خبرگزاری علم و فناوری

کمپانی‌های بزرگ جهان چگونه با بحران کرونا مقابله کردند؟

با شیوع ویروس کرونا در چین در اواخر ژانویه و سرایت وشیوع آن در کشورهای اروپایی و خاورمیانه، بازارهای مالی جهانی در سراسر جهان واکنش گسترده ای نشان دادند. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، ریسک ویروس کرونا(Covid ۱۹) به حدی است که می توان آن را آغازی بر وقوع یک رکود در اقتصاد جهانی دانست.

بیماری همه‌گیر کووید 19 روی اقتصاد جهانی تاثیر منفی دارد، اما داده‌های مالی نشان می‌دهد که هر تجارتی این‌گونه نبوده است. در طی بحران سلامتی ویروس کرونای جدید، که منجر به نرخ بیکاری 14.7 درصد در ایالات متحده شده است، ارزش بازار شرکت‌های بزرگ فناوری مانند «اپل»، آمازون، فیس‌بوک، و شرکت مادر گوگل یعنی «آلفابت» رشد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیوزویک، این یافته‌ها از داده‌های ارزش بازار بین 13 مارس، که «ترامپ» اعلام وضعیت اضطراری ملی کرد، تا 13 می، که مرگ و میر در ایالات متحده به 85هزار نفر رسید، استخراج شده است. ارزش سهام فقط آمازون بیش از 30 درصد رشد داشته است و فیس‌بوک، غول شبکه‌ی مجازی، تقریبا 20 درصد افزایش را به خود دیده است. نتفلیکس نیز افزایشی مشابه داشته است که با توجه به قرنطینه‌ی خانگی در سراسر جهان امر تعجب‌آوری نیست.

ارزش سهام «آمازون»، «نتفلیکس» و «فیس‌بوک» بیش از 20 درصد رشد کرده است

افزایش ارزش بازار این شرکت‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز مورد بحث بوده است. نام «جف بزوس»، مالک میلیاردر آمازون، به موضوع ترند شده در «توئیتر» تبدیل شد. اما افزایش ارزش بازار برخی از شرکت‌ها تصویر کاملی ارائه نمی‌دهد و به این معنی نیست که تمامی شرکت‌های فناوری بدون ضرر از بحران بیماری عبور خواهند کرد.

در جدیدترین گزارش مالی خود، فیس‌بوک اعلام کرد که «کاهش چشم‌گیری» در تقاضای آگهی داشته است، با وجود این‌که «فعالیت کاربران» افزایش پیدا کرده است. آلفابت نیز در 28 آوریل تایید کرد که درآمدها نسبت به سال قبل 13 درصد افزایش داشته‌اند (41.2 میلیارد دلار) اما هم‌چنین اعلام کرد که «کاهش چشم‌گیری در درآمد از تبلیغات» در ماه مارس داشته است.

از جمله اثرات جهانی شیوع ویروس کرونا عبارتند از افزایش بیکاری در جهان، تحمیل شوکهای سنگین به اقتصاد دنیا،‌ لطمه سنگین به تجارت خارجی چین و اکثر کشورهای درگیر کرونا، احتمال بسته‌شدن درهای دنیا به‌روی تجارت خارجی و ... برخی معتقدند که دولت‌ها در این شرایط به سیاست کاهش واردات و ساخت آنها در داخل از طریق سیاستهای تضعیف پولها و در نتیجه افزایش رشد داخلی و صدور بیکاری به کشورهای مختلف روی می آورند. اما تقریباً تمام کشورها به یقین رسیده اند که دوران پرتلاطمی در حوزه اقتصادی خواهند داشت و طبعاً تلاطم اقتصاد جهانی نیز افزایش پیدا می کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۶:۴۶

شناسه خبر: 88126

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب