خبرگزاری علم و فناوری

دولت آلمان «کیت‌ تشخیص کرونا ایرانی» وارد می‌کند

کیت‌های تشخیص ‌کووید ۱۹ ساخت ایران، ۱۷ اردیبهشت در گمرک فرودگاه امام (ره) اظهار و مراحل قانونی آن انجام شده که به دلیل محدودیت‌های پروازی محموله برای ترکیه روز بعد از صدور اظهارنامه صادراتی و محموله آلمان چند روز بعد با پرواز هواپیمایی قطر به این دو کشور ارسال شد.

«بهروز حاجیان تهرانی»، مدیر پروژه و مدیرعامل شرکت تولیدی اظهار داشت:« این محموله از 40،000 کیت تشخیص ویروس کرونا تشکیل شده ‌است.»  وی با اشاره به پیشینه این شرکت در تولید کیت‌های تست تومور، بیماری‌های عفونی و هورمونی و بیش از پنج نوع کیت بیوشیمیایی، توضیح داد:«تاکنون این محصولات به کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا، بلژیک، برزیل، کره‌ جنوبی و ترکیه صادر شده‌اند.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از تهران تایمز، وی با تأکید بر اینکه کیت‌های تشخیصی ساخته ‌شده توسط این شرکت قادر به دریافت مراحل پیچیده برای اخذ مجوز در کشور هستند،  اعلام کرد این کیت‌ها همچنین مجوز CE اروپا را دریافت کرده‌اند. این علامت صدور گواهینامه اروپا که نشان‌ دهنده انطباق با استانداردهای بهداشتی، ایمنی و حفاظت از محیط زیست است.

آلمان کیت تشخیص کویید19 از ایران وارد می‌کند

 وی توضیح داد:«حدود 150 شرکت و مرکز تحقیقاتی در سراسر جهان وجود دارند که می‌توانند این کیت‌ها را تولید کنند، که اکثر آنها در چین و ایالات متحده مستقر هستند، در حالی که بسیاری از کشورهای توسعه ‌یافته اروپایی هنوز نتوانسته‌اند مجموعه آزمایش را تهیه ‌کنند.» وی همچنین افزود:«این محموله، که امروز به آلمان صادر شده‌است، شامل 40،000 آزمایش تشخیصی است.ترکیه، اکوادور، برزیل و اسپانیا از جمله کشورهایی هستند که برای خرید کیت‌های ایرانی جهت تشخیص عفونت ویروس کرونا اقدام کرده‌اند.»

با شروع این بیماری همه گیر‌، محققان ایرانی به زودی به این فناوری دست یافتند که بتواند سه نوع کیت تشخیصی کویید19 تولید کنند. در حال حاضر دو نوع کیت تشخیصی توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید انبوه می شوند، نخست آزمایش RT-PCR که 8 میلیون از آن در هر ماه تولید می‌شود. دیگری تست‌های مبتنی بر سرولوژی است که در مجموع 400000 ماهانه تولید می‌شود و پیش‌بینی می‌شود این میزان به 2 میلیون نیز برسد.

در ابتدای شیوع این ویروس کشور ما نیز همانند سایر کشورها با کمبود تست های تشخیصی، ماسک، دستکش و موادضدعفونی کننده روبرو بود اما چندی نگذشت که جامعه علمی و شرکت های دانش بنیان و نهادهای مردمی با فراخوان ها و حمایت های مالی که از سوی دستگاه های مرتبط ارایه شد همه پای کار آمدند؛ به طوری که توانستیم با استفاده از ظرفیت دانشی موجود در این شرکت ها، علاوه بر افزایش تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده مورد نیاز کشور برای مقابله با این بیماری، تست های تشخیصی این ویروس را نیز طراحی و تولید کنیم.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸:۴۱

شناسه خبر: 88276

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب