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا حال وخیمی دارند داروی کلروکین را تجویز خواهند کرد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز از دیدیه رائولت خواسته است تا عضویت در شورای مشورتی دانشمندان این کشور برای کمک و ارائه مشورت به دولت برای مواجهه با بحران شیوع ویروس جدید کرونا را بپذیرد.

کریستیان استروزی، شهردار نیس که پیش از این به ویروس جدید کرونا مبتلا شده بود یکی از مدافعان تجویز داروی کلروکین در فرانسه است. او بنا به توصیه دیدیه رائولت برای درمان خود از کلروکین استفاده کرد و اکنون اعلام کرده است که برای تمام بیمارستان های نیس کلروکین تهیه کرده است تا برای معالجه بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» مشکلی در این شهر وجود نداشته باشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز یکی از طرفداران تجویز کلروکین برای معالجه مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا است. او بر این باور است که استفاده از هیدروکسی کلروکین به همراه آزیترومایسین می تواند «یکی از بزرگترین تحولات در تاریخ پزشکی» را رقم بزند.

با این حال اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا تاکید کرده است که تصمیم به تجویز این ترکیب دارویی برای بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» نگرفته است و تحقیقات بیشتری باید در مورد تاثیر این دارو بر بیماران مبتلا به ویروس جدید کرونا انجام شود.

وزارت بهداشت هند نیز مصرف داروی هیدروکسی کلروکین را به عنوان درمانی پیشگیرانه برای کادر درمانی و افرادی که در ارتباط نزدیک با بیماران مبتلا به کووید ۱۹ هستند توصیه کرده است.

همچنین وزارت بهداشت فرانسه هم اکنون در اقدامی محتاطانه تنها اجازه تجویز داروی کلروکین را برای بیمارانی که علائم شدید ابتلا به ویروس جدید کرونا دارند و در بیمارستان نیز بستری شده اند صادر کرده است.

لازم به توضیح است در پژوهش صورت گرفته تمرکز پژوهشگران در مطالعه‌ی لنست بطور خاص به خطرات سلامتی در افراد ازقبل بیماری است و تأثیر احتمالی داروهای یادشده را در پیشگیری از کووید ۱۹ بررسی نکرده است و هرچند این داروها عوارض جانبی شناخته‌شده‌ای نظیر آریتمی قلب به‌همراه دارند، مصرفشان هم‌اکنون برای درمان بیماری‌های خودایمنی و پیشگیری از مالاریا تأیید شده است.کارآزمایی‌های بالینی برای بررسی تأثیر احتمالی آن‌ها در پیشگیری از کووید ۱۹ همچنان دردست انجام است.

آن‌طور که تا به امروز مشاهده شده است، هیچ درمان اثبات‌شده‌ای برای کووید ۱۹ وجود ندارد. علاوه بر این هرچند برخی واکسن‌های امیدبخش دردست پژوهش هستند، همچنان ماه‌ها یا سال‌ها با ساخت واکسن برای ویروس کرونا فاصله داریم. بااین‌حال فهمیدن اینکه درمانی به‌خصوص کارساز نیست، ارزشمند است؛ به‌ویژه اگر معلوم شود به‌کارگیری آن درمان اثراتی بدتر به‌دنبال دارد. هرچند مطالعه‌ی اخیر کلروکین و هیدروکسی کلروکین را به‌عنوان گزینه‌های درمان ویروس کرونا از روی میز برنمی‌دارد، شواهدی روشن و بیشتر درباره‌ی سودمندی و خطرات آن‌ها فراهم می‌کند.

منتقدان و مخالفان استفاده از کلروکین برای درمان مبتلایان به ویروس جدید کرونا همچنین به اثرات جانبی داروی کلروکین اشاره می کنند. آنها بر این باور هستند که پوشش رسانه ای تحقیق در مورد کلروکین می تواند باعث شود که برخی از بیماران بدون تجویز پزشک و به طور خودسرانه از کلروکین استفاده کنند. امری که به گفته آنها می تواند تبعات سنگینی برای بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» داشته باشد.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 88120

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب