توسعه الگوریتم هوش مصنوعی برای تشخیص کووید-۱۹ با دقت و سرعت بسیار بالا+عکس

با شیوع ویروس کرونا در جهان، اقبال به سوی استفاده از فناوری‌های نوظهور برای مهار این بیماری افزایش یافته است. از این رو هوش مصنوعی به عنوان ابزاری با پتانسیل بالا توسط گروه‌های مختلف در جهان برای مقابله با این ویروس به کار گرفته شده است. برنامه‌نویسان رایانه مدعی شدند که "هوش مصنوعی" می‌تواند با استفاده از اشعه ایکس، خیلی سریع‌ افراد مبتلا به بیماری "کووید-۱۹" را تشخیص دهد.

محققان این پژوهش اولین کسانی هستند که از هوش ‌مصنوعی (AI) همراه با تصویربرداری و داده‌های بالینی برای تجزیه ‌وتحلیل بیماران مبتلا به ویروس کرونا استفاده کرده‌اند. این بیماری در آنها یک الگوریتم منحصر به فرد را ایجاد کرده ‌است که هوش ‌مصنوعی می‌تواند براساس شدت بیماری ریه در توموگرافی کامپیوتری (سی‌تی‌اسکن) قفسه سینه و اطلاعات شخصی بیمار از جمله علائم، سن، خونریزی و تماس احتمالی با شخصی که مبتلا است به سرعت وجود این بیماری را تشخیص ‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال اکسپرس، هوش‌ مصنوعی پتانسیل بالایی برای تجزیه ‌وتحلیل مقادیر زیاد داده‌ها دارد. این امر می‌تواند در شرایطی مانند بیماری همه ‌گیر تأثیر بسزایی داشته باشد. این تحقیق اخیر نشان می‌دهد که هوش‌ مصنوعی چگونه می‌تواند با تجزیه‌ و ‌تحلیل داده‌ها توسعه بیماری را پیش بینی کند. در این مطالعه از داده‌های موجود 900 فرد مشکوک استفاده شد که 419 مورد آنها مثبت و بقیه منفی بودند.

استفاده از هوش‌مصنوعی برای تشخیص بیماران مبتلا به کووید-19

محققان داده‌های مربوط به سی‌تی‌اسکن را با اطلاعات بالینی برای ایجاد یک الگوریتم هوش مصنوعی ادغام کرده‌اند. این امر از کاری که یک پزشک برای تشخیص کووید 19 انجام می‌دهد تقلید می‌کند و پیش‌ بینی نهایی از تشخیص مثبت یا منفی را ارائه می‌دهد.

اگرچه سی‌تی‌اسکن در بسیاری از کشورها برای تشخیص مورد استفاده قرار نمیگیرد، ولی هنوز هم می‌تواند نقش مهمی داشته‌باشد چون آزمایش‌ها می‌توانند تا دو روز طول بکشد و احتمال منفی کاذب نیز در آنها وجود دارد. هوش‌مصنوعی همه این جوانب را می‌سنجد. الگوریتم‌های گرفته‌شده از داده‌های سی‌تی‌اسکنی کمک شایانی به بهتر کردن هوش‌مصنوعی کرده‌اند. این تحقیق پتانسیل بالای هوش مصنوعی در تشخیص و شناسایی بیماران مبتلا به کووید 19 در دوران همه گیری که نیاز شدید به تشخیص سریع وجود دارد را به ما نشان داده است.

با توجه به گستره دامنه قابلیت‌های هوش مصنوعی، دانشمندان و محققان بسیار امیدوارند با کمک الگوریتم‌های این سامانه و سیستم هوشمند بتوانند گسترش ویروس کرونا را تحت کنترل درآورند. چین به‌عنوان نخستین کشوری که با ویروس کرونا دست به گریبان شد، سرآمد استفاده از فناوری‌های هوشمند و پیشرفته در کنترل و مدیریت این بیماری ویروسی در دنیا است و تلاش کرده از آن به نفع خود استفاده کند.

محدود کردن حرکت جمعیتی، پیش‌بینی سیر تکاملی شیوع بیماری و تحقیق پیرامون تولید و توسعه واکسن یا درمان این بیماری ویروسی ازجمله قابلیت‌هایی است که چینی‌ها از فناوری هوش مصنوعی بهره‌برداری کرده‌اند. البته استفاده از هوش مصنوعی به معنای عدم نیاز به فاز تست‌های بالینی یا جایگزینی کامل با نیروهای متخصص انسانی نیست، بلکه انسان با کمک این فناوری می‌تواند توانایی‌های خود را افزایش دهد. همچنین چینی‌ها در اوایل شروع ویروس کرونا، از دوربین‌های تشخیص هویت صورت برای شناسایی افراد مبتلا به کرونا استفاده می‌کردند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۴:۴۰

شناسه خبر: 88241

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب