خبرگزاری علم و فناوری

مس؛ دشمن درجه یک کرونا

مس با خاصیت ضدباکتریایی خود تنها طی حداکثر ۴ ساعت ویروس کرونا را از بین می برد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، فلز مس با داشتن قابلیت هایی منحصر بفرد می تواند در ظرف چند ساعت ویروس کرونا را نابود کند .

دیلی میل در این خصوص گزارش داده که برای جلوگیری از انتشار و شیوع ویروس کرونای جدید توصیه می شود که دستگیره درب منازل و سایر مکان ها را از جنس فلز مس بسازند تا بدین وسیله ویروس کرونایی که برروی آن قرار می گیرد، از بین بروند .

در این تحقیقات با اشاره به زمان ماندگاری ویروس کووید بر روی اشیا مختلف، عنوان شده که این ویروس برروی فولاد و پلاستیک تا 3 روز توانایی زنده ماندن دارد اما با توجه به خاصیت ضدباکتریایی فلز مس، کرونا تنها 4 ساعت می تواند برروی آن دوام بیاورد پس اگر اجسام و اشیایی که توسط افراد مختلف لمس می شوند، از جنس فولاد و یا پلاستیک باشند، ویروس کرونا به راحتی منتقل می شود اما اگر از جنس فلز مس باشند، پس از چند ساعت کووید 19 برروی آن ها از بین رفته و جلوی شیوع این ویروس گرفته می شود .

"ویلیام کیویل", میکروبیولوژیست ارشد دانشگاه"ساوتهمپتون" در این خصوص گفت: «انگلیس وقتی به دنبال استفاده از مس در مناطق عمومی بود از بسیاری از کشورها عقب ماند؛ دستگیره درب‌ها، چرخ دستی‌های خرید، نرده‌های مخصوص حمل و نقل عمومی و حتی تجهیزات بدنسازی باید با این فلز مس پوشانده شوند.» طبق گفته محققان, هنگامی که ویروس کرونا روی فلز مس فرود می‌آید, یون‌های این فلز به غشای لیپید ویروس حمله کرده و DNA این ویروس را از بین می‌برند .

"پروفسور کیویل" که بیش از دو دهه است در حال مطالعه در مورد اثرات ضد میکروبی مس است, گفت: صفحه‌های نمایش در رستوران‌ها و دستگاه‌های نقدی نیز می‌توانند از از فلز مس برای عدم انتشار ویروس کرونا استفاده کنند .

پیشتر نیز یک مطالعه در آمریکا نشان داد, تختخواب‌های بیمارستانی در آمریکا که از جنس مس بودند به طور متوسط ۹۵ درصد کمتر از دیگر تخت خواب‌ها عفونت‌ها را در خود جای داده بودند! محققان دانشگاه علوم پزشکی در کارولینای جنوبی در آن زمان نوشتند که تختخواب‌های مسی می‌توانند به پزشکان در کنترل و عدم پخش عفونت‌های ویروسی کمک کنند

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88222

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب