تولید انرژی با سایه ها

محققان دانشگاه ملی سنگاپور در تازه ترین یافته های خود موفق به تولید انرژی با استفاده از سایه ها شده اند.

سایه ها و نور که در تضاد با یکدیگر هستند، روزی برای تولید نیرو با هم مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، ساینس نیوز در گزارشی در این خصوص نوشت: به تازگی دستگاهی ساخته شده که از تضاد میان روشنایی و تاریک می تواند جریان الکتریکی کمی را تولید کرده که به وسیله آن دستگاه های کوچک الکترونیکی فعال شوند .

سویی چینگ تان، دانشمند مهندسی مواد در دانشگاه ملی سنگاپور معتقد است که انرژی را بر روی تمامی نقاط کره زمین می توان به دست آورد اما این قضیه درمورد فضا صادق نیست .

تان و تیمش موفق به ساخت دستگاهی به نام ژنراتور انرژی متاثر از سایه شده اند که با قرار دادن یک لایه نازک طلا بر روی سیلیکون، یک ماده معمولی از سلول های خورشیدی می باشد، همانند سلول های خورشیدی الکترون ها در اثر تابش نور دارای انرژی می شوند. با قسمت روکش طلای دستگاه هنگامی که بخشی از آن در سایه قرار دارد، جریان الکتریکی را تولید می نماید .

الکترون های برانگیخته از سیلیکون به طلا می رود. ولتاژ فلز روشنایی نسبت به منطقه تاریک افزایش می یابد و الکترون های موجود در ژنراتور از ولتاژ بالا به پایین جریان می یابند.  این انتقال و جابجایی الکترون ها در مدار سبب ایجاد یک جریان الکتریکی شده که می تواند یک دستگاه را راه اندازی نماید .

با 8 ژنراتور انرژی متاثر از سایه یک ساعت الکترونیکی با نوری کم می تواند کار کند و همچنین به عنوان سنسور نیز می توان از آن ها استفاده کرد. هنگامی که یک ماشین کنترل از راه دور عبور کرد ، سایه آن روی یک ژنراتور افتاد و برق را برای روشن کردن یک LED ایجاد کرد .

در این آزمایش ها عنوان شده که هرچه تضاد میان روشنایی و تاریکی بیشتر باشد، انرژی و توان بیشتری نیز تولید می شود. بنابراین تیم در تلاش است تا با وام گرفتن استراتژی از سلولهای خورشیدی برای جمع آوری نور ، عملکرد دستگاه را ارتقا بخشد. افزایش نوری که این ژنراتورها جذب می کنند به آنها امکان بهره برداری بهتر از سایه ها را می دهد .

روزی ، این ژنراتورها ممکن است در لکه های سایه دار در یک خورشیدی ، بین آسمان خراش ها یا حتی در داخل خانه انرژی تولید کنند .

تان معقتد است که بسیاری از مردم فکر می کنند سایه ها بی استفاده هستند اما همه چیز مفید و قابل بهره برداری هستند حتی سایه ها.

 

ترجمه از محمد صادقی

منبع: https://www.sciencenews.org/article/new-device-can-produce-electricity-using-shadows

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 88320

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب