خبرگزاری علم و فناوری

داروی محققان «جان هاپکینز» برای مقابله با طوفان‌های سایتوکاین کووید ۱۹+عکس

فشار خون بالا یکی از بیماری‌های زمینه‌ای است که ریسک مرگ و میر را در فرد مبتلا به کرونا بالا می‌برد. اما تحقیقات جدید درباره تاثیر داروهای فشار خون بر علائم کرونا، یافته های جذابی در پی داشته است. بنا بر این تحقیقات استفاده از داروهای فشار خون در مقابله با کرونا میتواند تا حدی موثر باشد.

به گفته محققان پزشکی دانشگاه جان هاپکینز داروی فشارخون بالا «پراسوزین» اگر به اندازه کافی زود مصرف شود، به طور بالقوه می‌تواند خطر مرگ ناشی از طوفان‌های سایتوکاین را که به عنوان عارضه بیماری کووید19 بوجود می‌آید را کاهش دهد. داروی فشارخون «پراسوزین» یک مهارکننده آلفا است که باعث آرامش عروق خونی می‌شود و ممکن است به طور خاص یک روند التهابی شدید را که اغلب به عنوان سندرم طوفان سیتوکین شناخته می‌شود، هدف قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینسدیلی، به گفته محققان استفاده از داروی «پراسوزین» برای پیشگیری و کاهش التهاب آلودگی به کووید19 در ریه.ها و سایر ارگان‌ها، احتمال کاهش مرگ‌و‌میر در قشر آسیب‌پذیر به همراه دارد. البته آزمایشات بالینی كنترل‌شده برای استفاده از «پازوزین» قبل از آنكه با خیال راحت توصیه شود لازم است تا ثابت شود که آیا این مداخله به بیماران مبتلا به کووید19 کمک خواهد کرد یا نه.

محققان داروی فشارخون را برای درمان طوفان‌های سایتوکاین توصیه کرده‌اند!

هدف از این مطالعه آگاهی بخشیدن به جامعه پزشکی درباره پتانسیل این روش جدید و تشویق تحقیقات اساسی و کلینیکی بوده‌است. براساس نتایج اولیه یک مطالعه بالینی گذشته داروهایی که سندرم طوفان سایتوکاین را هدف قرار می‌دهند، خطر مرگ ناشی از سایر بیماری‌های ویروسی را نیز تا 55 درصد کاهش می‌دهد. این شیوه درمانی، در صورت موفقیت‌آمیز بودن می‌تواند به طور قابل توجه‌ای از عوارض کووید ۱۹ بکاهد.

داروی «پرازوزین» خوراکی است و قیمت بسار کمی دارد. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با خیال راحت این دارو را استفاده می‌کنند. این دلایل می‌تواند آزمایشات بالینی را سرعت بخشد.  البته داروها می‌توانند هنگام استفاده در شرایط جدید عوارض غیرقابل پیش‌بینی داشته باشند، بنابراین ارزیابی اثر بخشی و عوارض جانبی این دارو در آزمایشات بالینی کنترل‌شده قبل از اینکه با خیال راحت برای مصرف عمومی توصیه شود بسیار مهم‌است.

سایتوکاینها پروتئین‌هایی هستند که به عنوان چراغ‌های هشدار سیستم ایمنی عمل کرده و سلول‌های ایمنی بدن را به محل عفونت اعزام می‌کنند. این سلولها سپس در تلاش برای نجات بقیه بدن، بافت آلوده را از بین می‌برند.

انسان در مواجهه با هر تهدیدی به سیستم ایمنی بدن خود متکی است. اما در مواجهه با یک کروناویروس غیرقابل کنترل و مهارنشدنی، سیستم ایمنی بدن سایتوکاین‌ها را بدون هیچ کنترلی در ریه‌ها انباشت می‌کند. درست مثل این که به جای هدفگیری با یک اسلحه از موشک انداز استفاده کنید. مشکل از اینجا ایجاد می‌شود، بدن تنها سلول‌های آلوده را هدف قرار نمی‌دهد بلکه به بافت سالم نیز حمله می‌کند. پیامد چنین وضعیتی تنها به داخل ریه‌ها محدود نمی‌شود. طوفان‌های سایتوکاینی التهابی ایجاد می‌کنند که رگ‌های خونی موجود در ریه‌ها را تضعیف کرده و باعث می شود تا مایعات به داخل کیسه های هوا منتقل شوند. این طوفان به سیستم گردش خون وارد شده و مشکلاتی را در اندام‌های مختلف ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰:۲۰

شناسه خبر: 88243

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب