خبرگزاری علم و فناوری

یک واکسن کرونا روی میمون‌های رزوس جواب داد+عکس

ساخت واکسن برای بیماری های جدید چیز ساد ه ای نیست. هر واکسن پس از ساخت باید مراحلی چند را طی کند. سپس وارد مرحله ازمایش بر روی حیوانات میشویم. نتایج دو آزمایش مجزا در آمریکا نشان می‌دهد که اثر واکسن ویروس کرونا روی دسته‌ای از میمون‌ها مثبت بوده و بدن آن‌ها با تولید آنتی بادی با بیماری مقابله کرده است.

محققان مرکز تحقیقات پزشکی در بوستون، روز چهارشنبه  پس از واکسینه‌کردن 25 میمون روسوس با استفاده از واکسن‌های دی.ان.ای خبرهای امیدوار کننده‌ای را فاش کردند. آن‌ها توضیح دادند: «ما نشان‌دادیم كه این واكسن‌ها آنتی‌بادی القا می‌كنند و حیوانات واكسینه ‌‌شده به صورت جزئی یا كامل محافظت می‌شوند. اما ما همچنین نشان می‌دهیم که سطح آنتی‌بادی.ها با میزان محافظت خوب ارتباط دارد.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از سی بی ان نیوز، «دکتر دان باروچ» نویسنده اصلی این تحقیق، نتایج را موفقیت‌آمیز خواند. محققان دی.ان.ای یكی از پروتئین‌های ویروس کرونا را گرفته و آن را در دی.ان.ای واكسن‌های پلاسمید قرار‌دادند. این واکسن‌ها به میمون‌ها کمک کردند تا سطح بالاتری از آنتی‌بادی‌ها را تولید کنند، که به دنبال قرار‌گرفتن در معرض این ویروس، سطح بیماری را کاهش می‌دهد.

آزمایشات روی میمون نتایج امیدوار کننده‌ای برای ساخت واکسن کویید19 نشان می‌دهد

محققان می‌گویند که هشت عدد از میمون‌هایی که در معرض ویروس قرار گرفتند هیچ اثری قابل ردیابی از آن نداشتند، در حالی که بقیه سطح بسیار پایینی از آن داشتند. وی در پاسخ به این سؤال كه آیا  آزمایشات انسانی نتایج مشابهی را به همراه خواهند داشت یا خیر، توضیح‌داد: « در حالی كه داده‌های مربوط به انسان به آزمایشات بالینی سختگیرانه احتیاج دارد، این داده‌ها در یك مدل حیوانی، خوش‌بینی ما را افزایش می‌دهد كه ساخت واكسن برای انسان‌ها نیز امكان‌پذیر خواهد‌بود.» با این وجود «باروچ» مطمئن نیست که این ایمنی در برابر ویروس چه مدت دوام خواهد داشت. در این مطالعه به آن مسئله پرداخته نشده‌است، اما وی آن را سؤال مهمی نامید.

 

در حال حاضر ده ها مرکز تحقیقاتی در دنیا مشغول کار برای تهیه واکسن بیماری کووید-۱۹ هستند. نتایج مثبت از این واکسن روی میمون‌ها در حالی منتشر می شود که اعلام شده است واکسن تهیه شده در مرکز مطالعات آکسفورد در مرحله تست حیوانی شکست خورده است. شیوع ویروس کورونا در جهان تا کنون بیش از ۳ میلیون نفر را مبتلا کرده است و بیش از ۳۲۵ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰:۳۶

شناسه خبر: 88268

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب