خبرگزاری علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری کرمان:

«پرورش» واژه ای که در نظام آموزشی مغفول مانده است

مسعود ترک زاده گفت: آموزش نوجوانان حلقه مفقوده بین مدرسه و خلق ثروت است، در حال حاضر آموزش تک بعدی و معلم محوری در سازمان آموزش و پررش کشور در حال انجام است و این واژه پرورش است که ناکام مانده، این واژه معانی بسیار و فراری دارد و پرورش به معنای استعداد سازی، استعداد یابی و پرورش استعداد یک فرد برای یک موقعیت مکانی ویژه است.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری از کرمان؛ کانون پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادهای دانش آموزی در سازمان آموزش و پرورش استان کرمان با حضور رضا خواجه حسنی فرمانده بسیج علمی و پژوهشی و جمعی از مدیران استانی افتتاح شد، مسعود ترک زاده ماهانی رئیس پارک علم و فناوری کرمان استان کرمان نیز در حاشیه این افتتاح از ۳ طرح موفق نخبگانی  از جمله دستگاه تولید ماسک ، ربات تشخیص دمای بدن و دستگاه تب سنج مادون قرمز در راستای کمک به کاهش شیوع ویروس کرونا بازدید کرد.

مسعود ترک زاده ماهانی در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص پرورش خلاقیت در سنین نوجوانی گفت: اگر امروز استفاده از راهکارهای موفق علمی را در زندگی جاری خود به کار نبندیم این رشد سریع علمی خود را از پنجره و به زور وارد زندگی ما خواهد کرد .

وی ادامه داد: تسهیل سازی در امر اقتصاد طی ۴۰ سال گذشته مبتنی بر منابع نفتی و معدنی برای پیشرفت کشورها بود و بعد مکانی بسیار اهمیت داشت اما امروزه این رشد علمی محصور به زمان و مکان نیست و تولید حرف اول را می زند به طور مثال کشوری مانند کره جنوبی و چین که کمترین منابع معدنی و نفتی را دارند اکنون حرف اول را در اقتصاد می زنند لذا ما هم باید همراه با این علم حرکت کنیم .

تکنولوژی از پنجره و به زور وارد می شود

ترک زاده افزود: جند سال پیش در کرمان زمانی که مبحث استفاده از تاکسی های اینترنتی مطرح شد اصناف سنتی دست به اعتصاب، تجمعات و بعضا خشونت علیه این رشد علمی زدند اما اکنون جایگاه هر کدام کجاست، کدام یک موفق تر بوده اند ؟ تاکسی های اینترنتی که فاقد مکان و بدون نیاز به مجوز ها و رهن های گران قیمت محل سکون برای ایجاد یک آزانس یا نوع سنتی آن که بعد مکانی در آن بسیار پر رنگ تر بود ؟؟

رئیس پارک علم و فناوری کرمان تاکید کرد: اکنون زمانی است که تکنولوژی از شما برای ورود به زندگیتان اجازه نمی گیرد بلکه به زور و با شکستن درب ها وارد می شود در ایام شیوع کرونا تازه متوجه شدیم که آموزش های سنتی دیگر پاسخگو نیست و معلم باید بتواند از راه دور هم آموزش دهد و دانش آموز هم بتواند اینگونه خود محور آموزش ببیند لذا تنها کاری که این ویروس انجام داد دست فرزندان هر خانواده یک تبلت داد ، اکنون باید این تکنولوژی را در جهت بهره وری علمی در راستای پرورش خلاقیت نیز استفاده کرد.

وی افزود: اکنون هدف و ریل گذاری توسعه اقتصادی باید بر مبنای رشد علمی و دانش بنیانی شکل بگیرد زیرا اگر قدرت نظامی بسیار قوی هم داشته و از اقتصاد ضعیفی برخوردار باشیم بی شک توان مقابله با مشکلات و تهدیدات داخلی و خارجی را نخواهیم داشت لذا اقتصادی که بر پایه رشد علمی و تلاش جامعه نخبگانی شکل بگیرد با کوچکترین تکانه های بیرونی از بین نمی رود .

ترک زاده اذعان کرد: آموزش نوجوانان حلقه مفقوده بین مدرسه و خلق ثروت است، در حال حاضر آموزش تک بعدی و معلم محوری در سازمان آموزش و پرورش کشور در حال انجام است و تنها این واژه "پرورش" است که ناکام مانده ، این واژه معانی بسیار و متنوعی دارد، پرورش به معنای استعداد سازی ، استعداد یابی ، و پرورش استعداد یک فرد برای یک موقعیت مکانی ویژه است که متاسفانه این امر اکنون غمغفول مانده است و فرزندان ما تنها ۸ ساعت از روز را صرف محتوای آموزشی که بیشتر محفوظات است، می کنند .

اقتصاد کشور فقط نیازمند دکتر و مهندس نیست

رئیس پارک علم و فناوری کرمان اذعان کرد: چرا جوانان در کشور باید مهندسی و پزشکی اجباری را به علت نگرش جامعه آموزش ببیند و با بی انگیزگی به کار و فعالیت بپردازند، در حالی که می تواند خلاق و مفید باشند و به امر تولیدمحصولات دانش بنیان و جدید عشق بورزند !دانش آموزان باید دید وسیع علمی داشته باشند، اقتصاد را دانش بنیان رشد و توسعه دهند و هر دانش آموز باید بتوانند بعد از مدرسه یک فکر و ایده خلاقانه برای کار آفرینی بر اساس پرورش استعدادش در مدرسه داشته و برای راه اندازی آن ایده تلاش کنند و نباید آمال و آرزوهای آنان دانشگاه و پشت میز نشینی باشد .

وی در پایان خاطر نشان کرد: نرخ بهره وری ما در عرصه دانش و پرورش ۵ تا ۱۰ درصد است زیرا قرار نیست همه نخبه باشند اما همین میزان هم برای ما کافی است اگر فقط از آموزش و پرورش تنها ۵ تا ۱۰ نفر را هم در عرصه پرورش خلاقیت آموزش داده باشیم خودش اقتصاد و رشد علمی کشور را چند برابر می کند لذا شناسایی خلاقیت حلقه اتصال بین آموزش و تولید ثروت است .

انتهای پیام /

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 88278

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب