خبرگزاری علم و فناوری

آلزایمر را قبل ازجهش ژنتیکی بشناسید

باکمک نشانگر زیستی یا زیست نشانگر میتوان چند دهه زودتر بیماری آلزایمرراشناسایی کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم وفناوری

محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) انگلیس با کمک پژوهشگر ایرانی روش جدیدی را برای تشخیص بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و هانتینگتون تا ۲۴ سال زودتر پیدا کرده‌اند.  هدف آنها تشخیص زودتر بیماری و آغاز زودتر روند درمان بیماری‌ها است.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بسیاری از بیماری‌های عصبی وجود ندارد؛ بنابراین یافتن راهی برای معالجه افراد قبل از جهش ژنتیکی بیماری بسیار مهم است.

طی این مطالعه محققان داوطلبانی که مبتلا به بیماری هانتینگتون بودند را مورد بررسی قرار دادند و محققان متوجه افزایش کم مایعات نخاعی یک پروتئین عصبی به نام "نور نوروفیلامنت"(NfL)  در این بیماری شدند که این موضوع می‌تواند منجر به آسیب سلول‌های عصبی شود.

پروفسور "سارا تبریزی" از کالج دانشگاهی لندن و رهبر این مطالعه گفت: در نهایت هدف ما تهیه داروی مناسب در زمان مناسب برای درمان مؤثر این بیماری است. اکنون در حالت ایده‌آل ما می‌توانیم این بیماری را یا به تاخیر بیندازیم و یا از ابتلای افراد به آن جلوگیری کنیم.

دکتر "پال زون" (Paul Zeun)، یکی از محققان این مطالعه گفت: ما دریافتیم که این موضوع می‌تواند یکی از اولین تغییراتی باشد که در مغز رخ می‌دهد و مرتبط با بیماری هانتینگتون است. از این علائم می‌توان برای نظارت و سنجش اثربخشی بر درمان‌های آینده استفاده کرد.

دکتر "راشل ساحیل"(Rachael Scahill)، یکی از محققان این مطالعه گفت: ما تصور می‌کنیم که آغاز درمان پیش از آنکه هرگونه تغییری در مغز رخ دهد، می‌تواند ایده‌آل باشد.

یافته‌های این مطالعه می‌تواند تأثیر بسزایی در روند درمان افرادی که از چنین بیماری‌های عصبی رنج می‌برند، داشته باشد.

یافته‌های این مطالعه در مجله" Lancet Neurology "منتشر شده است.

انتهای پیام / س

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸:۰۲

شناسه خبر: 88305

مطالب مرتبط :
هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک محقق ایرانی کالج امپریال لندن گزارش کرد؛

هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نشد

یک مطالعه جدید به سرپرستی دکتر عباس دهقان در کالج امپریال لندن که با یک گروه بزرگ بیش از نیم میلیون نفر انجام شده است، هیچ ارتباط علت و معلولی بین خواب و زوال عقل پیدا نمی کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب