خبرگزاری علم و فناوری

نتایج بزرگترین مطالعه «کووید ۱۹» در آکسفورد: سیاه‌پوستان و آسیایی‌ها بیشتر از کرونا می‌میرند!

در مورد کرونا و سایر بیماریهای فراگیر و ویروسی همواره این مسئله وجود دارد که چه افرادی و با چه زمینه هایی ممکن است بیشتر در معرض ابتلا باشند. مطالعات خاصی بر این موضوع متمرکز است و این موضوع درباره کرونا تا زمانی درمانی برای آن کشف شود از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

بر اساس بزرگترین مطالعه تا به امروز، افراد با منشا قومی آسیایی یا سیاه‌پوست، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری تنفسی کووید 19 هستند. محققان دانشگاه «آکسفورد» و دانشکده بهداشت لندن، پرونده بیماران را از 17.4 میلیون بزرگسال که در انگلیس زندگی می‌کنند، بین 1 فوریه تا 25 آوریل را تجزیه ‌و ‌تحلیل کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از وبسایت آکسفورد،‌ در مجموع، 5683 از مرگ ‌و ‌میر به کووید 19 نسبت داده ‌شد و پس از تنظیم سن و جنسیت، مشخص شد که مرگ ناشی از این بیماری با مرد بودن و بالای 60 ساله بودن ارتباط مستقیم دارد. مردم سیاه‌پوست و آسیایی در معرض خطر مرگ بیشتری قرار دارند و برخلاف حدس و گمان‌های قبلی، این امر فقط تا حدی به عوامل خطر یا محرومیت بالینی مرتبط ‌است.

بزرگترین مطالعه مقدماتی جهان عوامل اصلی مرتبط با مرگ ناشی از کووید 19 را نشان می‌دهد

 مرگ بیشتر ممکن است مرتبط با دیابت یا بیماری قلبی در این جوامع باشد، دو عامل بهداشتی که به موارد شدیدتر مرتبط است. هم‌چنین به‌نظر می‌رسد افرادی که از پس‌زمینه‌های اجتماعی محروم هستند، مانند افرادی که ممکن است به مراقبت‌های بهداشتی کافی دسترسی نداشته باشند و یا از سایر مشکلات اقتصادی رنج می‌برند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید 19 هستند.

 نتیجه‌گیری‌های جدید همچنین یافته‌های قبلی را تأیید می‌کند که نشان می‌دهد مردان با خطر مرگ بالاتری در اثر ابتلا به کووید 19 روبه‌رو هستند و همچنین افراد در سنین بالاتر و مبتلایان به آسم بیشتر در خطر هستند. محققان اضافه كردند كه مطالعه آن‌ها در مورد عوامل خطرناک کووید 19 كه تا به امروز توسط هر كشور انجام شده‌ است، قوي‌تر است.

کروناویروس / Coronavirus یا ویروس کرونا به خانواده بزرگی از ویروس ها می‌گویند که شامل ویروس سرماخوردگی و عامل بیماری سارس است. کرونا چینی یا ویروس کرونای ووهان ویروس تنفسی جدیدی است که در اواخر سال 2019 و اوایل سال 2020 از استان هوبی و شهر ووهان چین شروع شد و افراد زیادی را به کام مرگ کشانده است. بیماری حاصل از این ویروس «سندرم تنفسی حاد کروناویروس 2» (SARS-CoV-2) نام دارد و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پس از عبور تعداد قربانیان از مرز ۱۰۰۰ نفر، نام این ویروس را کووید 19 (19-COVID) گذاشت.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۰:۲۶

شناسه خبر: 88125

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب